Dziś jest 03.05.2024

Imieniny obchodzą Maria, Aleksander, Stanisław, Alodia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jak dotrzeć

Najszybciej – oczywiście samolotem, ale niestety nie bezpośrednio z Polski. Dobre połączenie z Sarajewem mają natomiast Wiedeń, Frankfurt nad Menem, Berlin lub Budapeszt. Szczególnie warto sprawdzać oferty Germanwings z Berlina. Oprócz lotniska w Sarajewie (SJJ), w Bośni i Hercegowinie mamy jeszcze trzy lotniska międzynarodowe: w Mostarze (OMO), Banja Luce (BNX) oraz Tuzli (TZL). Można także rozważyć przylot do Dubrownika (połączenia z portami lotniczymi Polski tylko w okresie letnim), gdyż stamtąd jest już blisko do Hercegowiny.

Najciekawiej – samochodem. Większość dróg w Bośni i Hercegowinie jest w dobrym stanie, a stawanie na poboczu z roku na rok staje się coraz mniej niebezpieczne, gdyż z przydrożnych terenów miny są sukcesywnie usuwane.

Najkrótsza droga z Polski wiedzie przez Słowację i Węgry - kierujemy się na Budapeszt, następnie w kierunku Pecs, aż do chorwackiego Osijeku. Granicę Bośni i Hercegowiny przekraczamy wtedy w Slavonskim Šamacu. Niestety droga ta prowadzi przez słowackie góry, co może być dość uciążliwe, natomiast omija autostrady i związane z nimi opłaty.

Bardziej popularną trasą jest ta, prowadząca przez Wiedeń oraz Zagrzeb – należy kierować się na Bratysławę, Wiedeń, Maribor i Zagrzeb. Z Zagrzebia jedziemy autostradą w kierunku Belgradu aż do miejscowości Gradiška i dalej do Banja Luki. Trasa ta jest z pewnością szybsza niż pierwsza zaproponowana, ale też ze względu na liczne autostrady – znacznie droższa.

Jeżeli natomiast wypoczywamy na wybrzeżu w Chorwacji, bardzo łatwo dotrzeć do Bośni kierując się na przejście graniczne w miejscowości Metković, a następnie prosto do Mostaru i dalej do Sarajewa.

Z przygodami? - autobusem i pociągiem, ale tylko dla wytrwałych. Na bezpośrednie połączenie z tym bałkańskim krajem oczywiście nie mamy co liczyć. Chcąc dojechać do stolicy Bośni i Hercegowiny pociągiem musimy przesiąść się w Wiedniu albo Budapeszcie, następnie dojechać do jednego z trzech miast – Zagrzebia, Belgradu albo Lublany - by wreszcie przesiąść się na bezpośredni pociąg do Sarajewa. Opcja ta niestety oprócz tego, że jest męcząca i czasochłonna jest też stosunkowo droga. Jeżeli chodzi o połączenia autokarowe – bezpośrednio do Sarajewa dostaniemy się tylko z Paryża, Wiednia, Berlina i wspomnianych wcześniej Lublany, Belgradu i Zagrzebia. Wariant autobusowy warto jednak rozważyć jeśli chcemy się dostać do Bośni i Hercegowiny z chorwackiego wybrzeża. Autobusy z Dubrownika, Splitu czy Rijeki odjeżdżają kilkanaście razy dziennie i nie wydamy na nie fortuny. Warto też przemyśleć połączenie kolejowe Ploče (Chorwacja) – Mostar- Sarajewo obfitujące w przepiękne widoki za oknem.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące