Dziś jest 04.12.2022

Imieniny obchodzą Barbara, Krystian, Berna, Chrystian

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Gwatemala – najnowsze artykuły i relacje

Gwatemala

„El país de la eterna primavera” – czyli kraj wiecznej wiosny, to dewiza Gwatemali, niewielkiego, środkowoamerykańskiego kraju graniczącego z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize, w którym część ludności będąca potomkami Majów do dzisiaj wierzy, że bogowie ulepili człowieka z mąki kukurydzianej i krwi, a świat ma kształt piramidy.

W dialekcie nahuatl Gwatemala (Cuahutemala) oznacza „kraj między drzewami”. W jej granicach znajduje się 30 stref chronionych, na które składają się parki i pomniki narodowe oraz biotopos (rezerwaty biologiczne). Najważniejszy z nich to Rezerwat Biosferyczny Majów. Na jego terenie mieści się wpisany na listę UNESCO Park Narodowy Tikál. To najprawdopodobniej ich dawna stolica, gdzie do dziś dobrze zachowały się piramidy schodkowe oraz świątynie wzniesione na cześć bogów. Ważnym ośrodkiem tej prekolumbijskiej kultury jest też Quiriguá, w której ruinach znajdują się obecnie największe na świecie stele – kamienne płyty zdobione płaskorzeźbami. Atrakcją sprzed czasów konkwisty jest również odkryty przez Polaków Nakum – grobowiec majańskiego władcy pochodzący z 700 r. n.e.

Gwatemala to kraj, w którym znajduje się nie tylko najwyższy punkt Ameryki Środkowej (liczący 3980 m n.p.m. wulkan Tajumulco), ale też jeden z najpiękniejszych zbiorników naturalnych na ziemi (położone w kraterze Jezioro Atitlán) i największe targowisko w tej części świata (San Francisco de Alto). Tutaj także co roku, w zabytkowym, kolonialnym mieście Antigua leżącym w otoczeniu czterech wulkanów (w całym kraju jest ich około 300) organizowana jest największa wśród latynoskich krajów międzymorza procesja religijna, której towarzyszą głośne parady w tradycyjnych, ręcznie tkanych, kolorowych strojach.

Wizytówkę kraju słynącego z uprawy maís (kukurydzy) stanowią lasy chmurowe będące – zgodnie z prekolumbijskimi wierzeniami – wspólnym dziełem słońca, wody i ziemi. W jednym z nich – Sierra de las Minas – wytyczono 30-kilometrowy turystyczny szlak, który umożliwia obserwację tutejszej flory i fauny.

Majowie, których krew płynie jeszcze w żyłach dzisiejszych chapinos (pieszczotliwe określenie mieszkańców) wierzyli, że świat zostanie czterokrotnie zniszczony. Za pierwszym razem zniszczyło go słońce, gdy ziemię zamieszkiwały karły, za drugim razem wiatr, gdy żyło na niej plemię grzeszników. Trzecią zagładę przyniosła woda, która zatopiła miasta i piramidy Indian, a ludzi którzy przeżyli potop zamieniła w ptaki. Czwarte zniszczenie świata – dokonane przez rozwścieczone jaguary ma dopiero nastąpić. Warto przyjechać do Gwatemali i zobaczyć jej wszystkie skarby, zanim ono nastąpi.

Gwatemala – najczęściej czytane

 • Kraj Wiecznej Wiosny – Gwatemala

  Kraj Wiecznej Wiosny – Gwatemala

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 13.07.2011 13:38

  Liczba odwiedzin: 5956

  „Jestem Łapa Jaguara – syn Krzemiennego Nieba. Mój ojciec polował w tych lasach przede mną. Jestem myśliwym, to mój las, a po mojej śmierci będą polować w nim moi synowie ze swoimi synami”. To tylko cytat zaczerpnięty z filmu „Apocalypto” Mela Gibsona, jednak idealnie określa tożsamość „chapinos” – mieszkańców dzisiejszej Gwatemali. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, gwatemala, antigua, artykuły, magda ramos

Ekspert Podróży – Gwatemala

 • Anita Demianowicz

  Anita Demianowicz

  Autor: Anita Demianowicy

  Data publikacji: 24.04.2013 12:46

  Liczba odwiedzin: 14168

  Zawsze sporo jeździłam. Były to jednak zwykle 2 – 3 tygodniowe urlopy i nigdy w pojedynkę. Te kilkanaście dni przestały mi jednak wystarczać. Czułam, że muszę ruszyć w świat. Sama. Zmieniłam swoje dotychczasowe życie, rozstałam się z korporacją, w której pracowałam, by zacząć wreszcie robić to, co kocham, czyli podróżować i wreszcie na poważnie zająć się pisaniem. »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 24.04.2013 09:55

  Liczba odwiedzin: 2334

  Anita Demianowicz »

Wybierasz się do Gwatemali? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Gwatemali

Jedziesz do Gwatemali? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • „Tak” dla Meksyku

  „Tak” dla Meksyku

  Autor: Katarzyna Lebiedzińska

  Data publikacji: 28.03.2012 13:20

  Liczba odwiedzin: 2439

  Dr Jerzy Achmatowicz - latynoameryaknista, pracownik Zakładu Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, tłumacz, prawnik i filozof. Wykładał ponad 15 lat na Uniwersytetach w Chile i Meksyku. Aktualnie zajmuje się kwestiami objawień Guadelupańkich i postacią św. Juana Diego. »

  Tagi: ameryka północna, meksyk, wywiady, podróżnicy, zadanie 8, katarzyna lebiedzińska

 • Pikantna słodycz Meksyku

  Pikantna słodycz Meksyku

  Autor: Katarzyna Lebiedzińska

  Data publikacji: 07.03.2012 15:37

  Liczba odwiedzin: 5842

  Mówiąc o kuchni meksykańskiej, nie wolno pominąć kontekstu kulturowego tego kraju, bo aspekt życia jakim są kulinaria nierozerwalnie łączy się z indiańską przeszłością oraz hiszpańską konkwistą. I nie będzie w tym nic z przesady, jeśli powiemy, że podbicie Ameryki miało wpływ na kształtowanie gustów kulinarnych mieszkańców Meksyku. Przed przybyciem pierwszych europejczyków na ziemiach Azteków, Majów i Zapoteków, w kuchni dominowały takie składniki jak wanilia, czekolada, papryka i pomidory. Z Nowego Świata konkwistadorzy przywieźli ze sobą pszenicę, cebulę i czosnek. Po upływie czasu wśród rdzennych mieszkańców i europejskiej ludności napływowej, zawiązały się pierwsze rodziny, co sprowadziło się do przenikania się dwóch kultur w życiu codziennym. Oczywiście miało to znaczny wpływ na formowanie się tego, co nazywamy współczesną kuchnią meksykańską. »

  Tagi: ameryka północna, meksyk, kuchnia, zadanie 5, katarzyna lebiedzińska, kuchnia artykuły

 • Belize niejedno ma imię

  Belize niejedno ma imię

  Autor: Natalia Skoczylas

  Data publikacji: 05.02.2012 21:22

  Liczba odwiedzin: 6915

  Matrioszka o nazwie Belize została rozłożona na części. Spoglądamy, co ma w środku: dostrzegamy rafy koralowe, etniczne niespodzianki, ciekawą kuchnię i osady Majów ukryte w tropikalnej dżungli. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, belize, belize city, tobacco caye, san pedro, half moon caye, laughing bird caye, ambergis caye, altun ha, karaiby, artykuły, zadanie 1

 • Zakochaj się w Meksyku!

  Zakochaj się w Meksyku!

  Autor: Anna Matelska

  Data publikacji: 10.08.2011 12:55

  Liczba odwiedzin: 5505

  Kiedy leciałam do Meksyku, miałam dość mgliste pojęcie o tym kraju. Kojarzył mi się z tequilą, kaktusami i wielkimi kapeluszami – sombreros. A także ze starożytnymi piramidami Majów i Azteków, ale to już wynikało ze zboczenia zawodowego (studiuję historię). Okazało się, że Meksyk to także krokodyle, Indianie i najprawdziwsza na świecie dżungla. Oraz karaibskie kurorty, zatłoczone miasta i dziesiątki innych elementów tworzących tę barwną, środkowoamerykańską mozaikę. »

  Tagi: ameryka północna, meksyk, mexico city, xochimilco, taxco, teotihuacan, acapulco, yaxchilan, chichen itza, relacje, anna matelska

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Gwatemalii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Środkowej i Karaibach