Dziś jest 14.08.2020

Imieniny obchodzą Euzebiusz, Maksymilian, Alfred, Atanazja

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Portugalia – najnowsze artykuły i relacje

Portugalia

W Portugalii nie brakuje okoliczności, które sprzyjają zapomnieniu o reszcie świata: piękne, szerokie plaże, dobre wino, nocne życie Lizbony i oczywiście klimat – łagodny, śródziemnomorski, co czasem sprawia, że poczucie czasu bywa tutaj względne. Można odnieść wrażenie, iż nikt nigdzie się nie spieszy, wręcz przeciwnie, każdy dysponuje nieograniczoną ilością czasu wolnego. Dzień zaczyna się dopiero wieczorem i wtedy Portugalczycy tłumnie oblegają bary i restauracje. Samoloty nie zawsze przylatują na czas, a autobusy i pociągi czasami na czas odjeżdżają.

Na spotkanie można umówić się na 10 i być „punktualnym”, przychodząc godzinę później. Ogólnemu “zwolnieniu” nie ulegają tylko taksówkarze i niektórzy kierowcy autobusów, w obliczu których człowiek przyzywa na pomoc Matkę Boską Fatimską, ponieważ jest ona najbliżej – Fatima znajduje się w odległości około 130 km od stolicy kraju – Lizbony, miasta, gdzie właściwie należałoby zacząć zwiedzanie Portugalii.

Jest kilka rzeczy, które trzeba zrobić będąc w Lizbonie: pójść na pastele – słodkie tarty z nadzieniem budyniowym, posypane cukrem pudrem i cynamonem – do Pastéis de Bélem, najsłynniejszej pastelarii w mieście. Koniecznie należy skorzystać z przejażdżki tramwajem numer 28, rzucić chociaż okiem na czerwony Most 25 kwietnia (Ponte 25 Abril) i figurę Chrystusa stojącą po drugiej stronie rzeki Tag, czując się jak w samym San Francisco i Rio de Janeiro zarazem. Most jest bowiem kopią amerykańskiego Golden Gate, natomiast Cristo Rei czuwający nad Lizboną jest miniaturą pomnika Chrystusa w Rio.

Należy obejrzeć zachód słońca z Castelo de São Jorge, posłuchać Fado, wypić słodką ginjinhę, sprzedawaną na roztańczonych ulicach nocnego Bairro Alto, a nad ranem schrupać świeżo upieczony chlebek nadziewany kiełbasą chourico znany jako Pão com chouriço.

Trzeba zobaczyć Baixa’e, dzielnicę dolnego miasta, koniecznie wchodząc do niej przez imponujący łuk od strony Praça do Comércio, natomiast nocą – nowoczesną dzielnicę Oriente, jej imponujący dworzec, który jest doskonałym punktem komunikacyjnym i można się stąd dostać w praktycznie każdą część kraju. Bo przecież na Lizbonie Portugalia się nie kończy!

Porto zachwyca już samym dworcem São Bento, potem może być już tylko lepiej: imponująca architektura starego miasta, katedra przypominającą bardziej zamek niż kościół, czy w końcu setki winiarń, gdzie w ogromnych beczkach wino leżakuje latami, a już za kilka euro możemy spróbować wyśmienitego porto. Po drodze do Porto warto zajrzeć do akademickiej Coimbry i posłuchać śpiewanego tam wyłącznie męskim głosem fado. Znacznie bliżej Lizbony znajduje się bajeczna i niezwykle malownicza Sintra, której baśniowe pałace i wille wśród zamglonych wzgórz od wieków porywały serca poetów.

Nie zapominajmy o bliskości Atlantyku. Koniecznie trzeba zobaczyć przylądek Cabo da Roca, najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy i udać się na… koniec świata, czyli do Algarve, gdzie starożytni umiejscawiali kres naszej planety. Algarve to obok Lizbony najczęściej odwiedzany zakątek Portugalii. Turyści przyjeżdżają tu dla niezwykłych plaż ukrytych wśród malowniczych skał, kupują na ulicach wełniane swetry, gdyż na końcu świata bywa wietrznie i cieszą się lokalnym piwem.

Pobyt w Portugalii nie obywa się bez konsekwencji: kto raz pojawi się tam, zostawia kawałeczek serca i chce wracać. Choćby dla smaku potraw, świeżego zielonego wina i ciastek z rybą, bo bywa, że komunikacja na linii klient i sprzedawca zawodzi. Trzeba tu przyjechać, poczuć to i po prostu nacieszyć się Portugalią.

Portugalia – najczęściej czytane

 • PORTUGALIA – MAŁY WIELKI KRAJ

  PORTUGALIA – MAŁY WIELKI KRAJ

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 04.05.2016 14:14

  Liczba odwiedzin: 9956

  PORTUGALIA – MAŁY WIELKI KRAJ »

  Tagi: europa, portugalia, nowości

 • Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

  Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

  Autor: Joanna Kościańska

  Data publikacji: 26.07.2011 14:23

  Liczba odwiedzin: 7138

  Co kraj, to obyczaj – także przy stole. Podróżując po świecie, spotkamy się z różnymi tabu, faux pas czy etykietami dotyczącymi spożywania posiłków. Choć krajowcy najpewniej wybaczą nam nieznajomość miejscowego savoir-vivre’u, warto zrobić na nich dobre wrażenie i zawczasu dowiedzieć się, jakie zwyczaje picia i jedzenia panują w danej kulturze. »

  Tagi: europa, azja, australia i oceania, ameryka południowa, ameryka północna, afryka, włochy, portugalia, armenia, turcja, japonia, chiny, indie, australia, etiopia, tanzania, meksyk, peru, kuchnia, joanna kościańska, kuchnia poradnik

 • Madera – raj w zasięgu ręki

  Madera – raj w zasięgu ręki

  Autor: Elwira Nowicka

  Data publikacji: 21.07.2011 10:24

  Liczba odwiedzin: 6119

  Na Maderze jest popularna pewna legenda. Otóż Pan Bóg, gdy stworzył świat, tak zachwycił się swoim dziełem, tak był z niego dumny, że złożył na nim soczysty pocałunek. Madera ma być śladem po tym pocałunku. Już pierwsze przewodniki określały archipelag, jako „raj w zasięgu ręki“. Czy tak jest faktycznie? Postanowiłam to kiedyś sprawdzić. »

  Tagi: europa, portugalia, madera, funchal, santa cruz, porto santo, relacje

 • Mateus Rosé – różowa słabość Husajna

  Mateus Rosé – różowa słabość Husajna

  Autor: Krystyna Sokulska

  Data publikacji: 21.07.2011 14:53

  Liczba odwiedzin: 4868

  Dziewięć miesięcy zimy i trzy miesiące piekła – tak Portugalczycy określają Trás-os-Montes, tzw. region za górami. To w tych niezwykłych okolicznościach powstaje Mateus Rosé – pierwsze różowe wino i największy eksportowy przebój tego kraju. »

  Tagi: europa, portugalia, porto, park montesinho, wino, krystyna sokulska, turystyka winna artykuły

 • Życie w klimacie Kusturicy

  Życie w klimacie Kusturicy

  Autor: Arkadiusz Grochot

  Data publikacji: 10.08.2011 15:10

  Liczba odwiedzin: 4544

  Jest takie słowo, które sprawia, że rzucasz wszystko i idziesz na włóczęgę. Słowo, którego nie pamiętasz po przebudzeniu, ale wiesz, co masz zrobić i wiesz, że ono będzie siedziało w tobie już zawsze. »

  Tagi: europa, ukraina, portugalia, hiszpania, szwajcaria, krym, barcelona, autostop, autostop artykuły

 • Szlak Zielonych Win – Portugalia – gdzie warto być

  Szlak Zielonych Win – Portugalia – gdzie warto być

  Autor: Krystyna Sokulska

  Data publikacji: 29.07.2011 13:53

  Liczba odwiedzin: 4542

  Rzymianie, ujrzawszy rzeki parku Gerês, uwierzyli, że znaleźli się na końcu świata. Niezupełnie się mylili. Północny rejon Minho skutecznie opiera się wszelkim zmianom. Żyje się tu własnym życiem, wyznaczanym przez tradycyjne zwyczaje, życiem, w którym śródziemnomorska radość przeplata się z portugalskim temperamentem. »

  Tagi: europa, portugalia, minho, braga, relacje, wino, krystyna sokulska, wino główna, turystyka winna relacje z podróży

 • Zielone wino z Minho

  Zielone wino z Minho

  Autor: Krystyna Sokulska

  Data publikacji: 15.06.2011 13:34

  Liczba odwiedzin: 4299

  Określają siebie jako Brandos costumes, a znaczy to mniej więcej tyle, co „łagodnych obyczajów”; Ocean Spokojny, z którym graniczy ich kraina jest dla nich morzem, zaś święto Matki Boskiej Bolesnej stanowi okazję do dobrej zabawy. Nie można im też odmówić niebywałego talentu do produkcji jedynego na świecie wina, które przekornie nazwano „zielone”. Jak tu ich nie polubić? »

  Tagi: europa, portugalia, minho, luzytania, wino, artykuły, krystyna sokulska, turystyka winna artykuły

 • Usłysz Lizbonę

  Usłysz Lizbonę

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 08.08.2011 15:21

  Liczba odwiedzin: 3365

  „Atmosfera Lizbony, dźwięki tego miasta-portu, melodia języka, zbliżonego bardziej do rosyjskiego niż jakiegokolwiek języka śródziemnomorskiego, sprawiły, że zapragnąłem skomponować film, w którym dźwięk przeważałby nad obrazem(…)” – tak zachwycał się stolicą Portugalii Wim Wenders, twórca słynnego „Lisbon story”. W istocie, w Lizbonę trzeba się wsłuchać, by zrozumieć jak niesamowitych doznań może nam dostarczyć miasto. »

  Tagi: europa, portugalia, lizbona, artykuły, anna maria łakomy

 • Portugal Trip Extreme 2013

  Portugal Trip Extreme 2013

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 14.05.2013 09:47

  Liczba odwiedzin: 3006

  Nie są rowerowymi nowicjuszami. Co roku, w sezonie, przejeżdżają na dwóch kółkach nawet kilka tysięcy kilometrów. Tylko dotychczas były to raczej krótkie wyjazdy – jednodniowe wycieczki albo weekendowe wypady. W trakcie jednej z rozmów padło zdanie: „A może byśmy zrobili coś niecodziennego, czego do tej pory nie udało nam się dokonać?” »

  Tagi: portugalia, patronat medialny

 • Polak i Portugalczyk – dwa bratanki...

  Polak i Portugalczyk – dwa bratanki...

  Autor: Krystyna Sokulska

  Data publikacji: 26.07.2011 14:52

  Liczba odwiedzin: 2421

  Włosi? To urodzeni krzykacze. Hiszpanie? Trochę z bardzo macho. Francuzów lubię, choć zbyt często się zgrywają... Ale Portugalczycy? To jest to! »

  Tagi: europa, portugalia, relacje, krystyna sokulska

 • Sintra: zapomniany kurort portugalskich królów

  Sintra: zapomniany kurort portugalskich królów

  Autor: Agnieszka

  Data publikacji: 17.02.2012 19:55

  Liczba odwiedzin: 5849

  Była ulubionym miejscem Lorda Byrona, który nazywał ją cudownym Edenem. Także dzisiaj Sintra uwodzi kolejne pokolenia podróżników, którzy gubią się w podziemnych tunelach i wspinają na baszty wiekowych zamków i uroczych pałaców. Sintra – najbardziej niezwykłe portugalskie miasteczko. »

  Tagi: europa, portugalia, sintra, lizbona, pena, artykuły

 • Kierunek Portugalia

  Kierunek Portugalia

  Autor: Agnieszka Smolarek-Grzyb

  Data publikacji: 17.02.2014 00:27

  Liczba odwiedzin: 4103

  Już w zimie wiemy gdzie i kiedy będziemy podróżować w wakacje. Wyznaczamy sobie kraj docelowy i miejsca, które chcemy zobaczyć po drodze. Dwa lata temu była Finlandia wraz z Litwą, Łotwą i Estonią. Kiedy indziej byliśmy w Grecji zatrzymując się we wszystkich Bałkańskich krajach z Kosowem i Albanią na czele. Podróżujemy niespiesznie, rozkoszując się czasem spędzonym razem, podziwiając widoki i smakując potrawy. Staramy się zawsze znaleźć coś ciekawego dla siebie i godząc się na zastane warunki podróży. Jak nam się spodoba miejsce to zostajemy na dłużej. Zwiedzamy, bawimy się, innym razem leżymy plackiem na plaży, ale nigdy się nie nudzimy. A nasze dzieciaki są wspaniałymi podróżnikami i w dodatku prawie nigdy nie marudzą. :) »

  Tagi: francja, paryż, hiszpania, portugalia, monachium, turyn, lizbona, porto, madryt, podróż na medal

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Ekspert Podróży – Portugalia

 • Katarzyna Chłosta

  Katarzyna Chłosta

  Autor: Katarzyna Chłosta

  Data publikacji: 06.05.2013 13:33

  Liczba odwiedzin: 12269

  Mam na imię Kasia i mieszkam w Portugalii prawie 1,5 roku. Swoją przygodę z Portugalią rozpoczęłam parę lat temu od poznania w Polsce pewnego przystojnego Portugalczyka, który zawrócił mi w głowie :) Pierwszy raz odwiedziłam Portugalię w 2010 roku, i od tamtej pory wracam tutaj systematycznie. »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 06.05.2013 13:22

  Liczba odwiedzin: 1433

  Katarzyna Chłosta »

Wybierasz się do Portugalii? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Portugalii

Jedziesz do Portugalii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

  Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

  Autor: Agnieszka Szwajgier

  Data publikacji: 31.03.2014 00:36

  Liczba odwiedzin: 3468

  Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników. »

  Tagi: azja, ameryka południowa, europa, indie, peru, hiszpania, francja, meksyk, kolumbia, inspiracje, artykuły, agnieszka szwajgier, inspiracje artykuły

 • Najdziwniejsze restauracje świata

  Najdziwniejsze restauracje świata

  Autor: Michał Kuban

  Data publikacji: 30.03.2014 17:20

  Liczba odwiedzin: 3387

  Jakiś czas temu popularność zyskały restauracje, w których posiłki można kosztować w sposób niezwykły i oryginalny. Szczególnie za sprawą Dans le noir, czyli jak sama nazwa wskazuje, jedzenia w ciemności. Moda ta dotarła także do Polski. Tego typu lokal znajduje się w Poznaniu (Dark Restaurant), a także przez pewien czas działał w Warszawie. To jednak nic w porównaniu z listą miejsc przedstawioną poniżej. »

  Tagi: europa, azja, hiszpania, japonia, zjednoczone emiraty arabskie, ukraina, kuchnia, kuchnia artykuły, michał kuban

 • Opowieść o dziewczynie, która żadnej pracy się nie boi

  Opowieść o dziewczynie, która żadnej pracy się nie boi

  Autor: Katarzyna Chojecka

  Data publikacji: 03.03.2014 20:50

  Liczba odwiedzin: 2968

  Może mieliście już szansę spotkać się z Anią przy okazji rozmowy o jej wolontariacie w Meksyku. Jeśli nie, to nic straconego, bo tym razem rozmawiałyśmy o Norwegii i Hiszpanii, jej doświadczeniach związanych z szukaniem pracy w tych dwóch, zdawać by się mogło skrajnie różnych pod wieloma względami, krajach. »

  Tagi: europa, norwegia, hiszpania, wywiady, praca w podróży wywiady, praca w podróży, katarzyna chojecka

 • Kierunek Portugalia

  Kierunek Portugalia

  Autor: Agnieszka Smolarek-Grzyb

  Data publikacji: 17.02.2014 00:27

  Liczba odwiedzin: 4103

  Już w zimie wiemy gdzie i kiedy będziemy podróżować w wakacje. Wyznaczamy sobie kraj docelowy i miejsca, które chcemy zobaczyć po drodze. Dwa lata temu była Finlandia wraz z Litwą, Łotwą i Estonią. Kiedy indziej byliśmy w Grecji zatrzymując się we wszystkich Bałkańskich krajach z Kosowem i Albanią na czele. Podróżujemy niespiesznie, rozkoszując się czasem spędzonym razem, podziwiając widoki i smakując potrawy. Staramy się zawsze znaleźć coś ciekawego dla siebie i godząc się na zastane warunki podróży. Jak nam się spodoba miejsce to zostajemy na dłużej. Zwiedzamy, bawimy się, innym razem leżymy plackiem na plaży, ale nigdy się nie nudzimy. A nasze dzieciaki są wspaniałymi podróżnikami i w dodatku prawie nigdy nie marudzą. :) »

  Tagi: francja, paryż, hiszpania, portugalia, monachium, turyn, lizbona, porto, madryt, podróż na medal

 • Teneryfa w chmurach

  Teneryfa w chmurach

  Autor: Katarzyna Piwecka Photography

  Data publikacji: 30.01.2014 11:18

  Liczba odwiedzin: 10023

  Teneryfa jest największą wyspą archipelagu kanaryjskiego, leżącą w jego centrum. Niemal cały obszar wyspy zajmują góry poprzecinane głębokimi i stromymi wąwozami. Centralnym punktem wyspy jest majestatyczny Pico del Teide 3718 m – najwyższa góra Hiszpanii, zwany też dachem Hiszpanii. »

  Tagi: europa, hiszpania, teneryfa, galerie

 • Flamenco – drugie imię Andaluzji

  Flamenco – drugie imię Andaluzji

  Autor: Katarzyna Piwecka

  Data publikacji: 29.01.2014 11:52

  Liczba odwiedzin: 2962

  Andaluzja to przede wszystkim flamenco: namiętna czarnowłosa tancerka w falbaniastej czerwonej sukni, poruszająca się w rytm klaskania i dźwięków gitary, rozkołysane ruchy bioder, energetyczny step, dekoracyjna praca rąk i dłoni, autentyczność skrajnych emocji i rozdzierający serce śpiew. »

  Tagi: europa, hiszpania, andaluzja, galerie

 • Fuerteventura – raj dla nurków

  Fuerteventura – raj dla nurków

  Autor: Sandra Rokicka

  Data publikacji: 28.02.2013 20:16

  Liczba odwiedzin: 7741

  Pierwsze razy zawsze budzą najwięcej emocji. W moim przypadku było zupełnie odwrotnie. Do pierwszej próby nurkowania podchodziłam bardzo spokojnie, będąc w pełni świadoma, iż nigdy podczas 19-letniego życia nie byłam pod wodą dłużej niż minutę. Jestem przekonana, że moje podejście było spowodowane sporą ilością godzin spędzonych na basenach, w morzach czy oceanach, gdyż pływanie stanowi dużą i bardzo ważną część mojego życia głównie dzięki tacie, który od najmłodszych lat pielęgnował we mnie umiejętności pływackie. »

  Tagi: europa, hiszpania, wyspy kanaryjskie, fuerteventura, woda, turystyka wodna relacje

 • 8,5 kg, 7,5 tygodnia, 6 krajów, 1 kciuk

  8,5 kg, 7,5 tygodnia, 6 krajów, 1 kciuk

  Autor: Magda Bębenek

  Data publikacji: 16.10.2012 01:29

  Liczba odwiedzin: 12169

  5000 km złapanych i 7300 km przelecianych. Początkowo planowany pobyt na Islandii przemienia się w 7,5 tygodni podróży, z dwóch krajów stopowych robi się sześć. Tylko waga bagażu podręcznego, z którym jeżdżę, i ilość kciuków, dzięki którym jeżdżę, pozostają bez zmian. »

  Tagi: europa, hiszpania, islandia, francja, relacje, autostop, podróżnicze hardkory, turystyka autostopowa, autostop relacje z podróży

 • Życie w klimacie Kusturicy

  Życie w klimacie Kusturicy

  Autor: Arkadiusz Grochot

  Data publikacji: 10.08.2011 15:10

  Liczba odwiedzin: 4544

  Jest takie słowo, które sprawia, że rzucasz wszystko i idziesz na włóczęgę. Słowo, którego nie pamiętasz po przebudzeniu, ale wiesz, co masz zrobić i wiesz, że ono będzie siedziało w tobie już zawsze. »

  Tagi: europa, ukraina, portugalia, hiszpania, szwajcaria, krym, barcelona, autostop, autostop artykuły

 • San Sebastian – za chlebem

  San Sebastian – za chlebem

  Autor: Maciej Sawicki

  Data publikacji: 28.07.2011 09:34

  Liczba odwiedzin: 7563

  Ach!!! Gdyby mogły powrócić te beztroskie czasy studenckie i wakacyjne wyjazdy zarobkowe… Łza się w oku kręci, gdy przypominam sobie dzień, w którym podjęliśmy z moim najlepszym przyjacielem Michałem, decyzję o wyjeździe do Kraju Basków. W upalne popołudnie roku Pańskiego 2005, przed kinem w katowickiej dzielnicy Załęże postanowiliśmy, że tym razem spróbujemy pokazać nasze robotnicze oblicze właśnie w San Sebastian. »

  Tagi: europa, hiszpania, san sebastian, relacje, praca w podróży, praca w podróży relacje

 • Naładuj baterie na Majorce

  Naładuj baterie na Majorce

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 22.07.2011 15:38

  Liczba odwiedzin: 4253

  Majorka to największa wyspa w archipelagu Balearów przynależąca do Hiszpanii. Może być śmiało nazywana rajem, a już zwłaszcza jej południe, gdzie roztaczają się piaszczyste plaże. Tłem dla lazurowego Morza Śródziemnego są gaje migdałowe, pomarańczowe i oliwkowe. Na północy wyspy z kolei napotkamy piękne wybrzeża klifowe. »

  Tagi: europa, hiszpania, baleary, majorka, valdemossa, alcudia, can picafort, relacje, anna maria łakomy

 • Katalonia

  Katalonia

  Autor: Anna Łakomy

  Data publikacji: 18.07.2011 10:44

  Liczba odwiedzin: 2075

  Do Hiszpanii podróżuję co rok, od pięciu lat. Najpierw jeździłam do szkół językowych, potem już do pracy. Każdy wyjazd i każda część Hiszpanii to szereg wspomnień, których nigdy nie zapomnę. Bo tego kraju pełnego pasji, emocji, zapachu pomarańczy i dźwięku gitary po prostu nie da się zapomnieć. Nie będę jednak oryginalna, mówiąc, że region, który wywarł na mnie największe wrażenie to Katalonia. Należę zapewne do grona setek tysięcy fanatyków na całym świecie. »

  Tagi: europa, hiszpania, katalonia, barcelona, madryt, lloret de mar, relacje

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Portugalii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie