Dziś jest 07.12.2023

Imieniny obchodzą Marcin, Ambroży, Agaton, Józefa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Ekwador – najnowsze artykuły i relacje

Ekwador

„Dios, patria y libertad” – bóg, ojczyzna i wolność to narodowe hasło Ekwadoru, miejsca w którym znajduje się Mitad del Mundo – środek świata. Ekwador znaczy równik i to właśnie tutaj można stanąć jednocześnie na obu półkulach, postawione na gwoździu jajko nie spadnie, a woda w kranie spłynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli odwrotnie niż w Polsce.

Cały kraj przecina wielka Aleja Wulkanów, umieszczona pomiędzy chłodnymi obszarami Oceanu Spokojnego (Costa), a upalną Niziną Amazonki (Oriente). Jego centralną część pokrywają górskie pasma Andów (Sierra). Kiedyś zamieszkiwały je liczne kultury prekolumbijskie, które ze względu na niezwykle urodzajną glebę tego obszaru zostały wchłonięte do wielkiego Imperium Inków. Dzisiaj żyją tu Indianie, którzy podtrzymują pradawne tradycje.

Ekwador to obszar wyjątkowo aktywny sejsmiczne. Na jego terenie występują liczne wulkany, m.in. najwyższy szczyt kraju, Chimborazo oznaczający w języku keczua „wielką, śnieżną górę”, Cotopaxi – najaktywniejszy wulkan świata, znajdujący się pod opieką UNESCO, Sangay oraz Pichincha, u którego podnóża leży stolica Quito. Jej starówka uchodzi za jedną z najpiękniejszych w tej części świata i stanowi obowiązkowy punkt wszystkich turystycznych szlaków.

Miejscem uwielbianym, zwłaszcza przez miłośników nurkowania, są rozsławione przez Karola Darwina Wyspy Galapagos. Należą do Ekwadoru od 1832 roku, a od lądu oddziela je aż 1000 km. Ze względu na zamieszkujące ten obszar żółwie słoniowe nazywane są także Wyspami Żółwimi. Archipelag składa się z 19 wysp, z których najstarsze mają blisko 4 miliony lat, a najmłodsze są w trakcie tworzenia.

Niezapomnianych wrażeń dostarczą tutejsze targowiska, zwłaszcza największy w całej Ameryce Południowej, sobotni targ w Otavalo. Można na nim kupić właściwie wszystko, począwszy od swetrów z alpaki (wełna pochodząca z peruwiańskich lam), indiańskich poncz i hamaków, poprzez biżuterię i figurki z Tagu – drewnianej kości słoniowej, aż po reprodukcje Osvaldo Guayasamin, najpopularniejszego, współczesnego ekwadorskiego malarza.

Tutejsi mieszkańcy uwielbiają świętować. Poza oficjalnymi uroczystościami państwowymi każda wioska przynajmniej raz w roku obchodzi swoje własne, lokalne fiestas. Ich obowiązkowe elementy to tańce, parady, jedzenie oraz toros del Pueblo – corrida, w której udział może wziąć każdy, kto pragnie udowodnić swoje męstwo. Wielką popularnością cieszą się również organizowane w Riobambie oraz wielu andyjskich wioskach walki kogutów. Widowisko jest dość krwawe, jednak nigdy nie brakuje w nim ani obserwatorów, ani emocji. Podobnie jest również z tutejszą kuchnią, która obok popularnego ceviche (surowa ryba z solą i limonką) oferuje największy ekwadorski przysmak – cuy asado, czyli… świnkę morską z rusztu.

Wizyta w Ekwadorze, to praktyczna lekcja historii i etnologii w praktyce. „Machismo” – męska dominacja występuje tu obok „marianismo” kobiecej wierności, a „famila” (rodzina) i „respecto” (szacunek) stanowią wartość najwyższą, dlatego turysta zostanie ugoszczony z najwyższymi honorami i pomimo tysięcy kilometrów oddzielających go od kraju, poczuje się jak w domu.

Ekwador – najczęściej czytane

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 115209

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Jej wysokość autostrada

  Jej wysokość autostrada

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 15.07.2011 12:53

  Liczba odwiedzin: 8215

  Amerykanie mają legendarną Route 66 łączącą Chicago z Los Angeles, Meksykanie malowniczą „El Chepe” biegnącą od górzystych rejonów kraju aż po wybrzeże Pacyfiku. Peruwiańczycy są dumnymi posiadaczami Kolei Transandyjskiej, jednak to ona – Autostrada Panamerykańska jest najdłuższym, największym i najbardziej uczęszczanym szlakiem na półkuli zachodniej. »

  Tagi: ameryka północna, ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, stany zjednoczone, meksyk, kolumbia, salwador, honduras, nikaragua, kostaryka, wenezuela, ekwador, boliwia, chile, argentyna, artykuły, magda ramos, magda ramos

 • Ekwador, czyli równik

  Ekwador, czyli równik

  Autor: Dariusz Konstantynowicz

  Data publikacji: 12.07.2011 11:21

  Liczba odwiedzin: 6700

  Ekwador to najmniejsze z państw Ameryki Południowej, a zarazem jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem geograficznym. Stolicę Ekwadoru przecina równik, który można uznać za poziomą oś podziału, a trzy różne krainy geograficzne dzielą państwo na tyleż samo zróżnicowanych części: wybrzeże – costa, góry – sierra oraz dżungla, czyli oriente na wschodzie. Nie można pominąć najbardziej wysuniętych na wschód wysp Galapagos, które choć oddalone od lądu, są nierozerwalnie związane z Ekwadorem i jeszcze to zróżnicowanie kraju potęgują. »

  Tagi: ekwador, ameryka południowa, puerto lopez, szlak słońca, tumbesina, guayaquil, quito, chimborazo, artykuły

 • Ekwador: eksperyment w środku świata

  Ekwador: eksperyment w środku świata

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 12.07.2011 12:11

  Liczba odwiedzin: 5836

  Dzieli ziemię na dwie półkule, przebiega przez 3 oceany i 14 państw – 00˚00’00”, inaczej równik, po hiszpańsku „ecuador”, to właśnie jemu Ekwador zawdzięcza swą nazwę. Najmniejsze z państw andyjskich, podzielone na Costę (wybrzeże pacyficzne), Sierrę (pasma andyjskie) i Oriente (selwę amazońską), przepasane groźnie mruczącą Aleją Wulkanów, dzięki swemu bogactwu kulturalnemu i naturalnemu obala teorię, że cyfra 0, która niejako jest mu przypisana zawsze oznacza nic. »

  Tagi: ameryka południowa, ekwador, quito, otavalo, galapagos, artykuły, magda ramos

 • Ameryki dwie – Ekwador

  Ameryki dwie – Ekwador

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 19.12.2011 15:35

  Liczba odwiedzin: 4609

  Wyprawa do zdradziecko wyglądającej granicy peruwiańsko-ekwadorskiej wydawała się nie mieć końca, ale nad wyraz nowoczesny i buchający żarem Guayaquil sprawił, iż nie mogliśmy do końca uwierzyć, że oto znajdujemy się w odległej Ameryce Południowej. »

  Tagi: ameryka południowa, ekwador, guayaquil, puerto lopez, banos, puyo, park narodowy machalilla, otavalo, relacje, joanna lisowska

 • Ekwador – kolorowy środek świata

  Ekwador – kolorowy środek świata

  Autor: Anna Mrozowska

  Data publikacji: 10.06.2012 23:57

  Liczba odwiedzin: 5935

  Ekwador to kapryśne wulkany i niebezpieczna dżungla; plaże nad oceanem i pokryte śniegiem szczyty wulkanów; kolonialne miasta z listy UNESCO i maleńkie wioski Indian, skryte w sercu równikowego lasu. Kraj skrajności, gdzie indiańscy i wciąż odprawiają tradycyjne rytuały, a Chrystus i apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy zajadają się typowym południowoamerykańskim daniem – pieczoną świnką morską. Najmniejsze z andyjskich państw jest zarazem tym najbardziej różnorodnym, gdzie przyroda i ludzie tworzą harmonijną mozaikę, godną ręki najlepszego artysty. »

  Tagi: ameryka południowa, ekwador, galapagos, quito, anna mrozowska, relacje, staż zadanie 1

 • Buenos dias Ecuador!

  Autor: Agnieszka Szwajgier

  Data publikacji: 09.02.2014 23:13

  Liczba odwiedzin: 2028

  Zaproszenie na festiwal, przysłane przez Ekwadorczyków spotkało się w chłodnej, jesiennej Polsce z wyjątkowo gorącym przyjęciem. Oczywiście, oprócz zachwytów padały również głosy „rozsądku”, żeby uważać, mieć przy sobie wszystkie pieniądze, pilnować bagażu… Nieważne, że nikt z grupy nie znał hiszpańskiego. Gorący klimat kusił, a pomysł zobaczenia środka kuli ziemskiej od razu przypadł każdemu do gustu. Jedziemy. Buenos dias Ecuador!!! »

  Tagi: ameryka południowa, ekwador, quito, relacje, agnieszka szwajgier

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Ekwadorze

Jedziesz do Ekwadoru? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Przez kontynenty – podróż dookoła świata

  Przez kontynenty – podróż dookoła świata

  Autor: Przez Kontynenty

  Data publikacji: 09.12.2014 14:50

  Liczba odwiedzin: 17656

  Chile, Argentyna, Boliwia, Peru, Kolumbia i Ekwador, a po drodze jeszcze na chwilę Brazylia. To nasza trzymiesięczna trasa w Ameryce Południowej. Z Australii, w której przez ostatnie pięć miesięcy pracowaliśmy, żeby zarobić na dalszą podróż, przylecieliśmy do Santiago (stolicy Chile) w trzech zespołach: Kuba z Martą, Maciek z Hanią, która po 9 miesiącach w Polsce znów dołączyła do ekipy Przez Kontynenty oraz samotnie Tomek. »

  Tagi: ameryka południowa, chile, peru, argentyna, inspiracje, przez kontynenty

 • Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

  Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

  Autor: Agnieszka Szwajgier

  Data publikacji: 31.03.2014 00:36

  Liczba odwiedzin: 4933

  Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników. »

  Tagi: azja, ameryka południowa, europa, indie, peru, hiszpania, francja, meksyk, kolumbia, inspiracje, artykuły, agnieszka szwajgier, inspiracje artykuły

 • Szamani i dżungla, czyli ucieczka ze szlaku gringo

  Szamani i dżungla, czyli ucieczka ze szlaku gringo

  Autor: Emilia Grzesik

  Data publikacji: 16.10.2012 09:44

  Liczba odwiedzin: 35515

  W celu odkrywania magii roślin i wierzeń amazońskich plemion zagłębiłam się w dżunglę. Przeżyłam lawiny błotne, głód i niezapomniany czterodniowy rejs rzeka Ucayalii do Iquitos. Napotkałam tragarzy narkotyków, przepłynęłam Amazonke wszerz, polowałam na kajmany i mieszkałam u lokalnych ludzi. „Hardkorowość” mojej podróży to nie tylko trudy nieturystycznego szlaku, ale codzienne obcowanie z lokalną ludnością i podążanie drogą nakreśloną przez ich wskazówki, a nie przewodniki. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, relacje, religia, podróżnicze hardkory, turystyka religijna, turystyka religijna relacje

 • Subiektywny przegląd kolumbijski

  Subiektywny przegląd kolumbijski

  Autor: Paulina Kulikowska

  Data publikacji: 11.07.2012 05:50

  Liczba odwiedzin: 6648

  Jedno jest pewne - Kolumbia to kraj kontrastów. Prezentowany niżej przewodnik to subiektywny wybór miejsc, w których kluczem jest różnorodność. »

  Tagi: kolumbia, paulina kulikowska, staż zadanie 5

 • Porzućcie wszelkie stereotypy, wy, którzy wchodzicie do Kolumbii

  Porzućcie wszelkie stereotypy, wy, którzy wchodzicie do Kolumbii

  Autor: Łukasz Siwiec

  Data publikacji: 13.02.2012 18:10

  Liczba odwiedzin: 5727

  Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy to czytacie, od początku do końca, będą to luźne impresje, przechwałki i wspomnienia kogoś, o kim nigdy wcześniej nie słyszeliście. Portret nieznanego kraju, to jedyny z nich pożytek. Miałem głowę nabitą ideałami, puste kieszenie i przepełniony plecak, czy trzeba pisać więcej? »

  Tagi: ameryka południowa, kolumbia, medellín, antioquia, autostop, aracataca, bogota, relacje, zadanie 1, łukasz siwiec, autostop relacje z podróży

 • Peru – podróż po trzech krainach

  Peru – podróż po trzech krainach

  Autor: Magdalena Piekarska

  Data publikacji: 10.02.2012 00:49

  Liczba odwiedzin: 29900

  Opowieści o krainie pełnej złota rozpaliły wyobraźnię Francisca Pizarra – hiszpańskiego konkwistadora, który w XVI wieku przybył do Ameryki Południowej i podbił Imperium Inków. Dziś do Peru miliony turystów przyciąga nie złoto a wspaniałe krajobrazy, przyroda, a przede wszystkim ślady pozostawione przez Synów Słońca czyli inkaskie miasta z najsłynniejszym z nich Machu Picchu. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, machu picchu, andy, iquitos, zadanie 1

 • Ameryki dwie – Kolumbia

  Ameryki dwie – Kolumbia

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 16.01.2012 14:14

  Liczba odwiedzin: 4650

  Już na samą myśl o Kolumbii przechodziły nas ciarki. Jak to się dzieje, że stereotypy tak mocno zagnieżdżają się w naszych głowach? Bo co innego mogło się w nich zrodzić na dźwięk słowa Kolumbia? Przede wszystkim narkotyki, niebezpieczeństwo, gangi, porwania itd. Nie dziwi więc, że w trakcie planowania naszej długiej podróży pominęliśmy Kolumbię. Tyle teoria. W praktyce okazało się, że bilety z Peru na Kostarykę były przeraźliwie drogie. No i oczywiście kusiła perspektywa zobaczenia dużego skrawka północy Ameryki Łacińskiej. »

  Tagi: ameryka południowa, kolumbia, medellin, cali, santa marta, ciudad perdida, relacje, joanna lisowska

 • Ameryki dwie – Peru

  Ameryki dwie – Peru

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 06.12.2011 13:27

  Liczba odwiedzin: 7622

  O świcie przekroczyliśmy granicę w Tacna. Podróż zorganizowało nam sprawnie biuro transportowe, pomagając nawet w załatwieniu formalności na granicy. Początkowo surowe widoki szarawych wzgórz otaczających okolice, z czasem stawały się coraz bardziej zielone i zabudowane ciekawszą architekturą. Pierwsza na naszej drodze była Arequipa – białe miasto zbudowane z kamieni wulkanicznych, z okazałym wulkanem El Misti w tle, widocznym z każdego punktu miasta. Arequipa miała stanowić dla nas punkt wypadowy do najgłębszego kanionu świata – Kanionu Colca. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, lima, kanion colca, arequipa, puno, uros, tititaca, cuzco, machu picchu, boca manu, paracas, caraz, llanganuco, relacje, joanna lisowska

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Ekwadoru w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Południowej