Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rumunia – najnowsze artykuły i relacje

Rumunia

Rumunię, położoną w południowo-wschodniej Europie, zalicza się również do krajów bałkańskich, co uwidacznia się bardziej w sferze kultury niż geografii. To kraj, który przez kilka dekad zmagał się z komunizmem i ubóstwem, ale obecnie wychodzi na prostą. Jest też krajem gór, morza, zamków i kolorowych monastyrów. Wciąż jeszcze mało tam turystów, ale ten stan rzeczy powoli ulega zmianom. Coraz więcej osób odkrywa uroki Rumunii. Coraz więcej osób po jednorazowej wizycie postanawia tam wracać.

W podróż do Rumunii najlepiej wyruszyć wiosną lub jesienią, zimy są bowiem mroźne (część dróg może być wówczas nieprzejezdna), latem natomiast doskwierają upały. Ciężko takie informacje uogólniać – bardzo zróżnicowany krajobraz tworzy mikroklimaty, więc jeśli chodzi o pogodę – nic nie wiadomo na pewno.

Rumunia jest krajem górzystym, Karpaty dominują wielkością i zajmowaną powierzchnią. Państwo ma również dostęp do Morza Czarnego – ulubionego miejsca letniego wypoczynku Rumunów z całego kraju, którzy tłumnie przybywają do znanych kurortów, Konstancji czy Mamaji.

W Rumunii żyje wiele mniejszości narodowych. Choć nie są liczebne (najwięcej jest Węgrów – około 7 proc. całej populacji), mają jednak znaczący wpływ na kształtowanie mozaiki kulturowej. Polska mniejszość w Rumunii żyje głównie na Bukowinie i są to w dużej mierze potomkowie górników z Wieliczki i Bochni, którzy przybyli tutaj w XVIII wieku. Mieszkańcy kraju są ludźmi religijnymi. Dominuje prawosławie, ale swoje miejsce mają też wspólnoty: katolików, protestantów i wielu innych wyznań.

Właśnie budowle sakralne stanowią jedne z ciekawszych atrakcji turystycznych w tym kraju. Kolorowe klasztory rozsiane są po Bukowinie. Prócz oczywistej funkcji pełniły też swego czasu rolę budowli warownych. Na szczególną uwagę zasługują kolorowe mozaiki przedstawiające sceny biblijne, znajdujące się na ich zewnętrznych ścianach. Na każdym z klasztorów (w Worońcu, w Humor, Suczawicie i Arbore ) dominuje trochę inny kolor, budowle te zarówno z bliska jak i daleka robią wrażenie.

Takie samo albo i większe wrażenie robi Perła Transylwanii, konkurent francuskiego Carcassonne w dziedzinie architektury, czyli Sighişoara, której Wzgórze Zamkowe zostało wpisane na listę UNESCO. Podobnie jak Delta Dunaju, zaliczana do najdzikszych miejsc w Europie. Rzeka tworzy skomplikowany system kanałów, a Sulia czy Sf Gheorghiu – niewielkie wioski położone w Delcie, do których nie prowadzi żadna droga prócz wodnej – sprawiają niesamowite wrażenie.

Na pewno warto odwiedzić również zamki rumuńskie. Co prawda w słynnym Bran, z którym nieodłącznie związana jest legenda Drakuli, nie ma już miejsca na fakty (a przedstawiają się one w ten sposób, że słynny Vlad Palownik jedynie bywał w tym zamku, a i to nie za często). Warto więc obejrzeć budowle mniej popularne, ale równie (czy może bardziej) godne uwagi, takie jak np. zamek Peles.

Warto też zwiedzić Bukareszt, choć to raczej wycieczka dla cierpliwych. Niegdyś miasto zachwycające swoją architekturą, spotkało na swojej drodze takie kataklizmy jak trzęsienie ziemi, wojny i Nicolae Ceauşescu. Ceauşescu, komunistyczny dyktator, zadecydował m.in. o wyburzeniu znacznej części starówki i innych zabytkowych budowli w Bukareszcie, stawiając w ich miejsce niezbyt estetyczne pomniki władzy ludu. Obecnie w Bukareszcie dominuje architektoniczny miszmasz: zachowane budowle zwykle są poukrywane między innymi zabudowaniami, trzeba więc długich wędrówek i czasu, by je odkrywać, tuż obok socrealistycznym molochów stoją cerkwie i synagogi.

Powiedzieć o Rumunii, że to kraj różnorodny, ciągle przeobrażający się, o skomplikowanej historii, noszący ślady sąsiednich kultur, to opisać zaledwie kilka aspektów tego kulturowego sezamu południowo-wschodniej Europy. Jedyne, co można z pewnością powiedzieć o Rumuni – całej Rumuni – ludzie są tam otwarci i przyjaźni, a kraj satysfakcjonujący nawet dla wybrednych podróżników.

Rumunia – najczęściej czytane

Ekspert Podróży – Rumunia

 • Marta Doroszko

  Marta Doroszko

  Autor: Marta Doroszko

  Data publikacji: 06.05.2013 14:36

  Liczba odwiedzin: 20442

  Wszystkiemu winna jest "Czarodziejka z Księżyca"! To przez nią dawno, dawno temu zamarzyła mi się podróż do Japonii i podróże w ogóle. Podróż zaczyna się w momencie, kiedy zamiast "nie", odpowiadasz "tak". »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 06.05.2013 14:29

  Liczba odwiedzin: 2417

  Marta Doroszko »

Wybierasz się do Rumunii? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Rumunii

Jedziesz do Rumunii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • BusTrip into the Wild. Dookoła Europy w 30 dni

  BusTrip into the Wild. Dookoła Europy w 30 dni

  Autor: BusTrip Into the Wild

  Data publikacji: 17.07.2013 09:06

  Liczba odwiedzin: 3150

  Zgodnie z założeniem projektu Bus Trip into the Wild planujemy odwiedzić 13 europejskich państw w miesiąc. 8 lipca wyruszyliśmy z Rzeszowa 25-letnim volkswagenem T3. W skład naszej ekipy wchodzi siedem osób. »

  Tagi: relacje, europa, czechy, węgry, austria, chorwacja, bustrip into the wild

 • Pieróg na zdrowie!

  Pieróg na zdrowie!

  Autor: Anna Izabela Kraus

  Data publikacji: 29.03.2013 13:01

  Liczba odwiedzin: 7995

  Pierogi kojarzą się z polską kuchnią, jednak pod różnymi nazwami znane są na wszystkich szerokościach geograficznych. Co ciekawe, najlepiej smakują w winie! »

  Tagi: europa, azja, polska, ukraina, rosja, gruzja, kaukaz, kuchnia, kuchnia relacje z podróży

 • Siódma dzielnica Budapesztu

  Siódma dzielnica Budapesztu

  Autor: Justyna Śnieżek

  Data publikacji: 19.03.2013 19:21

  Liczba odwiedzin: 12539

  Perła Dunaju – tak zwykliśmy nazywać jedną z najpiękniejszych europejskich stolic jaką jest Budapeszt. Dla mnie to jednocześnie miasto o wielu twarzach, gdzie przepych i klasa zabytkowych budynków przeplatają się ze skrywanym po kątach ubóstwem. Gdzie zobaczyć choćby namiastkę tego „prawdziwego” Budapesztu? O tym poniżej. »

  Tagi: budapeszt, węgry, dzielnica żydowska, erzsébetváros, couchsurfing

 • Weekend w Budapeszcie od 8 złotych!

  Weekend w Budapeszcie od 8 złotych!

  Autor: Patrycja Ceglińska

  Data publikacji: 17.02.2013 11:21

  Liczba odwiedzin: 9454

  Marzysz o wyjazdach za granicę, ale myślisz, że cię na to nie stać? Nic bardziej mylnego! Czasy horrendalnie drogich wycieczek minęły bezpowrotnie. Tanie noclegi i tanie loty totalnie zmieniły charakter turystyki, która z dobra luksusowego stała się towarem masowym. Czy to zjawisko pozytywne, to kwestia dyskusyjna. Pewne jest jednak to, że bez wspomnianych udogodnień pobyt w Budapeszcie za kilkadziesiąt złotych nigdy nie byłby możliwy. A jest. Jak zatem za niewielkie pieniądze znaleźć się nad brzegiem Dunaju? Przeczytajcie o moim sposobie na tanie podróżowanie. »

  Tagi: europa, węgry, budapeszt, tanie podróżowanie, inspiracje, relacje, inspiracje relacje z podróży

 • Nawet UFO by się zatrzymało

  Nawet UFO by się zatrzymało

  Autor: Beata Buc

  Data publikacji: 16.07.2012 00:19

  Liczba odwiedzin: 4473

  Podczas podróży po Bałkanach zupełnie przypadkowo wylądowałam w stolicy Bułgarii, bez planu i noclegu zwiedzałam ulice Sofii. Kto, wie jak skończyłaby się ta podróż, gdyby nie przypadkowe spotkanie na jednej z ulic Agnieszki. Zaoferowała pomoc, nocleg, oprowadziła po mieście i natchnęła do dalszych podróży zarażając optymizmem. O autostopie i pomocy innym z Agą Mirkowską wolontariuszką EVS rezydującą w Bułgarii. »

  Tagi: europa, bułgaria, autostop, wolontariat, bałkany, staż zadanie 6, wywiady, beata buc, autostop wywiady

 • „O podróżach słów kilka..” – Paweł Konter o swoich wyprawach w nieznane

  „O podróżach słów kilka..” – Paweł Konter o swoich wyprawach w nieznane

  Autor: Kamila Karbowniczek

  Data publikacji: 15.07.2012 14:59

  Liczba odwiedzin: 3354

  Od zawsze pasjonowały go podróże po miejscach dzikich i nieznanych, które dla większości wydawały się absurdalne. W czasach kiedy turyści masowo wyjeżdżali do Egiptu czy Tunezji, on wybierał Czarnobyl czy Rumunię. Podróżowaniem zajmuje się amatorsko, jednak z pasją. Nie wyobraża sobie życia bez wyjazdów. Dzikie, odległe czy bliskie i nieznane – jest wiele miejsc, które chciałby zobaczyć. Zajmuje się również fotografią. Nic tu nie jest bez znaczenia. Co skłoniło go do podróży i jak wygląda jego życie, opowie nam właśnie teraz »

  Tagi: ukraina, staż zadanie 6, kamila karbowniczek, wywiady

 • Zwiedzać można wszędzie…

  Zwiedzać można wszędzie…

  Autor: Beata Buc

  Data publikacji: 09.07.2012 20:50

  Liczba odwiedzin: 11051

  …ale są miejsca do których ciężko dotrzeć. Serbia to nie tylko Belgrad, malowniczy Dunaj i Nowy Sad. Festiwal Trąbki w Guczy nie jest jedyną atrakcją. W Serbii jest wszystko, trzeba to tylko umieć znaleźć. Trzy najbardziej popularne miejscowości to dopiero początek z tego co kraj ma do zaoferowania. Pora zboczyć z utartych szlaków i zobaczyć coś więcej. »

  Tagi: zaječar, serbia, mokra gora, nis, kraljevo, valjevo, monastyry, đavolja varoš, staż zadanie 5, beata buc

 • W pogoni za Kusturicą

  W pogoni za Kusturicą

  Autor: Beata Buc

  Data publikacji: 25.06.2012 12:37

  Liczba odwiedzin: 20054

  W modzie jest podróżowanie śladami kinowych bohaterów. W Londynie podąża się z Hugh Grantem (obowiązkowe „Notthing Hill”) i za Bridget Jones, Paryż zwiedzamy szlakami Amelii, Włochy z bohaterami „Aniołów i demonów”, Barcelonę podążając za studentami na Erasmusie ze „Smaku życia”. Dlaczego więc, nie zwiedzić filmowo, Serbii? »

  Tagi: europa, serbia, bałkany, belgrad, mokra góra, mecavnik, beata buc, staż zadanie 3, fotorelacje

 • Jak to mnie NIE zastrzelili w Serbii

  Jak to mnie NIE zastrzelili w Serbii

  Autor: Beata Buc

  Data publikacji: 10.06.2012 14:45

  Liczba odwiedzin: 9350

  Powiedziałam mamie, że jadę do Serbii. Autostopem. Skomentowała: ale tam jest przecież wojna! Przekonywałam, że absolutnie, nic się dzieje. Bezpiecznie i spokojnie. Tylko, że sama do końca w to nie wierzyłam. Granicę serbsko- węgierską przekroczyłam na piechotę. Żadnych karabinów, granatów. Nikt nie strzelał. Nie zaatakowały mnie watahy kulawych psów. Właściwie to wszystko było inaczej niż być powinno. »

  Tagi: europa, serbia, belgrad, beograd, nowy sad, bałkany, relacje, staż zadanie 1, beata buc

 • I w daleki pójdę świat…

  I w daleki pójdę świat…

  Autor: Maria Pietrzak

  Data publikacji: 30.03.2012 13:44

  Liczba odwiedzin: 6967

  Pomiędzy Piotrem, a Jerzym Pietrzak istnieje dwudziestominutowa różnica wieku. Istnieje pomiędzy nimi również różnica charakterów. Jerzy jest otwarty, rozmowny, bezpośredni. Piotr raczej zamknięty w sobie. Słów używa w ilości ograniczonej, nie odzywa się, gdy uważa, że nie ma o czym rozmawiać. Jednak, prócz wspólnych dziewięciu miesięcy w łonie matki łączy ich również potrzeba wędrowania, poznawania świata i ludzi. »

  Tagi: azja, europa, kazachstan, ukraina, rosja cz. azjatycka, zadanie 8, wywiady, podróżnicy, maria pietrzak

 • Na koniec świata i jeszcze dalej – wywiad z Krzysztofem Kamińskim

  Autor: Marta Pieńkowska

  Data publikacji: 29.03.2012 15:09

  Liczba odwiedzin: 3501

  Zapraszam Was w niezwykłą podróż z Krzysztofem Kamińskim – podróżnikiem, fotografem, autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz współorganizatorem Festiwalu Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Naszą wyprawę zaczynamy w Rumunii, potem pojedziemy koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Przez Mongolię i Indie dotrzemy do Nepalu. W planach mamy również odwiedzenie Magicznego Zakaukazia. A więc zaczynamy! »

  Tagi: azja, europa, armenia, gruzja, bułgaria, rumunia, mongolia, indie, nepal, himalaje, kaukaz, podróżnicy, wywiady, zadanie 8, marta pieńkowska

 • Super Boże Igrzysko

  Super Boże Igrzysko

  Autor: Irmina Jabłońska

  Data publikacji: 27.03.2012 23:59

  Liczba odwiedzin: 15112

  Specjalista ds. Ukrainy, autor kilku przewodników po Ukrainie, sam oprowadza i organizuje wycieczki turystyczne po tym kraju. Artur Grossman (www.grossman.pl), z zawodu tłumacz i menedżer, na co dzień zaś zapalony rowerzysta i webmaster, w rozmowie z Irminą Jabłońską dzieli się przygodami z ukraińskich gór i wrażeniami z przejażdżek pociągiem zahalnym. Wspomina dawne knajpy Lwowa, opowiada o urokach Ukrainy i wizytach u Hucułów. »

  Tagi: europa, ukraina, inspiracje, wywiady, podróżnicy, zadanie 8, inspiracje wywiady

 • Bułgarskie smaki...

  Bułgarskie smaki...

  Autor: Jagoda Piotrowska

  Data publikacji: 07.03.2012 22:57

  Liczba odwiedzin: 9075

  Kuchnia Bułgarii doskonale oddaje charakter tego kraju - kusi kolorami i odurza ilością przypraw a przy tym niezwykle syci. »

  Tagi: europa, bułgaria, sofia, kuchnia, zadanie 5, jagoda piotrowska, kuchnia artykuły

 • Ukrainą przez Ukrainę?

  Ukrainą przez Ukrainę?

  Autor: Irmina Jabłońska

  Data publikacji: 06.03.2012 15:45

  Liczba odwiedzin: 5167

  Stara, wierna, wytrwała Ukraina... Ilu fanów dwóch kółek poczuło po raz pierwszy wiatr we włosach dosiadając właśnie tego radzieckiego tworu? Ilu cieszyło się jego oddaną służbą, albo przebyło ukraińskie szlaki za jego pomocą? Dziś tym rowerem jeździć może tylko pomnik Lenina z Nowej Huty, bo z produkcji został wycofany lata temu. Może i na nowiutkiej Ukrainie się nie przejedziemy, ale Ukrainę przebyć warto, szczególnie na dwóch kółkach. »

  Tagi: europa, ukraina, lwów, zadanie 5, rowery, irmina jabłońska

 • W kolorach Ukrainy

  W kolorach Ukrainy

  Autor: Irmina Jabłońska

  Data publikacji: 20.02.2012 22:43

  Liczba odwiedzin: 19750

  Paleta barw w ręku utalentowanego malarza może stać się wyjątkowym narzędziem do stworzenia dzieła sztuki. Dla mnie prawdziwym majstersztykiem w mieszaniu kolorów jest właśnie Ukraina. Takiego spichlerza rozmaitości, w rozumieniu kulturowym, językowym, religijnym, przyrodniczym, kulinarnym i wielu innych, ze świecą szukać. »

  Tagi: europa, ukraina, zadanie 3 fotorelacja, irmina jabłońska, fotorelacje

 • Bułgaria na fotografiach

  Bułgaria na fotografiach

  Autor: Jagoda Piotrowska

  Data publikacji: 20.02.2012 13:11

  Liczba odwiedzin: 97094

  Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów europejskich. Wiele cywilizacji się tutaj osiedlało, dlatego kraj ten stanowi stanowi swoistą kulturową hybrydę. Odnajdywane są tutaj zabytki, które zostały stworzone przez starożytnych Traków, Rzymian, Słowian, Bizancjan, krzyżowców oraz Osman. »

  Tagi: europa, bułgaria, zadanie 3 fotorelacja, jagoda piotrowska, fotorelacje

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Rumunii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie