Dziś jest 15.04.2024

Imieniny obchodzą Anastazja, Wacław, Leonid, Abel

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Boliwia – najnowsze artykuły i relacje

Plan podróży po Boliwii

Boliwia

Boliwia to kraj o najwyższym odsetku ludności indiańskiej na kontynencie, najwyżej położony i najtrudniej dostępny w całej Ameryce Południowej, zwany Tybetem Ameryk, do którego turystów przyciąga urzekająca i dziewicza przyroda, a także możliwość przeżycia przygody z dreszczykiem emocji.

Boliwia nie posiada dostępu do morza, ma za to znacznie więcej: ośnieżone szczyty And; ogromny, prawie całkiem pozbawiony drzew płaskowyż Altiplano Boliwiano; najwyżej położone, żeglowne jezioro świata – Titicaca, na którego wyspie Isla del Sol według legend Inków narodził się biały bóg Viracocha, pierwsi Inkowie, a także samo słońce; Nizinę Boliwijską; Nizinę Amazonki; lasy równikowe, pokrywające połowę kraju; największą na świecie pustynię soli Salar de Uyini, gdzie doświadczyć można kaktusowych wysp, aktywnych wulkanów, dymiących gejzerów i stad tysięcy flamingów; sawanny, a także niedostępne i prawie bezludne Gran Chaco, gdzie przyroda zachowała swój pierwotny charakter.

To nie wszystko: poszukujący mocnych wrażeń mogą odbyć podróż przez tzw. „drogę śmierci” w regionie Yungas; początkujący alpiniści wspiąć się na najłatwiejszy sześciotysięcznik świata, Huayna Potosí (6088 m n.p.m.); dociekliwi odwiedzić górę Cerro Rico, tzw. „pożeraczkę ludzi”, gdzie wydobywano minerały przez ponad trzy wieki, co było głównym źródłem dochodu budżetu Królestwa Hiszpanii; roztańczeni zaś mogą w Oruro wziąć udział w karnawale, drugim po Rio De Janeiro w całej Ameryce Południowej, gdzie tańczy się w rytm tańca El Diablada.

Gdy już przemierzymy stepowe i górskie obszary, przedrzemy się przez dżunglę, poznając jej zakątki i cuda natury, zwiedzić nam pozostanie malownicze kolonialne miasta i wioski. Wśród nich koniecznie należy zajrzeć do: Sucre, konstytucyjnej stolicy Boliwii z piękną hiszpańską architekturą, o której mówi się, że tu można poczuć smak prawdziwej Boliwii; La Paz, najwyżej położonej stolicy świata, gdzie pożary wygasają niemalże same; oraz Potosi (4070 m n.p.m.), uważanym za najwyżej położone miasto na świecie.

Do tego kraju, gdzie poprawia się nastrój i zaspokaja głód żując kokę, przyciągają turystów również mieszkańcy, których 60 proc. stanowią Indianie Keczua i Amara, odróżniający się na tle innych narodów kontynentu. Uważani za niedostępnych, zamkniętych w sobie ludzi, unikających kontaktu z gringo, fascynują swą postawą przybyszy z Europy. To zazwyczaj biedni, ciężko pracujący ludzie, zmuszeni żyć w ciężkich warunkach przyrodniczych, do których się jednak zdołali świetnie się przystosować.

Boliwia to najbardziej fascynujący i różnorodny kraj kontynentu, często nieprzewidywalny, czasami niebezpieczny, który spodoba się przede wszystkim tym, którzy uciekają od tłumów turystów – tam po prostu ich nie ma.

Boliwia – najczęściej czytane

 • Autostopem przez Amerykę Południową

  Autostopem przez Amerykę Południową

  Autor: Paulina Dwużnik

  Data publikacji: 21.06.2011 12:33

  Liczba odwiedzin: 7457

  Trawestując pewnego klasyka: autostop jest jak pudełko czekoladek. Nie tylko nigdy nie wiesz, co ci się trafi, ale też, czy w ogóle coś ci się trafi. Ameryka Południowa autostopem to piach w zębach, kurz we włosach, zdarte kilka par butów, niepewność jutra i często wielogodzinne czekanie na tzw. „okazję”. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, boliwia, chile, autostop, relacje, paulina dwużnik, autostop artykuły

 • Pijany ziemniak i święta koka

  Pijany ziemniak i święta koka

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 28.06.2011 16:03

  Liczba odwiedzin: 6985

  Przenikliwie zimno, ale też nieznośnie gorąco. Sucho, ale wilgotno. Biednie, ale bogato. Górzyście, ale płasko. Przyjaźnie, ale obco. Kosmopolitycznie, ale konserwatywnie. Boliwia – najwyżej położone i najtrudniej dostępne państwo Ameryki Południowej, bardzo indiańskie i sumiennie pielęgnujące rdzenne tradycje oraz wierzenia – to najbardziej różnorodny kraj całego kontynentu. »

  Tagi: ameryka południowa, boliwia, jezioro titicaca, salar de uyuni, la paz, cochabamba, tiahuanco, artykuły, magda ramos

 • Koka – w pogoni za zielonym złotem

  Koka – w pogoni za zielonym złotem

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 19.07.2011 10:13

  Liczba odwiedzin: 6476

  Od blisko 400 lat ludzie słodzą herbatę cukrem, od niespełna 200 jeżdżą koleją, od ponad 100 latają samolotem, a od 8000 lat żują liście koki. W kulturach andyjskich roślina ta, występująca pod nazwą krasnodrzew pospolity, wciąż odgrywa niezwykle istotną rolę. Tradycja jej uprawy sięga tu czasów prekolumbijskich i znacznie poprzedza powstanie nie tylko Imperium Inków, ale i starszego Imperium Tiahuanaco. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, kolumbia, boliwia, artykuły, magda ramos

 • MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski cz: II

  MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski cz: II

  Autor: Krzysztof Rudź/www.ludziepodrozuja

  Data publikacji: 06.08.2014 15:38

  Liczba odwiedzin: 4314

  Relacja z motocyklowej wyprawy po Ameryce Południowej „MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski”. Wiesława i Krzysztof Rudź wyruszyli w poszukiwaniu potomków emigrantów z Chrobrego, który swój ostatni pasażerski rejs odbył w 1939 roku. Czy udało im się przejechać całą zakładaną trasę i czy spotkali rodaków? O tym dowiecie się w obszernej relacji z podróży. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, chile, boliwia, ms chrobry, relacje

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Boliwii

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Jedziesz do Boliwii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Przez kontynenty – podróż dookoła świata

  Przez kontynenty – podróż dookoła świata

  Autor: Przez Kontynenty

  Data publikacji: 09.12.2014 14:50

  Liczba odwiedzin: 21120

  Chile, Argentyna, Boliwia, Peru, Kolumbia i Ekwador, a po drodze jeszcze na chwilę Brazylia. To nasza trzymiesięczna trasa w Ameryce Południowej. Z Australii, w której przez ostatnie pięć miesięcy pracowaliśmy, żeby zarobić na dalszą podróż, przylecieliśmy do Santiago (stolicy Chile) w trzech zespołach: Kuba z Martą, Maciek z Hanią, która po 9 miesiącach w Polsce znów dołączyła do ekipy Przez Kontynenty oraz samotnie Tomek. »

  Tagi: ameryka południowa, chile, peru, argentyna, inspiracje, przez kontynenty

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17984

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski cz: II

  MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski cz: II

  Autor: Krzysztof Rudź/www.ludziepodrozuja

  Data publikacji: 06.08.2014 15:38

  Liczba odwiedzin: 4314

  Relacja z motocyklowej wyprawy po Ameryce Południowej „MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski”. Wiesława i Krzysztof Rudź wyruszyli w poszukiwaniu potomków emigrantów z Chrobrego, który swój ostatni pasażerski rejs odbył w 1939 roku. Czy udało im się przejechać całą zakładaną trasę i czy spotkali rodaków? O tym dowiecie się w obszernej relacji z podróży. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, chile, boliwia, ms chrobry, relacje

 • MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski. Z motocyklami przez Atlantyk do Ameryki Południowej

  MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski. Z motocyklami przez Atlantyk do Ameryki Południowej

  Autor: Krzysztof Rudź/www.ludziepodrozuja

  Data publikacji: 14.05.2014 14:32

  Liczba odwiedzin: 3322

  Gdybym chciał rozpocząć tą historię, musiałbym się cofnąć o kilkanaście miesięcy. Wpadliśmy wtedy na pomysł wyjazdu do Ameryki Południowej. Po kilku tygodniach luźnych dyskusji i rozważań wraz z żoną nasz plan nabrał konkretnych kształtów. »

  Tagi: ameryka południowa, urugwaj, argentyna, brazylia, relacje

 • Ameryki dwie – Argentyna

  Ameryki dwie – Argentyna

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 14:24

  Liczba odwiedzin: 36229

  Kilkunastogodzinna podróż w kierunku Buenos Aires zmusiła nas do zatrzymania się w połowie drogi na odpoczynek. Od tej jazdy w trzęsącym się autobusie trochę kręciło nam się w głowie, więc z każdą mijającą chwilą coraz bardziej marzyliśmy o stałym lądzie, a ja dodatkowo o cieple. W nadmorskim Puerto Madryn zastała nas burza piaskowa, co oznaczało piasek dosłownie wszędzie... Miejsce słynęło z wypraw morskich połączonych z obserwacją wielorybów. W tym okresie jednak odpływały one w inne rejony świata. Następną dobę znowu spędziliśmy w autobusie. Kolejnym przystankiem była stolica Argentyny. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, buenos aires, salta, relacje, joanna lisowska

 • Ameryki dwie – Chile

  Ameryki dwie – Chile

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 13:01

  Liczba odwiedzin: 5252

  Trzy loty złożyły się na ponad dobową przeprawę do Ameryki Południowej. Podczas gdy Warszawa żegnała nas zaśnieżonymi widokami, to poza oblodzoną Aconcaguą, nad którą przelatywaliśmy, Chile powitało nas rozżarzonym od słońca dniem. »

  Tagi: ameryka południowa, chile, punta arenas, pucon, ushuaia, relacje, joanna lisowska

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 124154

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Trzy smaki Brazylii

  Trzy smaki Brazylii

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 08.08.2011 11:19

  Liczba odwiedzin: 11572

  Zacznę od wyznania: nie lubię zimy, nie znoszę śniegu i nie umiem lepić bałwana. Nie jestem też miłośniczką białego szaleństwa i najchętniej tak jak niedźwiedź przespałabym cały ten czas. Dlatego, gdy mróz zaczyna szczypać w nos uciekam tam, gdzie jest ciepło, gdzie zamiast kożucha można nosić bikini, a futrzaną czapkę zastępuje słomkowy kapelusz. Uwielbiam słońce, plaże, uśmiechniętych ludzi i dobrą zabawę. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, rio de janeiro, sao paulo, corcovado, salvador, relacje, magda ramos

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Boliwii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Południowej