Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bośnia i Hercegowina – najnowsze artykuły i relacje

Bośnia i Hercegowina – co zobaczyć

Bośnia i Hercegowina

Pomimo iż znajduje się w sercu Europy wciąż pozostaje tajemnicza. Skrywa w sobie wiele wspaniałych miejsc i urokliwych zakątków, ale nie jest tłumnie oblegana przez przyjezdnych. Świetne miejsce dla żądnych przygód backpackerów, a jednocześnie męczarnia dla wymagających ładu i luksusu wygodnickich turystów. Znacie powiedzenie „życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiadomo co ci się trafi?” Idealny opis tego niezwykłego kraju. Proszę państwa, przedstawiamy Bośnię i Hercegowinę - prawdziwy kocioł bałkański ze smutną historią w tle.

Znajdująca się w cieniu uwielbianej przez turystów sąsiedniej Chorwacji, Bośnia i Hercegowina jest wciąż omijana szerokim łukiem. Powtarzane od lat stereotypy o nieustannie toczącej się tu wojnie (choć minęło już od niej prawie 20 lat) i niebezpieczeństwie, a także wszechobecnych polach minowych, skutecznie odstraszają potencjalnych odwiedzających. Z pewnością nie pomaga także, chyba jedyna znana wszystkim, bośniacka piosenka wykonywana przez Gorana Bregovicia „Kalashnikov”. A szkoda, bo ten mały bałkański kraj ma wiele do zaoferowania.

Ostatnio o Bośni i Hercegowinie zrobiło się głośno po tym, jak archeolog - amator odkrył tu jedyne w Europie piramidy, a także za sprawą wyreżyserowanego przez Angelinę Jolie filmu opowiadającego o… no właśnie – wojnie. Ten kraj jeszcze bardzo długo będzie rozprawiał się ze smutną przeszłością.

Krajobraz bośniackiego miasta tworzą świątynie różnych religii, a sztuka orientalna, która jest spuścizną po kilkuwiekowym panowaniu Imperium Osmańskiego przenika się z typowo zachodnio-europejską architekturą. W narodowym sporcie Bośniaków, czyli piciu kawy na czas (im dłużej, tym lepiej), w tak zwanych miejskich kavanach uczestniczą, posługujący się trzema różnymi językami, katolicy, prawosławni i muzułmanie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żyli w idealnej zgodzie, potem między nimi zawrzało, ale teraz uczą się na nowo żyć w jednym kraju. Razem, a nie tylko obok siebie.

Bujna przyroda, kultura, orientalna kuchnia, mieszanina języków i nacji, tradycje, architektura – tu nic nie jest jednoznaczne. Od wysokich szczytów górskich, poprzez tętniące życiem multikulturowe miasta, aż po wybrzeże Morza Adriatyckiego można przekonać się na własne oczy, że różnorodność, jaką oferuje nam ten kraj jest niesamowita. Szczególnie warto odwiedzić stolicę, Sarajewo, z wybudowanym na wzór turecki centrum miasta. Nie zapomnijmy także o przepięknym Starym Moście w Mostarze, z którego ochotnicy oddają skoki do płynącej 20 metrów poniżej szmaragdowej Neretwy. Wodospady w Kravicy i Jajcach, XV-wieczna twierdza w Travniku, a także popularne miejsce pielgrzymkowe – Međugorje to tylko niektóre z licznych atrakcji tego kraju. Dodajmy jeszcze nadmorski kurort Neum, a Bośnia i Hercegowina wyda nam się niemal turystycznym rajem.

Niestety pozostałości powojenne, zarówno na ziemi, pod ziemią jak i w sercach Bośniaków wciąż zdecydowanie burzą nam ten sielankowy obraz. Warto jednak porzucić wszelkie uprzedzenia i zakosztować przygody właśnie w Bośni i Hercegowinie. /Tekst: Karolina Łuczak/

Bośnia i Hercegowina – najczęściej czytane

Ekspert Podróży – Bośnia i Hercegowina

 • Karolina Łuczak

  Karolina Łuczak

  Autor: Karolina Łuczak

  Data publikacji: 05.03.2012 23:10

  Liczba odwiedzin: 34840

  Jeszcze do niedawna wygodnicka i strachliwa turystka. Dziś zapalona backpackerka, korzystająca z dobrodziejstw couchsurfingu i autostopu tak często, jak tylko się da. »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 23.04.2013 11:26

  Liczba odwiedzin: 2588

  Karolina Łuczak »

Opinie (5)

Liczba opinii: 5 |

Średnia ocen: 5.00

 • A. (gość)

  A. (gość)

  06.03.12, 19:43

  ciekawy tekst :)

  Zgłoś

 • wiła (gość)

  wiła (gość)

  29.02.12, 14:27

  idealna kwintesencja Bośni!

  Zgłoś

 • Asia (gość)

  Asia (gość)

  28.02.12, 00:45

  Fajnie napisany tekst-będę śledzić Twoje poczynania:)

  Zgłoś

 • Tintirin (gość)

  Tintirin (gość)

  27.02.12, 18:44

  Picie kawy na czas, haha:) Faktycznie! Dobre.

  Zgłoś

 • Pat. (gość)

  Pat. (gość)

  27.02.12, 18:37

  zagłosowane! :)

  Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Bośni i Hercegowinie

Jedziesz do Bośni i Hercegowiny? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Festiwal trąbki w Gučy

  Festiwal trąbki w Gučy

  Autor: Adam Lukas

  Data publikacji: 12.07.2011 15:13

  Liczba odwiedzin: 7910

  Narożnik pozytywnej energii. Obszar akumulacji spontanicznej radości. Strefa katharsis duszy i serca. Największy festiwal orkiestr dętych na planecie Ziemia. Środkowowschodnia Serbia. Region Dragačevo. Niespełna 200 km od Belgradu. 30 od miejscowości Čačak, 20 od Požegi. Zakładając, że Serbia jest sercem Bałkan, Guča jest ich sezonową aortą pompującą smaki, zapachy i emocje. »

  Tagi: europa, serbia, bałkany, gucza, relacje, adam lukas

 • Chorwacja – wyspy: Šolta i Hvar

  Chorwacja – wyspy: Šolta i Hvar

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 05.07.2011 11:17

  Liczba odwiedzin: 6259

  Dalmacja i jej wyspy:, dwie z nich – Šolta i Hvar to urocze miejsca, jedna z nich jest oazą dla leniwców, druga dla drapieżników. Na pierwszej najczęściej można leżeć do góry brzuchem, drugą zwiedzać, szwendać się po niej i podziwiać. Jak to mówią – dla każdego coś miłego. »

  Tagi: europa, chorwacja, solta, hvar, split, relacje, angelina sielewicz

 • Bałkański trip

  Bałkański trip

  Autor: Adam Lukas

  Data publikacji: 17.06.2011 10:32

  Liczba odwiedzin: 7550

  4 tysiące kilometrów, 2 tygodnie, 10 krajów – bałkańska pigułka powinna być traktowana jak przestępstwo. Dwa tygodnie w 10 państwach są wystąpieniem przeciwko rzetelności i okazywaniu szacunku gospodarzom zwiedzanych terenów. Jest to pigułka nie tyle połknięta, co nieustannie lizana. Długo człowiek dochodzi do siebie – długo układa w głowie emocje i przygody. »

  Tagi: europa, bałkany, węgry, słowenia, chorwacja, czarnogóra, kosowo, serbia, macedonia, dubrownik, ljubljana, adam lukas

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Bośni i Hercegowiny w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie