Dziś jest 26.04.2024

Imieniny obchodzą Marzena, Klaudiusz, Marcelina, Artemon

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Transport

Autobus

Turyści najczęściej korzystają z autobusów przy poruszaniu się wewnątrz miast i przy wjeździe/ wyjeździe do Belgii. Na trasach krajowych używa się raczej stosunkowo niedrogiej i szybszej kolei. Dla przykładu: W Antwerpii autobusy sieci Eurolines zatrzymują się przy biurze przy ul. Van Stralenstraat 8. Autobusy do i z Brugii odjeżdżają z dworca kolejowego. W Brukseli autokary Eurolines odjeżdżają z niewielkiego stanowiska na dworcu Gare du Nord. Dokładne rozkłady jazdy autobusów komunikacji krajowej można znaleźć pod adresem: http://www.trabel.com/framestreinen.htm

Samochód

Za pomocą rozbudowanej sieci bezpłatnych autostrad – dojedziesz wszędzie. Znalezienie parkingu w miastach jest możliwe- chociaż bywa problematyczne. W centrum miast zazwyczaj postój w ciągu dnia jest płatny. W miastach jeździ się raczej powoli, ze względu na rowerzystów i pieszych, autostrady często są zakorkowane i jeśli nie ma takiej potrzeby to lepiej z nich nie korzystać.

Pociągi

Są wygodne, szybkie, ciche i stosunkowo niedrogie. Łączą wszystkie główne miasta, ale też dojeżdżają do mniejszych miejscowości. Połączenia między Brukselą a większymi miastami (Brugia, Antwerpia, Gandawa) odbywają się mniej więcej co 30 minut. W pociągach lokalnych nie ma podziału na ekspresy, pośpieczne, etc- istnieje tylko 1 i 2 klasa. Nie ma też możliwości wykupienia miejscówki. Bilety w podstawowej cenie są stosunkowo tanie (Bruksela- Antwerpia bilet normalny kosztuje 6 euro. Istnieje rozbudowany system zniżek, z którego można skorzystać. Wszystkie potrzebne informacje podane są na stronie http://www.b-rail.be/ , która jest intuicyjna, łatwa w obsłudze i dosyć podobna do polskich stron przewoźników kolejowych.

Rower

Opcja bardzo popularna w Belgii. Rowerem można dojechać nawet na lotnisko. W całym kraju działa sieć wypożyczalni, dlatego rower można oddać w innym miejscu niż się go pożyczyło.

Belgia to zdecydowanie kraj przyjazny rowerzystom!

Szczególnie przydatny może być w zwiedzaniu niektórych miast (Brugia, Gandawa, Antwerpia) oraz do dłuższych wycieczek krajoznawczych (np. wzdłuż kanałów, wzdłuż wybrzeża). Wypożyczalnie są często na dworcach kolejowych. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. śluzy rowerowe, w których rowerzyści ustawiają się na skrzyżowaniu przed samochodami, co daje im pierwszeństwo przejazdu i lepszą widoczność.

Pomnik (pięknych) belgijskich rowerzystów

Na piechotę

Wszystkie główne miasta, ze względu na niewielkie odległości najlepiej zwiedzać na piechotę. W Belgii istnieje prawo drogowe, które nakazuje kierowcom zatrzymywać się przed każdym przejściem dla pieszych, dlatego nie ma problemu z przejściem na drugą stronę ulicy nawet przez zatłoczoną drogę pozbawioną sygnalizacji świetlnej.

Autostop

Temat jest nieco dyskusyjny. Trudność autostopu polega na tym, że większość ruchu koncentruje się na autostradach, na których nie można zatrzymywać samochodów, jednak na drogach krajowych pomiędzy miastami kierowcy chętnie zatrzymują się, by podwieźć autostopowiczów. Ogólnie- można próbować.

Taksówki.

Mają taksometry i nie można się targować. Taksówkarze słabo mówią po angielsku, raczej po francusku i niderlandzku. Koszt przejazdu uzależniony jest od długości trasy oraz pory. Przykładowo za rozpoczęcie kursu w ciągu dnia taksówkarze liczą 2 euro, natomiast w nocy stawka wynosi 5 euro. Cena 1 km równa się 1 euro. Po Brukseli porusza się sporo taksówek, aczkolwiek trzeba uważać na to, aby nie trafić na pojazdy podszywające się pod taxi. Znakiem rozpoznawczym licencjonowanej taksówki jest biało - niebieski kogut na dachu.

Metro

Z metra możemy skorzystać tylko w Brukseli i Antwerpii. Koszt biletu to ok. 1,5 euro za przejazd.

Inne pojazdy

Warto pamiętać, że istnieją również alternatywne sposoby poruszania się po mieście...:)

Są jeszcze inne środki transportu...:)

Opinie (1)

Liczba opinii: 1 |

Średnia ocen: 4.00

  • Anna (gość)

    Anna (gość)

    11.03.12, 21:23

    W pociagach istnieje podzial na ekspresy (IC), szybkie pociagi (IR° i tak zwane 'stop - treins' ktore staja w kazdej wsi (L). Roznicy nie ma w cenie - zaplacimy tyle samo niezaleznie czy bedziemy podrozowac z Brukseli do Antwerpii pociagiem miedzynarodowym (38 minut) czy lokalnym (1h 30min). Koszt blietu na autobus/metro/tramwaj (ten sam bilet) to okolo 1.50, ale nie za przejazd, a za godzine, w ciagu ktorej przesiadac sie mozna ile dusza zapragnie (za kazdym razem kasujac ten sam bilet). Warto wspomniec ze w calej Flandrii wozi nas DeLijn (czyli ten sam bilet w Antwerpii, co w Brugge i Gandawie), w Waloni TEC, a w Brukseli MIVB. W zwiazku z tym jesli wiemy ze pare dni spedzimy we Flandrii najlepiej kupic karte 10 * 1h za 9 euro.

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące