Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Turystyka rowerowa na wesoło

    Turystyka rowerowa na wesoło

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 08.08.2011 13:19

    Liczba odwiedzin: 7045

    Co kraj to obyczaj. Wiedzą o tym rowerzyści, którzy w różnych miejscach bywają różnie witani. Zwłaszcza, jeśli na rowerze z tyłu bagażnika wiszą obładowane sakwy. Bo każdy kraj stosuje inną „politykę” wobec cyklistów. Podróżując zagranicą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec miejscowych zasad. »

  • Smaki Korei

    Smaki Korei

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 28.07.2011 13:59

    Liczba odwiedzin: 6428

    Istnieje wiele sposobów na podróżowanie: pociągiem, samochodem, rowerem, pieszo. Można wybierać najszybszy aktualnie środek transportu – samolot. Jednak można odbywać wojaże również w wyobraźni. Jak? Wybierając się w rodzimym kraju w podróż kulinarną. »

  • Savoir vivre w jurcie

    Savoir vivre w jurcie

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 28.07.2011 10:14

    Liczba odwiedzin: 5424

    Mongolia kojarzy się z jurtą, a jurta z... Mongolią. Nawet w miastach są wydzielone tereny, gdzie szybko można rozbić ger (tak właśnie jurtę nazywają mieszkańcy stepów). Z wyglądu przypomina odwróconą do góry nogami miskę. Na szczycie posiada otwór dymny. Ger jest całorocznym schronieniem Mongołów, w zimie ciepłym, w lecie zaś dającym przyjemny chłód. Przemieszczając się, mieszkańcy stepu zabierają jurtę ze sobą. Dwóch silnych mężczyzn jest w stanie rozłożyć ją w ciągu dwóch godzin, choć do lekkich nie należy. »

  • Sakwa sakwie nierówna

    Sakwa sakwie nierówna

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 27.07.2011 15:21

    Liczba odwiedzin: 24823

    Kilometry przemierzane na rowerze, a z tyłu w sakwach – cały nasz dobytek. Zupełna niezależność, wiatr we włosach i radość pochodząca z wysiłku. Właśnie, wysiłku, który może nas albo zniszczyć, albo sprawiać wielką przyjemność. Kluczem (jednym z wielu) jest odpowiednie spakowanie się na naszą wyprawę rowerową. By dobrze ulokować nasz dobytek, niezbędne są sakwy. »

  • Rowerowo:  Litwa – Łotwa – Estonia

    Rowerowo: Litwa – Łotwa – Estonia

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 27.07.2011 13:46

    Liczba odwiedzin: 11089

    Właściwie to już nawet nie pamiętam, kto wpadł na pomysł, by pojechać na rowerze do Estonii. Pewnie Ania, która gdyby mogła się urodzić ponownie, wybrałaby właśnie ten kraj jako miejsce narodzin. Pewnego lipcowego dnia (pamiętam, a jakże, 28 lipca) ja, Ania i Wojtek wsiedliśmy w pociąg do Augustowa. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i nieco zestresowani. W końcu nie wiedzieliśmy, czy uda nam dotrzeć się na czas. »

  • Na rower – 5 bezcennych rad

    Na rower – 5 bezcennych rad

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 22.07.2011 14:52

    Liczba odwiedzin: 23009

    Swoją pierwszą długą wyprawę rowerową za granicę Polski, odbyłam na pierwszym roku studiów, sześć lat temu (tak, tak jest to możliwe mimo że studia są 5-letnie). Garstka osób z mojego wydziału wpadła na szalony pomysł, żeby objechać Peloponez na rowerze, po drodze zwiedzając, co się tylko da. Wyprawę udało się zrealizować. »

  • Świat mongolskich wierzeń

    Świat mongolskich wierzeń

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 22.07.2011 11:45

    Liczba odwiedzin: 9454

    Mongolia jest krajem religijnej różnorodności. Mongolskie wierzenia od wieków czerpały całymi garściami z kultury tureckiej, buddyzmu tybetańskiego, islamu, wpływów europejskich, dokładając do tego rodzimy szamanizm. Ogromny (negatywny) wpływ na religię Mongołów miały czasy zależności tego państwa od ZSRR, kiedy wszelki przejaw kultywowania wiary przodków był tępiony, a świątynie burzone. Od lat 90. Mongolia zyskała niezależność, a lamaizm i szamanizm zaczęły powoli się odradzać. »

  • Mongolia – tylko mięso daje prawdziwą siłę

    Mongolia – tylko mięso daje prawdziwą siłę

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 19.07.2011 16:09

    Liczba odwiedzin: 9661

    Mongolia słynie z pięknych stepów, nieokiełznanej i dziewiczej przyrody, gościnności mieszkańców oraz z pogody, która często zaskakuje nieprzygotowanych na tak ekstremalne warunki turystów. To między innymi warunki klimatyczne miały wpływ na ukształtowanie się tradycyjnej kuchni mongolskiej. Kuchni, w której najwyżej ceni się potrawy obfite w tłuszcz, czyli mięso i wysokoenergetyczne potrawy mleczne. Jak mówił mojej znajomej w Mongolii pewien szaman: „Nie dajcie się oszukać, tylko mięso daje prawdziwą siłę i nie da się go niczym zastąpić”. »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19