Dziś jest 28.04.2024

Imieniny obchodzą Paweł, Waleria, Ludwik, Arystarch

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wiza

Zamarzyła nam się podróż do USA. Najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić to złożenie wniosku dotyczącego wydania wizy, wtedy i tylko wtedy, gdy nasze obywatelstwo należy do kraju, który nie został włączony do programu VWP (Visa Waiver Program). Jeżeli posiadamy prócz obywatelstwa polskiego np. również niemieckie, gdzie Niemcy należy do VWP, przy przekroczeniu granicy (zakładając, że wylatujemy z Berlina), posługujemy się tylko niemieckim paszportem. Jest to bardzo istotna rzecz, gdyż okazując również polski paszport możemy sobie przysporzyć wielu problemów ze strony Urzędu Imigracyjnego. Żeby było ciekawiej, osoby podróżujące, posiadające obywatelstwo kraju włączonego do VWP od 12 stycznia 2009 roku muszę zarejestrować się w internetowej bazie ESTA (Electronic System for Travel Authorization – www.esta.cbp.dhs.gov/esta), prowadzonej przez Departament of Homeland Security. We wniosku na stronie należy podać dokładnie takie same informacje, jakie podamy w formularzu I-94, który mają obowiązek wypełnić wszyscy podróżujący do USA. Formularz ten otrzymujemy w samolocie.

Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy posiadamy obywatelstwo kraju, który nie został z jakichś powodów włączony do VWP. Takim krajem jest oczywiście Polska. Jeżeli taki przypadek nas dotyczy to pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to nie pędzenie, aby złożyć wniosek w Ambasadzie, a zaplanowanie podróży. Jaki jest cel naszej podróży? Jaki czas zamierzamy spędzić w kraju? Te pytania można nam zadać osoba uprawniona do wydania wizy. Trzeba się dobrze przygotować i zawsze mieć szczere intencje. Jakiś czas temu województwa naszego kraju były przydzielony do Ambasady USA w Warszawie lub Konsulatu Generalnego w Krakowie. Przepis został zmieniony na naszą korzyść, ponieważ wybieramy teraz sami gdzie będzie nam wygodniej złożyć wnioski. Jako, że naszym celem jest zdobycie wizy turystycznej (B-2), musimy wypełnić odpowiedni wniosek oraz przygotować dokumenty do rozmowy z Konsulem. Wszelkie informacje na ten temat są dostępne tylko i wyłączenie na stronie Ambasady USA w Warszawie (www.polish.poland.usembassy.gov/wizy). Dodatkowo tak jak w przypadku obywatelstwa kraju, który należy do VWP, osoba mająca obywatelstwo kraju, który nie jest włączony do programu otrzymuje również formularz I-94, który musi wypełnić.

Formularz I-94 jest złożony z dwóch części. W formularzu musimy podać takie informacje jak: imię i nazwisko, data urodzenia, numer paszportu, numer lotu, którym przylecieliśmy oraz dokładny adres miejsca w którym się zatrzymamy. W przypadku podróży turystycznej, trzeba podać adres hotelu. Jedną część formularza zatrzymuje Urząd Imigracyjny, druga najczęściej jest wpinana w paszport. Należy pamiętać, aby przy WYLOCIE z USA oddać część formularza urzędnikowi emigracyjnemu. Jeżeli zdarzy się nam o tym zapomnieć, musimy przesłać go na adres:

ACS – CBP SBU
P.O. Box 7125
London, KY 40742-7125
USA

Trzeba również pamiętać, że otrzymanie paszportu i wizy nie daje nam pewności, że zostaniemy wpuszczeni na teren Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta należy do Urzędy Imigracyjnego w Stanach.

Opinie (1)

Liczba opinii: 1 |

Średnia ocen: 4.00

  • k2 (gość)

    k2 (gość)

    25.06.12, 13:17

    Czyli po przylocie do USA na lotnisku może okazać się, że nie zostaniemy wpuszczeniu do kraju?

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące