Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Językiem urzędowym w Słowenii jest słoweński, który zaliczany jest do północno-zachodniej grupy języków południowosłowiańskich. Co ciekawe, mimo iż kraj liczy ledwie dwa miliony mieszkańców, to na niewielkim terytorium wykształciło się siedem dialektów oraz aż czterdzieści pięć narzeczy.
W Słowenii używany jest także język węgierski (nieopodal granicy z Węgrami, tam gdzie mieszka mniejszość węgierska) oraz włoski (będący językiem urzędowym na wybrzeżu). Innym często słyszanym językiem jest serbsko-chorwacki, którym posługują się emigranci z byłej Jugosławii. Większość Słoweńców, niezależnie od wieku, mówi także płynnie w języku angielskim. Warto także próbować korzystać z języka niemieckiego (głównie w pobliżu granicy z Austrią) oraz włoskiego.
Słoweńcy posługują się alfabetem łacińskim, zaś sam język jest łatwy do zrozumienia, a dla Polaków w dużej mierze intuicyjny. Jako ciekawostkę można dodać, że w gramatyce języka słoweńskiego występują trzy liczby: pojedyncza, podwójna (dla osób i przedmiotów tworzących pary) oraz mnoga. Jednak liczba podwójna nie jest używana przez wszystkich mieszkańców i jej występowanie zależy od regionu. Często też używanie jej/bądź jej brak jest powodem żartów i docinków.
Język słoweński jest prosty do zrozumienia. Fot. Łukasz Śledziecki
Podczas nauki języka słoweńskiego nie miałem problemów ze zrozumieniem podstawowych rzeczowników i czasowników. Opanowanie podstaw języka dla celów komunikacyjnych nie zajmuje wiele czasu.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.