Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Strona główna
Słone jeziora w Sečovlje powoli stają się jedną z głównych atrakcji słoweńskiego wybrzeża. Powstały w 1989 roku Park Natury przyciąga turystów, ale też ma na celu chronić rzadkie okazy zwierząt oraz roślin. Co ciekawe sól tam produkuje się od połowy XIII wieku aż do teraz.
Rozległe słone jeziora w Sečovlje. Fot. Łukasz Śledziecki
Produkcja soli to jedna ze starszych gałęzi przemysłu na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Miała ona wpływ na powstawanie wszystkich głównych miast w okolicy: Triestu, Piranu czy Kopru. Zajmujące 850 hektarów warzelnie soli Sečovlje do teraz słyną z wyjątkowych w skali świata metod jej pozyskiwania. Co więcej, sposoby te są elementem kulturowego dziedzictwa tego obszaru.
Złote wieki produkcji soli przypadają na okres przynależności do Republiki Weneckiej, następnie warzelnia przechodziła z rąk do rąk. Znajdowała się pod władaniem austriackim (gdy to wprowadzono państwowy monopol na sól), włoskim oraz jugosłowiańskim. Sól przez cały ten czas ogrywała ważną rolę handlową.
Słone błota oraz jeziora, które znajdują się na tym obszarze, zrodziły wiele specyficznych gatunków zwierząt oraz roślin, które nie występują nigdzie indziej Słowenii. Należy do nich między innymi najmniejszy ze ssaków – ryjówka etruska (Suncus etruscus), jaszczurka sycylijska (Lacerta sicula) czy też pewne okazy krewetek, mięczaków i ryb.
Turyści mogą odwiedzić tutaj muzeum produkcji soli, obejrzeć nieczynne już miejsca wydobycia oraz zakupić sól lokalnej produkcji. Zainteresowanych tym miejscem zapraszam do lektury ciekawego artykułu w języku angielskim.
Specyficzny rezerwat przyrody. Fot. Łukasz Śledziecki
Moją uwagę zwrócił ogromny teren, na którym znajduje się warzelnia oraz połączenie miejsca związanego z wydobyciem soli oraz parku natury. Niezwykłe jak te dwie, z pozoru rozłączne kategorie, współistnieją ze sobą i funkcjonują na zasadzie symbiozy. Bez wydobycia soli, bez pewnych procesów chemicznych egzystencja wymienionych okazów zwierząt byłaby niemożliwa.
Liczba opinii: 0 |
Średnia ocen: 0.00
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.