Dziś jest 05.10.2023

Imieniny obchodzą Igor, Apolinary, Placyd, Faust

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wenezuela – najnowsze artykuły i relacje

Wenezuela

Wenezuela, czyli „mała Wenecja” – bo taką nazwę nadali jej hiszpańscy kolonizatorzy – stanowi najpilniej strzeżony sekret Karaibów. Większość jej niezliczonych atrakcji jest bardzo słabo wypromowana, toteż przybywający tu turyści, którzy napotykają ogrom rozrywek są zazwyczaj zdziwieni. To nie tylko nadmorski kraj, który posiada aż 3 tysiące kilometrów karaibskiego wybrzeża, ale także kraina, której mieszkańcy hołdują zasadzie: „Życie jest po to, żeby dobrze je przeżyć”.

Choć uznawana za światową potęgę w przemyśle naftowym, zachwyca swoim bogactwem naturalnym i różnorodnością krajobrazów. Plaże na kontynencie oraz setki wysepek i koralowych atoli (raj dla miłośników nurkowania i sportów wodnych), na których temperatura nie spada nigdy poniżej 25, przyciągają turystów z całego świata. To na wybrzeżu skupia się większość najważniejszych miast: Caracas – dynamiczna, tętniąca życiem stolica, nadmorskie kurorty – Puerto la Cruz i Barcelona, kolonialny fort Cumaná oraz zabytkowe Coro, które dzięki dobrze zachowanej kolonialnej architekturze zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie można też pominąć wyspy Margarita, słynącej ze złocistych piasków, pereł i bezcłowych zakupów.

Wenezuela ma też swoje drugie, bardziej dzikie oblicze. Aż 34 proc. jej terytorium pokrywają wiecznie zielone, wilgotne lasy równikowe, w których żyją niezliczone gatunki zwierząt i roślin. Od podnóża Andów aż po Amazonię rozciągają się bezkresne llanos – rozległe równiny, „wenezuelskie safari”, gdzie na hatos – ogromnych ranczach można spotkać tutejszych kowbojów poganiających swoje stada. Ucztę dla oka i raj dla miłośników przyrody stanowią páramo – wyżynne wrzosowiska oraz tepuj – masy skalne, z których spada największy, bo liczący aż 979 metrów wodospad świata Salto del Angel. Miłośnicy ekstremalnych przygód mogą spróbować swoich sił podczas spływu deltą Orinoko, uznawaną za jedno z najbardziej dziewiczych miejsc naszej planety. Na jej brzegach, w tradycyjnych palafitos (domy na palach) żyje rdzenna ludność tego kraju – „ludzie czółen”, Indianie Warao, którzy zgodnie z legendą potrafią pływać zanim zaczną mówić.

Tutejsi mieszkańcy uwielbiają zabawę. W wiejskich regionach przez cały rok organizowane są fiestas, kolorowe święta, które choć związane najczęściej z kalendarzem liturgicznym i katolickim kultem świętych, przypominają raczej pogańską ucztę przy dźwiękach bębnów, trwająca najczęściej do białego rana.

To kraj nietypowy: „fabryka” miss i niemalże kombinat najdłuższych na świecie telenowel. To też jedyne miejsce w całej Ameryce Południowej, w którym baseball jest bardziej popularny od futbolu, a dziedzictwo pozostawione przez rdzenne cywilizacje prawie niezauważalne. Ze względu na piękno tutejszych krajobrazów Krzysztof Kolumb, który w czasie swojej trzeciej podróży do Nowego Świata, dotarł na półwysep Paria, nazwał ją „ziemią łaski”.

Łaskawa jest z pewnością dla turystów. Łatwo ją zwiedzać, bo ma najlepszy system drogowy i komunikacyjny na całym kontynencie. Do każdego miejsca w kraju można dotrzeć samolotem w niecałe dwie godziny, a zaledwie jeden dzień wystarczy, by z amazońskiej selvy przemieścić się do podnóża Andów, z Caracas dojechać na atlantycką plażę, a tam przy dźwiękach merengue rozkoszować się pięknymi widokami i smakiem orzeźwiających batidos – koktajli z egzotycznych owoców, których tutaj z pewnością nigdy nie zabraknie.

Wenezuela – najczęściej czytane

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Wenezueli

Jedziesz do Wenezueli? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Ameryki dwie – Kolumbia

  Ameryki dwie – Kolumbia

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 16.01.2012 14:14

  Liczba odwiedzin: 4638

  Już na samą myśl o Kolumbii przechodziły nas ciarki. Jak to się dzieje, że stereotypy tak mocno zagnieżdżają się w naszych głowach? Bo co innego mogło się w nich zrodzić na dźwięk słowa Kolumbia? Przede wszystkim narkotyki, niebezpieczeństwo, gangi, porwania itd. Nie dziwi więc, że w trakcie planowania naszej długiej podróży pominęliśmy Kolumbię. Tyle teoria. W praktyce okazało się, że bilety z Peru na Kostarykę były przeraźliwie drogie. No i oczywiście kusiła perspektywa zobaczenia dużego skrawka północy Ameryki Łacińskiej. »

  Tagi: ameryka południowa, kolumbia, medellin, cali, santa marta, ciudad perdida, relacje, joanna lisowska

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 109413

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Trzy smaki Brazylii

  Trzy smaki Brazylii

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 08.08.2011 11:19

  Liczba odwiedzin: 11025

  Zacznę od wyznania: nie lubię zimy, nie znoszę śniegu i nie umiem lepić bałwana. Nie jestem też miłośniczką białego szaleństwa i najchętniej tak jak niedźwiedź przespałabym cały ten czas. Dlatego, gdy mróz zaczyna szczypać w nos uciekam tam, gdzie jest ciepło, gdzie zamiast kożucha można nosić bikini, a futrzaną czapkę zastępuje słomkowy kapelusz. Uwielbiam słońce, plaże, uśmiechniętych ludzi i dobrą zabawę. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, rio de janeiro, sao paulo, corcovado, salvador, relacje, magda ramos

 • Samba deliciosa – karnawał na talerzu

  Samba deliciosa – karnawał na talerzu

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 27.07.2011 15:50

  Liczba odwiedzin: 5956

  Samba de roda – dynamiczny i zalotny taniec kochanków stanowi kluczowy element brazylijskiego karnawału. Jego nazwa oznacza tyle, co tańczenie do klaskania dłońmi, wybijanie rytmu nogami lub dotykanie się brzuchami. By ulec żywiołowi zmysłowych dźwięków i kusząco kręcić biodrami te muszą być jednak pełne. Energię niezbędną do poskromienia temperamentnych Latynosów najlepiej zgromadzić, oddając się w ręce brazylijskich gospodyń, które w garnkach mieszają z taką precyzją, z jaką capoeiristas grając na berimabau, wybijają rytm tancerzom. »

  Tagi: ameryka południowa, brazylia, sao paulo, rio de janeiro, kuchnia, magda ramos. kuchnia artykuły

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Wenezueli w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Południowej