Dziś jest 14.08.2020

Imieniny obchodzą Euzebiusz, Maksymilian, Alfred, Atanazja

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Estonia – najnowsze artykuły i relacje

Estonia

Estonia jest najmniejszym, a jednocześnie najlepiej rozwiniętym z państw nadbałtyckich, graniczy z Łotwą, Rosją i Finlandią. Gościli tutaj wikingowie, pojawił się Zakon Kawalerów Mieczowych, nie zabrakło Duńczyków, Szwedów, Rosjan, a nawet Polaków.

Dzisiejsza Estonia znacznie odróżnia się od swoich bałtyckich sąsiadów. Przede wszystkim językiem. Estoński, podobnie jak fiński, należy do ugrofińskiej grupy językowej, sporo w nim naleciałości germańskich (z języka niemieckiego i szwedzkiego). Także kulturowo bliżej Estończykom do Finów niż do Łotyszów czy Litwinów. Rozpad ZSRR przyniósł Estonii niepodległość. Nie zmieniło się natomiast położenie mieszkających tam Rosjan. Choć stanowią 25 proc. ludności kraju, muszą ubiegać się o przyznanie obywatelstwa jak obcokrajowcy.

To kraina wysp – jest ich razem ok. 1500 położonych w Zatoce Ryskiej. Największa z nich, Serema to nie tylko wspaniałe klify, piękne plaże i jeziora, ale również 700 letnie zabytki. To także grobla, po której biegnie droga łącząca Seremę z inną estońską wyspą – Hiumą. Krajobraz tej ostatniej jest niemal całkowicie zdominowany przez bagna, mokradła i podmokłe łąki. Co nie dziwi, bo Estonia to kraj płaski, którego najwyższy szczyt (raczej wzniesienie) Suur Munamägi ma zaledwie 318 m n.p.m. Dlatego nadbałtycka republika stanowi idealny kierunek rowerowych eskapad.

Niewielka powierzchnia kraju nie oznacza bynajmniej, że brakuje tam ciekawych miejsc. Sama stolica – Tallin – zdaniem wielu turystów oraz pasjonatów historii i sztuki, uchodzi za jedno z bardziej fascynujących miejsc w Europie. Szczególnie tamtejsza starówka jest godna uwagi. Tworzą ją średniowieczny rynek, jeden z najlepiej zachowanych na europejskim kontynencie oraz plątanina wąskich, często bardzo stromych uliczek. Nie tylko starówka, ale też białe noce przyciągają do estońskiej stolicy rzesze turystów. Od maja do czerwca (wtedy zmrok praktycznie nie zapada) miasto jest całe skąpane w różowej poświacie i wygląda wręcz nieziemsko. Tallina nie trzeba zresztą reklamować – wielojęzyczny tłum przewijający się przez miasto oraz szczelnie wypełnione promy pasażerskie zawijające do pobliskiego portu, sporo mówią o popularności tego miejsca.

Drugim co do wielkości, nie tak znanym jak Tallin, ale również atrakcyjnym miastem Estonii, jest Tartu, które stanowi prawdziwą gratkę dla fanów muzeów – jest ich tam dwadzieścia oraz dla entuzjastów studenckiego świętowania. Podczas corocznych Wiosennych Dni Uniwersytetu organizuje się liczne festyny, jarmarki i koncerty, podczas których piwo leje się szerokim strumieniem.

Wschodnią część Estonii oddziela od Rosji Jezioro Pejpus i rzeka Narwa. Miasto Narwa od zawsze było granicznym, o czym świadczy twierdza Hermana, a po rosyjskiej stronie zamek w Iwangorodzie. Obydwie budowle pamiętają czasy średniowiecza i niewątpliwie przyciągają turystów. Jezioro Pejpus to największy zbiornik wodny kraju i idealne miejsce na beztroski wypoczynek.

W samym środku wybrzeża Estonii leży Park Narodowy Lahemaa, porośnięty dziewiczymi lasami, z porozrzucanymi skalnymi blokami, polodowcowymi głazami i bagnami Viru – główną atrakcją Parku, interesującą i dla przyrodników, i turystów.

Estonia to kraj dla osób, które lubią obcowanie z naturą na nieprzetartych szlakach. Panuje tam skandynawski klimat, który mając w sobie coś magicznego, przyciąga i każe wracać. Czasem nawet po kilka razy.

Estonia – najczęściej czytane

 • Rowerowo: Litwa – Łotwa – Estonia

  Rowerowo: Litwa – Łotwa – Estonia

  Autor: Anna Sygnarek

  Data publikacji: 27.07.2011 13:46

  Liczba odwiedzin: 9904

  Właściwie to już nawet nie pamiętam, kto wpadł na pomysł, by pojechać na rowerze do Estonii. Pewnie Ania, która gdyby mogła się urodzić ponownie, wybrałaby właśnie ten kraj jako miejsce narodzin. Pewnego lipcowego dnia (pamiętam, a jakże, 28 lipca) ja, Ania i Wojtek wsiedliśmy w pociąg do Augustowa. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i nieco zestresowani. W końcu nie wiedzieliśmy, czy uda nam dotrzeć się na czas. »

  Tagi: europa, litwa, łotwa, estonia, kowno, tallin, poniewież, ryga, parnu, relacje, rowery, anna sygnarek

 • Turystyka rowerowa na wesoło

  Turystyka rowerowa na wesoło

  Autor: Anna Sygnarek

  Data publikacji: 08.08.2011 13:19

  Liczba odwiedzin: 5845

  Co kraj to obyczaj. Wiedzą o tym rowerzyści, którzy w różnych miejscach bywają różnie witani. Zwłaszcza, jeśli na rowerze z tyłu bagażnika wiszą obładowane sakwy. Bo każdy kraj stosuje inną „politykę” wobec cyklistów. Podróżując zagranicą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec miejscowych zasad. »

  Tagi: europa, afryka, włochy, grecja, tunezja, litwa, łotwa, estonia, rowery, relacje, anna sygnarek

 • Estonia – bałtycka perła

  Estonia – bałtycka perła

  Autor: Adriana Żurawska

  Data publikacji: 27.06.2011 15:32

  Liczba odwiedzin: 3137

  Litwa, Łotwa i Estonia – zazwyczaj wymienia się je razem, jak rodzeństwo. Tylko dlaczego? Przecież Estonia o wiele bardziej czuje się związana z krajami skandynawskimi niż z Łotwą, Litwą, czy nawet Rosją. Język estoński jest blisko spokrewniony z fińskim i zasadniczo różni się od języków państw sąsiednich. W przeszłości o te tereny walczyły Dania, Szwecja, Polska, Rosja, a swoje 5 minut miał również Zakon Krzyżacki. Estonia coraz częściej zwraca na siebie uwagę turystów, chętnie odwiedzają ją Finowie, Szwedzi, a także Niemcy, Litwini i Łotysze. »

  Tagi: europa, estonia, tallin, tartu, saaremaa, parnawa, artykuły

 • Via Baltica Tour

  Via Baltica Tour

  Autor: Jakub Staniszewski

  Data publikacji: 13.10.2012 11:13

  Liczba odwiedzin: 57197

  Mówi się, że autostop jest niebezpieczny, powolny, i że przewieźć można tylko tyle, ile zdołamy unieść na plecach. Nie ulega jednak wątpliwości, że autostop ma jedną zasadniczą zaletę, dzięki której bije wszystkie pozostałe środki lokomocji na głowę – jest darmowy. I właśnie takiego transportu potrzebowałem w sierpniu tego roku, kiedy po dwóch miesiącach podróżowania po Chinach i Rosji zostałem w Petersburgu z 500 rublami i bez dostępu do konta bankowego (zgubiona karta kredytowa). »

  Tagi: europa, rosja część europejska, estonia, łotwa, relacje, autostop, podróżnicze hardkory, turystyka autostopowa, autostop relacje z podróży

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Estonii

Jedziesz do Estonii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Co to jest Rosja?

  Co to jest Rosja?

  Autor: oddajcie@o2.pl

  Data publikacji: 24.10.2015 22:26

  Liczba odwiedzin: 2278

  potok witalności pochodzenia wschodniego - coś pra-dziwnego! »

  Tagi: rosja, dzień zwycięstwa, 9maja, zsrr

 • Park Lemmenjoki – ucieczka od cywilizacji

  Park Lemmenjoki – ucieczka od cywilizacji

  Autor: Damian Laskowski

  Data publikacji: 11.04.2014 12:25

  Liczba odwiedzin: 13910

  Wyobraź sobie, że biwakujesz na lodzie ogromnego jeziora. Jest Ci ciepło, bo zanurzyłeś się w śpiworze – jedynym miejscu, w którym nie zamarzniesz tej nocy. Jesteś już gotowy do snu. Piszesz coś jeszcze w swoim dzienniku, za chwilę zamierzasz zasnąć. Wtedy dobiega odgłos pękającego lodu, woda uderza o tafle akurat pod twoim namiotem robiąc ogromny huk. »

  Tagi: europa, finlandia, laponia, relacje, ekstremalnie, park narodowy lemmenjoki, ekstremalnie relacje z podróży

 • Po prostu Laponia!

  Po prostu Laponia!

  Autor: Damian Laskowski

  Data publikacji: 05.03.2014 11:01

  Liczba odwiedzin: 3542

  Bywa, że trzeba zrobić w życiu krok w tył. Ale w końcu przychodzi taki moment, kiedy robimy dwa lub nawet trzy w przód. Moimi „krokami w przód” jest wyprawa do Laponii. Takie przedsięwzięcie wymaga skrupulatnego przygotowania na wielu płaszczyznach. Zadziwiające jest to, o czym należy pamiętać. Zwłaszcza, kiedy jest to wyprawa samotna, w której nie ma miejsca na błąd. »

  Tagi: patronat medialny, góry, finlandia

 • W pogoni za Khinkali, cz. II

  W pogoni za Khinkali, cz. II

  Autor: Anna Kucharska

  Data publikacji: 02.03.2014 21:37

  Liczba odwiedzin: 2007

  Aby przeżyć wyprawę życia - najlepiej zacząć od znalezienia grupy podróżników, którzy są tak szaleni jak ty. Moja przygoda z grupą Eurotrip zaczęła się w czerwcu 2012 i wspólnie przemierzyliśmy ponad 6 tys. km. Najlepszym środkiem transportu na taki wypad jest bus VW T3 i takim właśnie wyruszyłam w podróż z Gdańska do Tibilisi przez Arabatkę. Po wyprawie muszę przyznać jedną rzecz -wierzę, że te busy mają taka samą frajdę z podróżowania, co ich pasażerowie. Żyją i bawią się razem z nami pokonując kilometry. Bus T3 to podróżnik, który daje z siebie wszystko i wyciągnie Was z nie jednych tarapatów . »

  Tagi: wyprawa, wv t3, bus, gruzja, rosja, ukraina, tbilisi, mccheta, arabatka, mierzeja arabacka, cminda sameba, ananuri, khinkali, podróż na medal ii

 • Rowerowo: Litwa – Łotwa – Estonia

  Rowerowo: Litwa – Łotwa – Estonia

  Autor: Anna Sygnarek

  Data publikacji: 27.07.2011 13:46

  Liczba odwiedzin: 9904

  Właściwie to już nawet nie pamiętam, kto wpadł na pomysł, by pojechać na rowerze do Estonii. Pewnie Ania, która gdyby mogła się urodzić ponownie, wybrałaby właśnie ten kraj jako miejsce narodzin. Pewnego lipcowego dnia (pamiętam, a jakże, 28 lipca) ja, Ania i Wojtek wsiedliśmy w pociąg do Augustowa. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i nieco zestresowani. W końcu nie wiedzieliśmy, czy uda nam dotrzeć się na czas. »

  Tagi: europa, litwa, łotwa, estonia, kowno, tallin, poniewież, ryga, parnu, relacje, rowery, anna sygnarek

 • Nie taka Łotwa straszna

  Nie taka Łotwa straszna

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 25.07.2011 08:57

  Liczba odwiedzin: 2543

  Łotwa to kraj bardzo podobny do Polski, choć u nas raczej mało znany. A szkoda, bo znajdziemy tu naprawdę wiele: liczne zabytki, bujną przyrodę oraz bardzo ciekawe życie kulturalne. Wciąż stara się odnaleźć swoje miejsce w Europie oraz zachęcić turystów do przyjazdu i poznania jej unikalności. My, bliscy sąsiedzi z równie trudnym zapleczem historycznym powinniśmy zdecydowanie poznać jej uroki. »

  Tagi: europa, łotwa, ryga, artykuły, anna maria łakomy

 • Kwaśne i słodkie smaki Rosji

  Kwaśne i słodkie smaki Rosji

  Autor: Marta Rozbicka

  Data publikacji: 20.07.2011 09:29

  Liczba odwiedzin: 6864

  Kuchnia rosyjska to nie tylko bliny, kawior i wódka. Wielowiekowa tradycja, burzliwa historia i ogromne tereny sprawiły, że odkrywanie smaków i zapachów rosyjskich dań jest naprawdę fascynujące. Niektóre z nich można łatwo i szybko przygotować we własnej kuchni, inne, rodem z carskiego stołu, wymagają umiejętności i sporo wysiłku. »

  Tagi: rosja, rosja część europejska, rosja część azjatycka, azja, kuchnia, marta rozbicka, kuchnia artykuły

 • Helsinki – Perła Północy

  Helsinki – Perła Północy

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 13.07.2011 14:57

  Liczba odwiedzin: 3243

  Na nie tak dalekiej północy, na około 300 wyspach leży miasto, w którym można kupić kanapkę z renifera, odwiedzić bar lodowy Arctic Icebar oraz zobaczyć pralnię dywanów na wolnym powietrzu. Helsinki to skandynawska, nadbałtycka perełka z burzliwą historią w tle. Choć cała Finlandia ze swoją zimną surowością warta jest odwiedzenia, posmakowanie życia miejskiego w fińskim stylu na pewno będzie ciekawym przeżyciem. »

  Tagi: europa, finlandia, helsinki, artykuły, marta nogas

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Estonii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie