Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Powiedzmy to sobie od razu: w Słowenii nie jest tanio. Planując nawet tygodniowy wyjazd musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy będziemy nocowali na dziko, w namiocie na polu namiotowym (jest to nielegalne, ale dla chcącego nic trudnego), w hostelach czy też w ekskluzywnych hotelach. Oferta jest szeroka i zawsze znajdzie się coś dla osób preferujących daną opcję. Hostel w centrum Lublany kosztuje od 19 euro za łóżko w dwunastoosobowym dormitorium (poza sezonem) do 32 euro za łóżko w dwuosobowym pokoju w okresie wakacyjnym.
Podróż po Słowenii najtaniej wychodzi za pomocą serwisu Prevoz. Ceny przejazdów są wtedy niskie (np. Lublana-Koper 5 euro). Najdrożej i najdłużej trwa podróż pociągiem, najbardziej optymalny jest wybór podroży autobusem, jednak ona też nie należy do najtańszych.
Ceny transportu miejskiego są podobne do tych w Polsce. W Lublanie jednorazowy przejazd (90 minut podróży z nieograniczoną liczbą przesiadek) kosztuje 0,8 euro.
Dla osób, które wybrały transport samochodem istotna będzie cena benzyny. Litr Pb 95 wynosi 1,43 euro. Za 100zł wlejemy do baku nieco ponad 16 litrów (stan na 13.06.2012).
Ceny żywności w Słowenii zbliżone są do tych w Polsce. Turystom odwiedzających większe miasta polecam zakupy w supermarketach. Podstawowe produkty najtaniej można kupić w Lidlu i Hofferze (tylko w dużych miastach), nieco drożej jest w Mercatorze albo Intersparze. Kupując tam nie odczujemy większej różnicy cenowej. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na produkty z gatunku tych tańszych. Produkty na obiad dla dwóch osób można kupić za 2-3 euro, półlitrową butelkę wody za 0,3 euro, litr mleka za 1euro, paczkę makaronu od 0,4 do 1 euro, zaś półlitrowe lokalne piwo (Laško, Union) za 1 euro. Pieczywo najlepiej kupować w piekarniach, średniej wielkości chleb kosztował nas będzie ok 0,9 euro, zaś kawałek pizzy 1 euro. Osoba, która będzie chciała żywić się tanio, ale też różnorodnie powinna liczyć się z wydatkiem ok. 4 do 6 euro dziennie, przy założeniu, że będzie gotowała sama.
Najpopularniejsze słoweńskie piwo - Laško. Fot. Łukasz Śledziecki
Ceny w restauracjach są wysokie. Kebab w centrum stolicy kosztuje średnio 3,5 euro, pizzę można zjeść za ok. 4-5 euro, drożej wychodzą dania obiadowe, bo w granicach 5-7 euro. Oczywiście cena zależy od klasy restauracji oraz wybranego posiłku. Zaletą jest to, że w każdym lokalu gastronomicznym woda dodawana jest do posiłków za darmo. Dostępność wody pitnej w każdym miejscu w kraju jest niezwykłą zaletą podróży po Słowenii. Dla osób, które podczas podróży wydają sporo pieniędzy na wodę Słowenia będzie rajem.
Musimy liczyć się ze sporymi wydatkami na bilety wstępu do głównych atrakcji turystycznych w kraju. Za wejście do Jaskiń Škocjanskich dorośli płacą 15 euro, studenci 11 euro, zaś dzieci 7 euro. Wizyta w Jaskini w Postojnej dorosłych kosztuje 22,90 euro, a studentów 18,30 euro. Do Kościoła Wniebowzięcia na wyspie Blejski Otok przypłyniemy za minimum 10 euro od osoby.
Liczba opinii: 9 |
Średnia ocen: 4.89
26.06.12, 11:59
Panie Łukaszu garść wspaniałych informacji:) Słowenia powinna być wdzięczna za taką promocję:)
25.06.12, 12:39
Byłam w Słowenii przez tydzień, gdybym wówczas znała te teksty, może więcej skorzystałabym z tego wyjazdu...?:)wypad typu hardkor hardkorów: tylko autostop, tylko namiot, tylko najtańsze jedzenie, ale było warto!!!
22.06.12, 09:29
Opinia dotycząca cen jest w pewien sposób relatywna. Z punktu widzenia studenta - 3,5 euro za kebab to moim zdaniem sporo. Jednak podaję ceny, aby każdy mógł samemu ocenić. Pozdrawiam ciepło i dziękuję za komentarze :)
22.06.12, 08:45
nie no, Gioia - w porównaniu z Ukrainą na przykład to jednak sporo. Dobrze by było być studentem i sobie pojechać do takiej Słowenii. Czytam te teksty pana Łukasza i kurcze, mam coraz większą ochotę się wybrać.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.