Dziś jest 20.06.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Florentyna, Bożena, Franciszek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Panama – najnowsze artykuły i relacje

...

Panama

Panama to nie tylko słynny spektakl statków powoli sunących przez Kanał Panamski, który można obserwować z miejsca zwanego Milaflores. Panama to przede wszystkim parki narodowe, ukryte w głębinach tropikalnej dżungli, wyżynne i górzyste tereny pokrywające połowę powierzchni kraju oraz piękne wyspy, rozrzucone na turkusowych wodach Morza Karaibskiego.

Panama jest małym krajem o wielkiej różnorodności etnicznej mały, co wynika z historii, na której silne piętno odcisnęli przybysze z zagranicy. 60 proc. Panamenios, jak sami siebie określają Panamczycy, stanowią potomkowie rdzennych mieszkańców, czyli Metysi, 20 proc. ─ Mulaci i Murzyni, natomiast pozostałe 10 proc. to ludność pochodząca z Europy.

Kultura Panamenios to specyficzna mieszanka dziedzictwa czasów kolonialnych, kultury afrykańskiej oraz kultury rdzennej ludności. Ta mieszanka wybucha z całą mocą w czasie licznych festiwali, kiedy to posłuchać można muzyki reggae w wydaniu hiszpańskim, kubańskich rytmów, jazzu, bluesa, salsy, rocka bądź kompa. Poza tym na terenie kraju mieszka siedem ludów o różnych tradycjach i językach, z których każdy ma swoją kulturalną odrębność. Do najbardziej znanych spośród nich należą Indianie Kuna zamieszkujący Archipelag San Blast, handlujący orzechami kokosowymi oraz obrazami „molas”, którzy żyją tak, jakby czas zatrzymał się w miejscu.

Będąc w Panamie warto zwiedzić jej stolicę, gdzie nowoczesne budownictwo miesza się ze starymi budowlami z czasów kolonialnych. W czasie można przenieść się, spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami Casco Viejo, starej części miasta z Placem Katedralnym i Katedrą, a ducha nowoczesności i prosperity poczuć w Alei Balboa i dystrykcie Punta Paitilla, gdzie o zawrót głowy przyprawiają wysokie, błyszczące wieżowce oraz bogate życie nocne. Zwiedziwszy Panama City koniecznie należy udać się do Los Santos, miasta uznawanego za centrum kultury i tradycji hiszpańskiej, miasta znanego również z niesamowitego zjawiska, które powtarza się rokrocznie w październiku na plażach Penasi i Venado, kiedy to tysiące żółwi morskich wychodzi na ląd i składa jaja. Z kolei życia miejskiego w stylu panamskim zasmakować można również w Portobelo, najstarszym hiszpańskim miasteczku, do którego przybił Krzysztof Kolumb podczas swojej czwartej podróży do Nowego Świata.

Panama to jednak coś więcej niż słynny kanał i miasteczka o kolonialnej przeszłości. To przede wszystkim różnorodność prowincji, oferujących wiele atrakcji oraz pierwotną, nieodkrytą w dużym stopniu przyrodę. W zachodniej prowincji Chiriqui wędrować można najpierw przez gorące i płaskie, a następnie chłodne, wyżynne i górzyste tereny pasma Cordillera de Veraguas, po drodze odkrywając bogactwo pokrywających te obszary dzikich, wiecznie zielonych lasów tropikalnych. Śmiałkom zapuszczającym się w góry Serranía del Darién przyjdzie zaś zmierzyć się ze szczególnie dziką i niedostępną przyrodą, wielką różnorodnością świata zwierząt oraz Indianami Choco, którzy przybyli tu z Kolumbii około 300 lat temu.

Panama to również rajskie wybrzeże z rafami koralowymi, usiane, w większości niezamieszkanymi, wyspami. Spokojne i bogate w wiele gatunków ryb wody oblewające Archipelag Las Perlas ─ grupę 220 wysp, są spełnieniem marzeń nurków, którzy w odmętach wodnego świata stają oko w oko z white tip reef shark, barakudą, delfinem i humbakiem. Komu niestraszne nurkowanie wśród rekinów młotów, żarłaczy jedwabistych i niezliczonych muren wybiera wody wysp Malpelo. Najlepsze warunki do nurkowania i snorkelingu w całej Ameryce Centralnej oferują jednak wody oblewające archipelag Bocas Del Toro, położony niedaleko granicy z Kostaryką.

Mieszkańcy kraju wierzą, że słowo Panama oznacza „obfitość ryb, drzew oraz motyli”. To jednak tylko namiastka prawdy o tym małym, ale jakże uroczym kraju. Ile wulkanów, ile wysp, ile zabytków architektonicznych w Panamie, tyle powodów, żeby tu przyjechać, zachwycić się i wracać, bowiem kraj jest owszem niewielki, ale jego bogactwo przyrodnicze i kulturalne niezmierzone.

Panama – najczęściej czytane

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 158766

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Podróż do jądra ciemności

  Podróż do jądra ciemności

  Autor: Ewa Pluta

  Data publikacji: 08.05.2012 10:00

  Liczba odwiedzin: 8706

  Tego miejsca nie znajdziecie w żadnym folderze biura podróży. Co więcej, nie przeczytacie o nim zbyt wielu relacji i artykułów. Bo opowiedzieć o nim może naprawdę niewiele osób. Mowa o Przesmyku Darien, podobno jednym z najdzikszych i najmniej odkrytych miejsc na ziemi. Z Michałem Zielińskim, jednym z uczestników ekspedycji „DO JĄDRA CIEMNOŚCI – STREFA DARIEN” rozmawialiśmy o tym, jak odkrywa się tajemnice Przesmyku Darién. »

  Tagi: wywiady, ameryka południowa, panama, kolumbia, przesmyk darien

 • Panama – most Ameryk

  Panama – most Ameryk

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 25.07.2011 14:23

  Liczba odwiedzin: 7452

  „Złota Kastylia”, czyli dzisiejsza Panama to pas lądu łączący Amerykę Północną i Południową, a jednocześnie oddzielający Ocean Atlantycki od Oceanu Spokojnego. Jest to najmniejszy pod względem liczby ludności kraj Ameryki Centralnej, który choć w tym regionie zajmuje istotną pozycję, paradoksalnie nie jest do niego zaliczany. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, panama, san blas, panama la vieja, artykuły, magda ramos

 • Ameryki dwie – Panama

  Ameryki dwie – Panama

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 17.01.2012 14:47

  Liczba odwiedzin: 7183

  Po południu opuszczaliśmy Cartagenę. Ruszaliśmy w rejs wynajętą łódką wielkości mazurskiej łajby. Przerażał zarówno jej rozmiar, jak i świadomość, że w ciasnej klitce ma zmieścić się 6-osobowa załoga. Życie pokazało, że się da… »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, panama, miraflores, san blas, panama city, relacje, joanna lisowska

Ekspert Podróży – Panama

 • Michał Zieliński

  Michał Zieliński

  Autor: Michał Zieliński

  Data publikacji: 10.04.2013 11:03

  Liczba odwiedzin: 24789

  Z wykształcenia i zawodu – pedagog kryminologiczny. Lubię podróże w skali mikro i makro. Nawet te pociągami na krótkie odległości, ponieważ każda podróż jest przygodą i coś ciekawego w jej trakcie może się przytrafić. »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 08.04.2013 12:54

  Liczba odwiedzin: 2334

  Michał Zieliński »

Wybierasz się do Panamy? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Panamie

Jedziesz do Panamy? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Ameryki dwie – Kolumbia

  Ameryki dwie – Kolumbia

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 16.01.2012 14:14

  Liczba odwiedzin: 4716

  Już na samą myśl o Kolumbii przechodziły nas ciarki. Jak to się dzieje, że stereotypy tak mocno zagnieżdżają się w naszych głowach? Bo co innego mogło się w nich zrodzić na dźwięk słowa Kolumbia? Przede wszystkim narkotyki, niebezpieczeństwo, gangi, porwania itd. Nie dziwi więc, że w trakcie planowania naszej długiej podróży pominęliśmy Kolumbię. Tyle teoria. W praktyce okazało się, że bilety z Peru na Kostarykę były przeraźliwie drogie. No i oczywiście kusiła perspektywa zobaczenia dużego skrawka północy Ameryki Łacińskiej. »

  Tagi: ameryka południowa, kolumbia, medellin, cali, santa marta, ciudad perdida, relacje, joanna lisowska

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 158766

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Podróże hedonistów

  Podróże hedonistów

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 26.07.2011 13:48

  Liczba odwiedzin: 14741

  Coraz częściej zdarza nam się marzyć o wakacjach na końcu świata, gdzie moglibyśmy się otworzyć i obnażyć swoje prawdziwe „ja”. W świecie informacji i usług potencjalny popyt rzadko pozostaje bez echa. Tak się stało i w tym przypadku. Królujący materializm popycha nas do czynów, które kiedyś mogły szokować, a dziś są częścią ekonomii. Udane wakacje to dla większości fajna zabawa i niezobowiązujący seks. Rynek turystyczny bardzo szybko odpowiedział na potrzeby potencjalnych klientów i na całym świecie pojawiły się oferty all inclusive. Zaproponowano wakacje z doznaniami erotycznymi, podczas których można spełnić wszelkie hedonistyczne zachcianki. »

  Tagi: ameryka południowa, afryka, azja, brazylia, kostaryka, holandia, tajlandia, filipiny, jamajka, seksturystyka, anna maria łakomy

 • Z wizytą u Ticos

  Z wizytą u Ticos

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 19.07.2011 14:38

  Liczba odwiedzin: 4747

  Ameryka Łacińska, a zwłaszcza jej środkowa część obejmująca kraje takie jak Salwador, Honduras, Belize, Panamę i Nikaraguę to region wyjątkowo niespokojny i niebezpieczny. W większości tych państw panuje przerażająca bieda, a porachunki gangsterskie i „zabawy z bronią” są na porządku dziennym. Turyści w obawie o swoje bezpieczeństwo rzadko przybywają w te rejony, zapominając że na wąskim przesmyku łączącym obie Ameryki jest jeszcze pokojowo nastawione państwo „bogatego wybrzeża” – Kostaryka, której mieszkańcy – Ticos – żyją w zgodzie ze sobą i z naturą, a dla przybyszów są wyjątkowo mili. »

  Tagi: ameryka środkowa i karaiby, kostaryka, san jose, meseta centralna, artykuły, magda ramos

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Panamy w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Środkowej i Karaibach