Dziś jest 08.05.2024

Imieniny obchodzą Stanisław, Liza, Dezyderia, Amat

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Etykieta

Laos Mark Fischer/Flickr.com


Obowiązujące zasady w pigułce:

W kulturze buddyjskiej głowę uznaje się za najświętszą część ciała, a stopy za najbrudniejszą. Nie należy dotykać głowy lub ramion innego człowieka nogą, ani też wskazywać nią.

Nigdy, przenigdy nie wskazuj na nic nogą! A już szczególnie na posąg Buddy!

Wywóz dzieł sztuki, w tym figurek Buddy jest zabroniony. Zabronione jest także kupowanie i wywożenie wyrobów z kości słoniowej.

Ściągaj buty przed wejściem do domu i świątyni.

Nie należy przechodzić przed osobą pogrążoną w modlitwie.

Kobiety nie powinny dotykać mnichów i wręczać im czegokolwiek do ręki.

Mnichom nie wolno rozmawiać z kobietami poza terenem świątyni.

Przed fotografowaniem osób należy zapytać o pozwolenie, gdyż wiele Laotańczyków, szczególnie mieszkańcy górskich plemion są przesądni.

Ceny podawane "na gębę" są zwykle większe niż możliwe do zaakceptowania.

Warto i wolno się targować!

W kontakcie z natarczywym sprzedawcą ulicznym zamiast mówić „nie”, co tylko pogarsza sytuację, należy unikać kontaktu wzrokowego i nic nie mówić.

Pamiętaj, że buddyści używają lewej ręki wyłącznie do czynności higienicznych. Nigdy nie należy nią wskazywać, podawać przedmiotów czy jedzenia, albo dotykać innych.

Picie alkoholu stanowi element miejscowej kultury. Nie jest tu tabu.

Napiwków nie trzeba dawać, ale będą zawsze przyjęte z wdzięcznością – wystarczy rachunek zaookrąglić do pełnego dolara w górę.

W wioskach etnicznych można natknąć się na tzw. „wrota duchów” – niewielkie budowle z drewna lub bambusa, mające chronić osadę – ich dotykanie, a nawet fotografowanie uchodzi za faux pas.

Dobrze znać trzy słowa w języku Laotańczyków:

„sabadi” (dzień dobry),
„kap dzai” (dziękuję)
„sawngthaew” (tuk-tuk) – ten trzeci jest często najbardziej przydatny!

Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie, pamiętając że należy dostosować ubiór (zakryte nogi i ramiona). W Luang Prabang jest możliwość obserwowania starej tradycji kultywowanej przez mnichów, polegającej na zbieraniu pożywienia od miejscowej ludności. Codziennie o ustalonej godzinie (ok. 6 rano) setki mnichów zamieszkujących świątynie wychodzi po żywność. W jednym rzędzie, w ciszy i skupieniu przechodzą obok kobiet i meżczyzn, którzy do niesionych przez mnichów mich wkładają głównie ryż. Ceremonia Tak Bat, charakterystyczna dla buddyzmu Therawady, różnie wygląda w różnych miejscach, tak jak i różne są dary dla mnichów i sposób ich dawania. W Luang Prabang stała sie jedną z największych „atrakcji turystycznych”. W ceremonii można uczestniczyć (czynnie lub biernie), ale należy pamiętać o kilku rzeczach, o których wielu turystów zdaje się nie wiedzieć... zasady są opisane i udostępnione w światyniach. Mówią między innymi o konieczności zachowania ciszy podczas ceremonii. Inne zasady brzmią następująco:

Jeżeli nie zamierzasz składać darów, prosimy, zachowaj odpowiednią odległość (jeżeli jesteś w stanie dotknąć mnicha, oznacza to, że już jesteś za blisko). Nie stawaj na drodze mnichom, ani nie ustawiaj się pomiędzy osobami składającymi ofiary.

Fotografuj mnichów z odpowiedniej odległości. Zamiast podchodzić zbyt blisko, użyj teleobiektywu. Pamiętaj, że lampa błyskowa bardzo rozprasza zarówno mnichów, jak i wiernych.

Jakikolwiek kontakt fizyczny z mnichami jest surowo zakazany!

Pamiętaj o stosownym ubiorze: ramiona, klatka piersiowa oraz nogi powinny być zakryte.

Prosimy, nie kupuj ofiarnego ryżu od sprzedawców czekających na ulicy, którą przechodzą mnisi. Zamiast tego kup go przed ceremonią od lokalnych sprzedawców na porannym bazarze.

Nie przyglądaj się ceremonii zza okien autokaru – w ten sposób znajdujesz się ponad mnichami, co w Laosie oznacza brak szacunku oraz jest dla nich obraźliwe.

Chcąc uczestniczyć w ceremonii poprzez składanie darów, pamiętaj o odpowiednim ubiorze oraz o tym, że meżczyzna stoi. Ponieważ głowa kobiety nie może być wyżej niż głowa mnicha (nawet 10-letniego nowicjusza). Oznacza to, że kobieta powinna klęczeć lub jeżeli stan zdrowia na to nie pozwala, siedzieć na małym taborecie.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące