Dziś jest 08.12.2024
Imieniny obchodzą Maria, Zenon, Boguwola, Narcyza
Autor: Michał A. Gromek, edycja: Izabela Wiercińska
Data publikacji: 14.02.2012 12:50
Liczba odwiedzin: 3899
„Łzy leciały mi przez ponad dwa dni, jak zobaczyłam w telewizji, że została uruchomiona granica między Słowacją a Czechami” – mówiąc te słowa Ania, pracownik dyplomatyczny w jednej z placówek w Bratysławie, wyraźnie posmutniała. Nostalgia Ani w stosunku do Czechosłowacji występuje u większości moich rozmówców na Słowacji. Do dziś istnieje paradoks w sprawie podziału życia społecznego pomiędzy Czechami a Słowacją. »
Autor: Michał Kaczmarek
Data publikacji: 14.02.2012 12:44
Liczba odwiedzin: 4403
Zorba, białe domki z niebieskimi dachami, bajeczne plaże, małe wyspy, ser feta. Kilka haseł-magnesów i obietnica bezchmurnego nieba pchają turystów na Mykonos. All inclusive podane w wyjątkowo smakowitej otoczce krajobrazu, sjesty i zapachu świeżych owoców. Oglądamy telewizję. Zamieszki w stolicy, kryzys gospodarczy. A gdzie się podziała obiecana idylla? Jakie jest prawdzie oblicze Grecji? Nie wierzyliśmy do końca ani mediom, ani katalogom biur podróży. A upartość w tempie błyskawicy podsunęła nam prosty plan: sprawdźcie to osobiście. Spakowaliśmy więc plecaki i stanęliśmy na trasie wylotowej z Poznania na południe z kartką z napisem: Ateny. »
Autor: Łukasz Siwiec
Data publikacji: 13.02.2012 18:10
Liczba odwiedzin: 6864
Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy to czytacie, od początku do końca, będą to luźne impresje, przechwałki i wspomnienia kogoś, o kim nigdy wcześniej nie słyszeliście. Portret nieznanego kraju, to jedyny z nich pożytek. Miałem głowę nabitą ideałami, puste kieszenie i przepełniony plecak, czy trzeba pisać więcej? »
Autor: Małgorzata Stekiel
Data publikacji: 13.02.2012 10:36
Liczba odwiedzin: 4527
Mając przed oczami wykreowany obraz Rosji pokazywany w telewizji, literaturze i przekazach ustnych, nie byłam w stanie w inny sposób ujrzeć Rosji. Obraz nędzy, biedy, bezdomnych psów, ludzi ubranych bez gustu, rozpadających się kamieniczek, popękanej jezdni towarzyszył mi aż do momentu przekroczenia granicy Narwa/Iwangorod. Tam szarość przybrała wiele barw. Rosja przywitała mnie spojrzeniem bajkowego zamku, brakiem kolejki na przejściu granicznym, ludźmi miłymi i skorymi do pomocy. »
Autor: Aleksandra Bełż
Data publikacji: 13.02.2012 10:13
Liczba odwiedzin: 5418
16 listopada 2010 to ważna data dla Francuzów, a według Francuzów, pewnie i dla ludzkości. Po latach walk, udało się – „Repas gastronomique des Français” znalazł się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. »
Autor: Wojciech Chrząstek
Data publikacji: 13.02.2012 00:42
Liczba odwiedzin: 6324
Przeludnienie, wojna, głód, AIDS – tak zazwyczaj kojarzy nam się położona nad Zatoką Gwinejską Nigeria. Nic dziwnego. Przez lata w tym najludniejszym kraju Czarnego Kontynentu toczyły się wojny domowe, które odcisnęły olbrzymie piętno na wizerunku Nigerii. Obraz tego państwa zaczyna się jednak zmieniać. Czy wiedziałeś, że Nigeria jest trzecim największym, po Indiach i USA, producentem filmów fabularnych, Nigeryjczyk jest najbogatszym czarnoskórym człowiekiem na świecie, a rząd tego kraju planuje wysłać na księżyc swojego kosmonautę? Nie jest to wcale niemożliwe biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Nigeria coraz żwawiej się rozwija i jednoczy po latach wewnętrznych walk o władzę w kraju. »
Autor: Rozanna Bogacz
Data publikacji: 12.02.2012 01:38
Liczba odwiedzin: 16594
Afryka północna, kultura muzułmańska, spuścizna europejska. Wielokulturowe dziedzictwo rozkwitłe na prawie dwóch milionach kilometrów kwadratowych wyjałowionych pustyń. Rozpocznij wędrówkę po kraju, który wciąż czeka na odkrycie obrazów historii i gościnnych społeczeństw ukrytych wśród piaszczystych wydm i tętniących życiem w śródziemnomorskich portach. »
Autor: Magdalena Markiewicz
Data publikacji: 10.02.2012 03:07
Liczba odwiedzin: 13447
Polowania na czarownice, kanibalizm, ludzie żyjący w epoce kamiennej, nieznający osiągnięć współczesnej cywilizacji? Dzikie plemiona, ludowe obrzędy i rytuały, nietknięta przez człowieka natura, krokodyle ludojady? Tak, istnieje jeszcze takie miejsce na Ziemi. To Papua-Nowa Gwinea. Miejsce wypraw badaczy i naukowców, mekka prawdziwych podróżników. Ta pozycja nie często gości w katalogach biur podróży. »
Autor: Magdalena Piekarska
Data publikacji: 10.02.2012 00:49
Liczba odwiedzin: 148228
Opowieści o krainie pełnej złota rozpaliły wyobraźnię Francisca Pizarra – hiszpańskiego konkwistadora, który w XVI wieku przybył do Ameryki Południowej i podbił Imperium Inków. Dziś do Peru miliony turystów przyciąga nie złoto a wspaniałe krajobrazy, przyroda, a przede wszystkim ślady pozostawione przez Synów Słońca czyli inkaskie miasta z najsłynniejszym z nich Machu Picchu. »
Autor: Jacek Rachwald
Data publikacji: 10.02.2012 00:30
Liczba odwiedzin: 5678
Liberia leży w Zachodniej Afryce. Jest trzykrotnie mniejsza niż Polska, ma 4 miliony mieszkańców, którzy mówią kilkunastoma lokalnymi językami oraz regionalną odmianą angielskiego – pidżin liberyjskim. W Liberii ważna jest jej historia, unikatowa w skali kontynentu. Historia ma tu olbrzymie znaczenie dla stosunków społeczno – politycznych. »
Autor: AnnLea
Data publikacji: 10.02.2012 00:30
Liczba odwiedzin: 6541
Kuba to szesnasta największa wyspa świata. Jest największą wyspą w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. W granicach administracyjnych kraju znajduje się także około 1600 mniejszych wysp i wysepek, z których największa to Isla de la Juventud. Odległość drogowa z jednego końca wyspy na drugi to nieco ponad tysiąc kilometrów, ale długość linii brzegowej Kuby to aż 3736 km, co wyspa zawdzięcza ogromnej ilości zatok i zatoczek (szacuje się, że jest ich ponad 4 tysiące). »
Autor: Natalia Kaleta
Data publikacji: 10.02.2012 00:06
Liczba odwiedzin: 7647
Holandia to nie kraj, to mentalność. To pragmatyczne charaktery Holendrów, którzy od XVII wieku są przede wszystkim sprawnymi handlarzami. To imperialistyczny sentyment z czasów, kiedy Nowy Jork nazywał się jeszcze Nowy Amsterdam, a monarchia rozciągała się od Karaibów po Surinam. Holandia to kraj, w którym korki na ulicach są głównie rowerowe, wilgotność powietrza wymusza naturalność fryzur i brak makijażu, to czerwone latarnie i najlepsze malarstwo na świecie. To frytki i piwo, sery i wiatraki, to tulipany w setkach odmian, i najbardziej zaawansowana myśl techniczna w dziedzinie walki z oceanem. To w końcu jedna z najbarwniejszych mozaik kulturowych w Europie. Witajcie. Przed wami – najmniejszy wszechświat świata – Holandia. »
Autor: Alan J. Mazur
Data publikacji: 09.02.2012 23:48
Liczba odwiedzin: 27666
Nepal czyni podróżnika wybitnym lub szalonym. Trzeciej opcji nie ma. »
Autor: augustedynburski@wp.pl
Data publikacji: 09.02.2012 23:17
Liczba odwiedzin: 5504
Ileż radości można znaleźć w pozornej nicości. W miejscach, w których nie ma zabytków, pięciogwiazdkowych hoteli i drogich restauracji, atrakcjami są ludzie. Spotkania, rozmowy, głosy i twarze wypełniają wspomnienia z Mołdawii – kraju wielu kultur i narodowości, które tworzą nową, nieopisaną wartość. »
Autor: Joanna Antonik
Data publikacji: 09.02.2012 23:09
Liczba odwiedzin: 24319
Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie Drogi Czytelniku/Droga Czytelniczko zastanawiasz się nad wyjazdem do Belgii. Spróbuję zatem przekonać Cię, byś poważnie rozważył/a ten zamiar, być może zweryfikował/a plany. Musisz wiedzieć kilka rzeczy, o których nikt wcześniej nie odważył się napisać. Ten tekst na zawsze zmieni Twoje postrzeganie Belgii i jej mieszkańców. Zapraszam zatem do lektury, jednak pamiętaj – robisz to na własną odpowiedzialność. »
Autor: Anna Spiczak
Data publikacji: 09.02.2012 20:26
Liczba odwiedzin: 15214
Relacja z podróży przez północne Włochy nie zawsze głównymi drogami. »
Autor: Jerzy Lubiński
Data publikacji: 09.02.2012 19:10
Liczba odwiedzin: 5389
Kuala Lumpur to miasto-paradoks. Stolica, zawierająca w sobie cząstkę każdego zakątka kraju. Esencja Malezji, kryjąca w sobie jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Posiada tyle sprzeczności i kolorytu, że wciągnie i zafascynuje każdego. »
Autor: Karolina Łuczak
Data publikacji: 09.02.2012 19:06
Liczba odwiedzin: 18966
Wyobraźmy sobie malowniczo położony kraj, trochę zapomniany i zaniedbany, żyjący przeszłością, ale mający w sobie niesamowitą i niepowtarzalną atmosferę. Wysokie szczyty górskie, szmaragdowe rzeki, małe wsie i miasteczka, dla których czas jakby się zatrzymał. Poczujmy zapach świeżo zaparzonej, mocnej kawy i smak rozpływającej się w ustach słodkiej bakławy. Wsłuchajmy się w dźwięki dzwonów katolickich kościołów, które przeplatają się ze śpiewami odbijającymi się od cerkiewnych ścian i donośnym głosem muezina wzywającego z minaretu na modlitwę do meczetu. Znaleźliśmy się w Bośni i Hercegowinie – kraju, w którym mieszanina języków, religii i kultur przyprawia o zawrót głowy. Miejscu spotkania wschodu z zachodem. »
Autor: Jagoda Piotrowska
Data publikacji: 09.02.2012 17:51
Liczba odwiedzin: 9448
No właśnie... większości z nas Bułgaria skojarzy się ze znanymi betonowymi kurortami i zaludnionymi plażami nad Morzem Czarnym, które to, szczerze mówiąc, raczej zniechęcą nas do poznania tego naprawdę fascynującego kraju. A szkoda, bo można naprawdę wiele przegapić... »
Autor: Marta Woś
Data publikacji: 09.02.2012 17:13
Liczba odwiedzin: 9524
Łańcuch wysp zagubiony gdzieś na skraju Morza Karaibskiego. Włada nimi królowa Elżbieta II, ale walutą jest dolar amerykański. Ilość mieszkańców – zbliżona do populacji Kołobrzegu. Liczba turystów – 300 tysięcy rocznie, z czego większość to obywatele USA oraz Kanady. Ta ostatnia chętnie widziałaby wyspy jako jedną ze swoich prowincji, co oczywiście niekoniecznie podoba się rządowi w Londynie. Turks i Caicos – turkusowa woda i skąpane w słońcu plaże. Nie potrzeba niczego więcej, by zauroczyć nawet najbardziej opornych. »
Autor: Mariusz Małachowski
Data publikacji: 09.02.2012 16:49
Liczba odwiedzin: 5540
Historia Republiki Dominikańskiej rozpoczyna się 5 grudnia 1492 roku, kiedy to Kolumb odkrył Hispaniolę. W tamtych latach już doceniono walory tutejszego klimatu i strategicznego położenia. Pierwszym gubernatorem i jednocześnie fundatorem Santo Domingo był brat Kolumba, Bartolomeo. »
Autor: Artur Gadecki
Data publikacji: 09.02.2012 14:50
Liczba odwiedzin: 6506
Jest pięknie, jedziemy do Egiptu! Mój Egipt to kraj nad Nilem, z którego wrażenia zarejestrowały moje zmysły podczas tej wyprawy. To próba ujęcia w konwencji relacji z podróży obrazów, zapachów i smaków tego miejsca tak bardzo odmiennego od Polski. Także twarzy ludzi, którzy tam żyją i funkcjonują na co dzień pośród miejscowych uwarunkowań politycznych, obyczajowych czy wreszcie klimatycznych. »
Autor: Katarzyna Stolarek
Data publikacji: 09.02.2012 14:29
Liczba odwiedzin: 5699
„Było późno, bardzo późno. Z całkowitą świadomością braku odpowiedzialności łapałyśmy stopa. Zostawiając rozwagę na miejscu, ruszyłyśmy z dwoma podejrzanymi typami w… czarną chmurę”. Fragment dziennika pokładowego, kilka dni po rozpoczęciu podróży przez najpiękniejszy kraj świata – Polskę. Wszystko zaczęło się w Katowicach, sercu Górnego Śląska. Kierunek na wschód, bez konkretnego celu. Byle dalej, byle prosto, byle przed siebie. Wyruszyłyśmy na kolejne, wakacyjne spotkanie z wolnością. »
Autor: Karolina Nierzwicka
Data publikacji: 09.02.2012 12:57
Liczba odwiedzin: 8920
Burkina Faso jest krajem mało znanym i niedocenianym. Mam nadzieję, że ten tekst, jak i kolejne, zmienią wasze spojrzenie na to miejsce. »
Autor: Tomasz Pakuła
Data publikacji: 09.02.2012 00:47
Liczba odwiedzin: 26648
Z czym się kojarzy Wietnam? Z budkami i handlarzami na nieistniejącym już dziś Jarmarku Europa? Z „Czasem Apokalipsy” Francisa Coppoli i „Plutonem” Oliviera Stone’a? Ze skeczem kabaretu Ani Mru-Mru? Z komunizmem i tzw. trzecim światem? Trudnym językiem? Czy tak jest w istocie? Kiedy odkryłem niezwykły koloryt tego kraju w przyrodzie, ludziach i niezrównanej wietnamskiej kuchni, spojrzałem na niego innymi oczami. »
Autor: Agata Kozłowska
Data publikacji: 08.02.2012 22:10
Liczba odwiedzin: 5995
Skalne miasta, labirynty jaskiń, monumentalne zamki, niesamowita architektura miast i miasteczek, najlepsze placki ziemniaczane na świecie, pozytywnie zakręceni ludzie przesiadujący w niezliczonych pubach... To właśnie Czechy, nasz mało znany sąsiad. Po co jechać tak blisko, skoro można dalej? To podstawowy błąd w myśleniu o Republice Czeskiej. Omijając ją, traci się wiele. Ten kompaktowy kraj jest wręcz najeżony atrakcjami wszelkiej maści. I co najlepsze – wszystko blisko, bo na powierzchni niemal cztery razy mniejszej od Polski. »
Autor: Ewa Szwaj
Data publikacji: 08.02.2012 21:30
Liczba odwiedzin: 8957
Z jednej strony – kraj, którym dwie trzecie społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa a wiele osób musi przeżyć dzień za 70 centów. Z drugiej strony – 3 lata temu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy umieścił Angolę na liście najszybciej rozwijających się gospodarek świata, natomiast stolicę kraju ogłoszono najdroższym miastem na świecie. Czy są szanse, aby Angola stała się popularnym kierunkiem turystycznym? »
Autor: Joanna Prokop
Data publikacji: 08.02.2012 19:59
Liczba odwiedzin: 8884
Delikatność piasku pod stopami, szum lazurowego morza i powiew jedwabistego wiatru okalający ciało pozwalają na dłuższą chwilę zapomnienia i poczucia niewinności niczym w bajkowym świecie. Brzmi nierealnie? Wcale nie. To rzeczywistość Kajmanów, gdzie promienie słońca odbijają się od błękitnej wody, a nie mroźnego śniegu... »
Autor: Agnieszka Stachurska
Data publikacji: 08.02.2012 19:55
Liczba odwiedzin: 5063
Komu przy dwudziestostopniowym mrozie nie marzą się karaibskie klimaty, lazurowy ocean, palmy i kilometry białych plaż? Alternatywa dla wszystkich mających ochotę powiedzieć zimie stanowcze „NIE!” oraz raj dla miłośników rumu i sportów wodnych. »
Autor: Natalia Stecka
Data publikacji: 08.02.2012 16:57
Liczba odwiedzin: 9712
Relacja z szalonej wyprawy w trakcie której 4 dziewczyny pokonały 1800 km w 4 dni. Najważniejsze atrakcje turystyczne zaliczone! A i znalazł się dzień na wylegiwanie się na plaży. Nie do końca wyszło tak, jak było planowane, ale myślę, że warto było to przeżyć. »
Autor: Joanna Ferlian-Tchórzewska
Data publikacji: 08.02.2012 14:13
Liczba odwiedzin: 8705
30 godzin w powietrzu, 4 starty, 4 lądowania, dokładnie pół doby wcześniej niż w Polsce wstaje tu słońce. W Polsce sypie śnieg, podczas gdy tu wita nas schyłek lata. Trzy tygodnie, 5000 km, dwie wyspy, setki zachwytów, w tym kilka takich, że z gardła wydobywa się okrzyk (niekoniecznie cenzuralny) albo przeciwnie – brakuje słów, jak dziecku, któro pierwszy raz widzi żywą żyrafę. Nowa Zelandia, podróż marzeń po drugiej stronie kuli ziemskiej. »
Autor: Wojciech Filipczak
Data publikacji: 08.02.2012 14:06
Liczba odwiedzin: 12100
Zielony Przylądek, nieznany i przepiękny archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Kultura tego miejsca jest niezwykle bogata, posiada własną historię i tradycję. Stanowi o swoistym jestestwie. Z jednej strony – raj na ziemi, natomiast z drugiej miejsce styku różnych kontrastów. Ludzi przeważnie biednych, ale cieszących się z życia, a także tych bardziej zamożniejszych, którzy żyją tu dla biznesu i chęci zarobku z turystów. Zapraszam w podróż po tej bogatej krainie. Pokażę różne oblicza tej ziemi, caboverdowskiej ziemi. »
Autor: Mateusz Pannert
Data publikacji: 08.02.2012 02:22
Liczba odwiedzin: 8921
Przyglądając się Timorowi Wschodniemu można odnieść wrażenie, że patrzymy na państwo i ludzi zapomnianych przez resztę świata, którzy dzięki swoim usilnym staraniom w końcu skupili na sobie odrobinę uwagi. To jak dziś odbierzemy Timor zależy tylko od naszego punktu widzenia i chyba jedynie taki truizm tu pasuje. Natężenie emocji, historii, obrazów, wspomnień związanych z tym miejscem jest tak duże, że wymyka się jednoznacznym ocenom. Tak czy inaczej spotykamy się dziś z państwem ekstraordynaryjnym i wyjątkowym pod każdym względem, którego dusza aż prosi się o odkrycie. »
Autor: Anna Panasiuk
Data publikacji: 08.02.2012 01:40
Liczba odwiedzin: 7176
Rozpostarte po horyzont sawanny Serengeti, nad którymi góruje najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), przemierzane codziennie przez setki słoni, bawołów i antylop, to największy naturalny ekosystem na kontynencie afrykańskim. Zwierzęta te, choć przez dziesięciolecia stanowiły łup dla białych kłusowników, przetrwały i teraz zamiast strzelb wycelowane są w nie aparaty turystów. Niektórzy twierdzą, iż to właśnie tutaj można odczuć prawdziwy klimat Czarnego Lądu. Bogactwo flory i fauny zadziwia w każdej części tego niezwykłego kraju – od stóp Kilimandżaro, aż po śnieżnobiałe plaże Zanzibaru. »
Autor: Maria Pietrzak
Data publikacji: 07.02.2012 19:06
Liczba odwiedzin: 7525
Kazachstan, kraj o obszarze 8 razy większym od Polski. Kraj nomadów, ludu koczowniczego, którego głównym zajęciem było łowiectwo i hodowla zwierząt. Ludu nienawykłego do osiadłego trybu życia. Ich światem była otwarta przestrzeń. Rozległe tereny, po których przemieszczali się wedle własnego uznania i aktualnej potrzeby. »
Autor: Karolina Paduszyńska
Data publikacji: 07.02.2012 15:17
Liczba odwiedzin: 8770
Finlandia to jedno najbardziej tajemniczych miejsc Europy, zaś jej mieszkańcy uchodzą za bardzo małomównych. Nie przeszkadza im to jednak w osiąganiu wielopłaszczyznowych sukcesów, a przy tym są uważani za jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Na czym polega magia Finlandii i dlaczego warto ją odwiedzić? »
Autor: Martyna Świątek
Data publikacji: 06.02.2012 22:52
Liczba odwiedzin: 9708
Gdyby zapytać Polaków, gdzie znajduje się Andora, zapewne odsetek poprawnych odpowiedzi nikogo by nie powalił na kolana. A to maleńkie księstwo rokrocznie przyciąga ponad dziewięć milionów turystów. Biorąc pod uwagę, że Andora może zaspokoić potrzeby osób o różnych upodobaniach turystycznych, może warto byśmy zainteresowali się tym krajem trochę bardziej? »
Autor: MWD
Data publikacji: 06.02.2012 20:35
Liczba odwiedzin: 5266
Chiny jakie są – każdy widzi. Ale każdy widzi je inaczej. Wraz z moją narzeczoną udaliśmy się do Chin, przekonać się, czy syczuańska kuchnia wypala mózg od środka i czy smażony skorpion jest smaczny. Sześć tysięcy kilometrów w sześć tygodni, a nam wciąż było mało! »
Autor: Tomasz Labus
Data publikacji: 06.02.2012 14:38
Liczba odwiedzin: 7588
Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o Hiszpanii i Hiszpanach? Nic bardziej mylnego. Zapraszam do fascynującej opowieści, która pomoże Ci poznać ten kraj od podszewki. Przenieśmy się razem do krainy wiecznej zabawy, wspaniałych zabytków, aby chociaż odrobinę poczuć ten klimat. »
Autor: Joanna Chylińska
Data publikacji: 06.02.2012 04:10
Liczba odwiedzin: 8644
Saint Martin odkrył Krzysztof Kolumb w 1493 roku podczas swojej drugiej podróży na Antyle. Pierwsze zarysy lądu pojawiły się na horyzoncie 11 listopada, w dniu, kiedy Hiszpanie uroczyście obchodzą dzień Św. Marcina, stąd nazwa wyspy. Położona pomiędzy wodami Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego mała wysepka jest rajem dla kochających plaże, dobrą kuchnię, zakupy, muzykę, sporty wodne, przyrodę i… kochających się. »
Autor: Natalia Skoczylas
Data publikacji: 05.02.2012 21:22
Liczba odwiedzin: 8809
Matrioszka o nazwie Belize została rozłożona na części. Spoglądamy, co ma w środku: dostrzegamy rafy koralowe, etniczne niespodzianki, ciekawą kuchnię i osady Majów ukryte w tropikalnej dżungli. »
Autor: Patrycja Psuj
Data publikacji: 05.02.2012 17:23
Liczba odwiedzin: 4054
Gdzie Ci wikingowie? A Ikea? Czemu ludzie nie chodzą w lnianych ubraniach, a dzieci nie bawią się drewnianymi zabawkami? Stereotypy? Nieważne, bo już po pięciu minutach i tak zgodnie uważamy, że to jeden z najpiękniejszych europejskich krajów. Najczystszy, najbardziej zróżnicowany etnicznie, najbardziej naturalny i najbardziej... uśmiechnięty, bo Szwedzi kochają swój kraj i nie trudno się tym od nich zarazić. »
Autor: Rafał Rudnicki
Data publikacji: 05.02.2012 16:13
Liczba odwiedzin: 5341
To kraj, który przeraża, męczy ale i fascynuje. Kiedy tu przyjechałem, śmiałem się w duchu, bo zdałem sobie sprawę, że zmieni to moje dotychczasowe postrzeganie świata. Każdy powinien to zobaczyć na własne oczy, choć doświadczenie to nie należy do łatwych. »
Autor: Anna Wójcik
Data publikacji: 05.02.2012 14:37
Liczba odwiedzin: 6868
Na początku grudnia 2011 roku zastanawiałyśmy się z koleżanką, gdzie i w jaki sposób spędzić sylwestra. Ja wpadłam na pomysł, aby pojechać autostopem do Pragi. Następnego dnia koleżanka sprawdzając niezbędne informacje dotyczące tak ekstremalnej podróży, znalazła forum osób, które chcą jechać autostopem do Belgradu. »
Autor: Marta Pieńkowska
Data publikacji: 05.02.2012 13:44
Liczba odwiedzin: 8179
Późnym popołudniem docieramy do granicy z Armenią. Wypełniamy wymagane druczki i kupujemy wizę za 3000 dram (około 25zł). Pod wieczór dojeżdżamy do położonego na wzgórzu miasteczka Haghpat. Nocleg na szkolnym boisku. Następnego ranka docieramy do monastyru. Schowana wśród gór świątynia liczy prawie dziesięć wieków. Olbrzymie kamienne płyty, kolumny i światło przenikające przez wąskie otwory sprawiają, że czuję się jak Indiana Jones poszukujący zaginionej Arki. »
Autor: Małgorzata Czyżewska
Data publikacji: 05.02.2012 02:05
Liczba odwiedzin: 9298
Macedonia jest niewielkim państwem, ale równocześnie miejscem, które trudno opisać. By wiedzieć, co znaczy „Macedonia” nie wystarczy poznać statystyki dotyczące ludności i języków, obejrzeć zabytki wypisane na liście „do zaliczenia”, czy zjeść kilka potraw. Macedonia ukryta jest w gestach jej mieszkańców, historiach, które możesz usłyszeć, spojrzeniach i uśmiechach przyjaciół. Bez tego to miejsce byłoby jak każde inne. »
Autor: Paweł Niepla
Data publikacji: 05.02.2012 01:38
Liczba odwiedzin: 11338
Niewielkie królestwo usytuowane w wielkiej Azji, na jej południowo-wschodnich krańcach. Państwo o długiej i chwilami tragicznej historii, zamieszkiwane przez około 15 milionów uśmiechniętych i zadowolonych z życia ludzi o czekoladowym kolorze skóry, którzy wciąż nie znają zachodniego pośpiechu, a nade wszystko cenią sobie więzi rodzinne i poprawne relacje społeczne. O jakim państwie mowa? »
Autor: Ela Glapiak
Data publikacji: 03.02.2012 23:08
Liczba odwiedzin: 6096
Słońce, lazurowa woda, fale oceanu rozbijające się niczym skłębione bałwany o śnieżnobiały piasek rajskich plaż, palmy pochylone ku oceanowi dające cień dla zmęczonych promieniami słońca… »
Autor: Irmina Jabłońska
Data publikacji: 03.02.2012 11:23
Liczba odwiedzin: 8382
Bohaterowie powieści Andruchowycza byli wożeni niezliczoną liczbą różnistych środków transportu, od pociągów począwszy, przez helikoptery, na wehikułach typu Chrysler Imperial skończywszy. Bez względu na to, jaki pojazd wybierze podróżnik, by dotrzeć do Ukrainy, przygoda z tym krajem niewątpliwie zaczyna się już na samej granicy. »
Autor: Tomasz Nisztuk
Data publikacji: 03.02.2012 03:29
Liczba odwiedzin: 6672
Baterie w większości birmańskich zegarków wysiadły ponad 50 lat temu i nie ma szans na kupno nowych. Jedynie niektórym ostatnio udało się kupić nową baterię po znajomości i ich stare, długo nieużywane zegarki, powoli zaczynają gonić zagranicznych kolegów. Co z tego wyniknie? Czas pokaże... »
Autor: Ilona Kotlewska-Kowalska
Data publikacji: 03.02.2012 02:10
Liczba odwiedzin: 6551
Marrakesz przywitał nas przyjemnym chłodem o wschodzie słońca. To budzik Wojtka nie zorientował się, że zmienił kontynent. Nastawiony na 8:00 rano czasu europejskiego zerwał nas z łóżek o 6:00. Dwie godziny później byliśmy gotowi na podbój Afryki albo przynajmniej jej ponad milionowego kawałka. Poszukując śniadania, widzieliśmy jak miasto budzi się do życia... »
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.