Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

 • Przez Bornholm na rowerach

  Przez Bornholm na rowerach

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 27.07.2011 11:11

  Liczba odwiedzin: 8139

  Było to w maju. A potem raz jeszcze w lipcu, gdy okazało się, że na Bornholm nie sposób nie wrócić. Zaczęło się od tego, że moja przyjaciółka kupiła któryś z magazynów podróżniczych jeszcze w zimie i natchnęły ją zdjęcia. Dla mnie natomiast był to czas, gdy zdałam sobie sprawę, jak bardzo chcę podróżować i zachłannie łapać niemal każdą okazję, by pojechać, pobyć, doświadczyć, zobaczyć. »

 • Była sobie raz Praga...

  Była sobie raz Praga...

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 27.07.2011 10:52

  Liczba odwiedzin: 4006

  Odwiedziłam Pragę trzykrotnie, z czego znaczący był tak naprawdę tylko jeden raz. Gdy byłam jeszcze zupełnie mała, pojechaliśmy na wycieczkę objazdową, m.in. do Pragi właśnie. Niewiele pamiętam z tamtego pobytu. Jakiś zegar na ulicy, który wyjątkowo mocno wrył mi się w pamięć. Ulice, przez które biegłam w pewnym momencie. Być może mieliśmy tzw. czas wolny, a ja odeszłam za daleko od autokaru. Nie wiem, gdzie mogłam iść i czemu sama. To było już dawno. »

 • Wieczne powroty do Pragi

  Wieczne powroty do Pragi

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 27.07.2011 10:35

  Liczba odwiedzin: 3332

  Praga nie jest miastem na jeden raz. Pewnie każdy, kto już tam był, wie to i może zaświadczyć osobiście. To nie Neapol, że wystarczy zobaczyć i można umierać. W tym przypadku nie jest tak łatwo – do Pragi trzeba wracać. »

 • Pociągająca zona – Czarnobyl

  Pociągająca zona – Czarnobyl

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 26.07.2011 13:18

  Liczba odwiedzin: 14734

  Gdy 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu wybuchł reaktor jądrowy, miałam dokładnie trzy miesiące i jeden dzień. Moja przyjaciółka ukończyła tego dnia 25 dni i z tej okazji (jak również wyjątkowo ciepłej i słonecznej pogody) została po raz pierwszy w życiu zabrana na spacer po dworze. Nie wspominamy, bo nie mamy czego – było za wcześnie na jakiekolwiek wspomnienia. »

 • Norwegia – nie tylko fiordy

  Norwegia – nie tylko fiordy

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 25.07.2011 10:14

  Liczba odwiedzin: 5467

  Dla większości turystów Norwegia to kraina fiordów. Surowa, skandynawska przyroda przyciąga wiele osób, słusznie ciesząc się popularnością w całej Europie. Prawdziwie ciekawy czy nawet ciekawski podróżnik nie zadowoli się jednak samymi tylko fiordami. I słusznie – Norwegia kryje w sobie wiele atrakcji zarówno dla miłośników spokoju, fanów przygód, jak i lubiących miejski gwar. »

 • Islandia dla zuchwałych

  Islandia dla zuchwałych

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 14.07.2011 15:58

  Liczba odwiedzin: 5081

  Kraj bardzo ciekawy, zarówno pod względem kulturowym, historycznym, jak i klimatycznym. Wydaje się odrobinę zapomniany przez resztę Europy – być może ze względu na swoje położenie. »

 • Helsinki – Perła Północy

  Helsinki – Perła Północy

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 13.07.2011 14:57

  Liczba odwiedzin: 3957

  Na nie tak dalekiej północy, na około 300 wyspach leży miasto, w którym można kupić kanapkę z renifera, odwiedzić bar lodowy Arctic Icebar oraz zobaczyć pralnię dywanów na wolnym powietrzu. Helsinki to skandynawska, nadbałtycka perełka z burzliwą historią w tle. Choć cała Finlandia ze swoją zimną surowością warta jest odwiedzenia, posmakowanie życia miejskiego w fińskim stylu na pewno będzie ciekawym przeżyciem. »

 • Gotlandia

  Gotlandia

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 13.07.2011 11:49

  Liczba odwiedzin: 8189

  Hen daleko na północy… Tak mogłaby się zaczynać opowieść o Gotlandii. Ale nie dla Polaków – dla nas ta wyspa jest stosunkowo blisko. Blisko, ale na tyle daleko, że nie wybieramy jej zbyt często jako miejsca wakacyjnych wypraw. A szkoda. Przyjrzyjmy się więc Gotlandii z ciekawością i uważnością, na jaką zasługuje. »

 • Etiopia – Afryka nie taka dzika

  Etiopia – Afryka nie taka dzika

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 12.07.2011 13:24

  Liczba odwiedzin: 7321

  Nie znamy Etiopii. Zwykle nie kojarzymy tego czterokrotnie większego od Polski kraju z ogromną różnorodnością. Różnorodnością krajobrazową – rozległe wyżyny sąsiadują z soczyście zielonymi dolinami oraz kulturową – obok kościołów wyrastają meczety i synagogi, plemiona południowej Etiopii żyją jak ich przodkowie przed setkami lat, gdy w tym samym czasie mieszkańcy stolicy przed takim życiem uciekają. Choć wielokrotnie pojawia się w Biblii, choć rzeszom czytelników przybliżył ją „Cesarz” Kapuścińskiego powtórzę jeszcze raz – ciągle nie znamy Etiopii. »

 • Czeskie dzienniki rowerowe

  Czeskie dzienniki rowerowe

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 12.07.2011 09:36

  Liczba odwiedzin: 4332

  Olomouc (po polsku Ołomuniec) jest jednym w większych miast na Morawach. W Republice Czeskiej podział na część morawską a czeską jest doskonale widoczny. Różne są nazwy miejscowości i okręgów. Niby język taki sam, ale ludzie wydają się trochę inni. Na Morawach uprawiają winorośle i bardziej wierzą w Boga. Jest jednak coś, co łączy i Czechów, i Morawiaków – to niechęć do prażaków, jak potocznie określa się mieszkańców Pragi. »

 • Dużo dobrego z belgijskiej spiżarni

  Dużo dobrego z belgijskiej spiżarni

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 11.07.2011 12:17

  Liczba odwiedzin: 4698

  Jak najłatwiej obrazić Belga? Oczywiście twierdząc, że to Francuzi wynaleźli frytki, na co wskazywałoby angielskie „french frites”. Jednak w istocie dumnymi wynalazcami frytek są Belgowie. I o tym lepiej pamiętać, jeśli chce się utrzymać dobre relacje z mieszkańcami tego kraju. »

 • Czeska książka kucharska

  Czeska książka kucharska

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 06.07.2011 15:33

  Liczba odwiedzin: 6272

  Kuchnia czeska jest niemałym wyzwaniem. Zarówno dla kucharzy, jak i osób o delikatnych żołądkach i słabych głowach. Tradycyjne jedzenie składa się z mięs, ciężkich mącznych potraw, tłustych sosów i hektolitrów piwa. Wegetarianie i chudawe modelki ciągle na diecie niechybnie umarliby tu z głodu. »

 • Cała Holandia na rowerze

  Cała Holandia na rowerze

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 30.06.2011 12:57

  Liczba odwiedzin: 10512

  Prawdopodobnie jest tak, że dobrzy rowerzyści – wszyscy ci, którzy przestrzegali zasad rowerowego savoir-vivru, nie jeździli po chodnikach i machali rękami przed skręcaniem, po śmierci trafią do miejsca przypominającego Holandię. Ponieważ w Holandii niewiele trzeba cyklistom, by mogło być jeszcze lepiej. »

 • Belgia – jak stare małżeństwo

  Belgia – jak stare małżeństwo

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 28.06.2011 11:32

  Liczba odwiedzin: 6021

  To kraj mały, nawet jak na europejskie standardy. Niewielkie królestwo wciśnięte między Francję, Niemcy a Holandię. Jego rozmiarową reputację ratuje chyba tylko sąsiedztwo jeszcze mniejszego Luksemburga. »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19