Dziś jest 01.10.2022

Imieniny obchodzą Danuta, Remigiusz, Roman, Benigna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Chile – najnowsze artykuły i relacje

Plan podróży po Chile

Chile

Odległość z Warszawy do Zakopanego wynosi 365 kilometrów. To prawie tyle samo, ile Chile ma w najszerszym miejscu. Otoczone wodami Oceanu Spokojnego z jednej strony i zaśnieżonymi szczytami Andów z drugiej, jest krajem bardzo zróżnicowanym, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym.

Biegnąca wzdłuż całego państwa Autostrada Panamerykańska łączy wszystkie możliwe strefy klimatyczne, począwszy od najbardziej suchego miejsca na ziemi – pustyni Atacama, gdzie opady pojawiają się zaledwie raz na dziesięć lat, aż po zlodowacenia Ziemi Ognistej, która stanowi ostatni przystanek przed mroźną Antarktydą.

Cały kraj wchodzi w skład „pacyficznego pierścienia ognia”, bowiem na jego terenie znajduje się aż 2085 wulkanów, przy czym 55 z nich jest stale aktywnych. Zaczynając od Los Lagos, chilijskiej „krainy czarów”, w której nie brak zdrowego górskiego powietrza, starych wiejskich tradycji, malowniczych portów rybackich i drewnianych wiosek, poprzez Archipelag Juan Fernández rozsławiony jako miejsce pobytu Robinsona Cruzoe, aż do wyspy Chilóe stanowiącej odrębny kulturowo region, przybywający tu turysta ma szansę zobaczyć miejsce spotkania dwóch różnych światów. Świadectwem tego starego, europejskiego są pozostawione tutaj licznie kościoły jezuickie. Znamiona nowego, indiańskiego do dzisiaj noszą Mapuche – rdzenni mieszkańcy tego kraju, żyjący obecnie w rezerwatach i dzielnie walczący o swoje prawa.

Chile to kraj wielu tajemnic. Największą z nich stanowi Rapa Nui – Wyspa Wielkanocna, zwana często „pępkiem świata”. Jest to jedno z najbardziej intrygujących i oddalonych od lądu zamieszkałych miejsc na ziemi. Ze względu na umieszczone tam kamienne posągi moai, przedstawiające najprawdopodobniej głowy polinezyjskich bóstw lub przodków została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi obowiązkowy punkt turystycznych szlaków.

„Chile” w języku hiszpańskim oznacza papryczkę chili, której kształt do złudzenia przypomina, a skoro o chili mowa – najwyższa pora na chilijskie kulinaria, którym Europa zawdzięcza ziemniaka i truskawkę. Choć w porównaniu z niezwykle urozmaiconą i popularną kuchnią meksykańską czy brazylijską, tutejsza wypada blado, jest równie smaczna, co sławione na świecie chilijskie wino, do tego stopnia, że poeta-noblista Pablo Neruda w „Odzie do węgorza morskiego” wychwalał pod niebiosa jej niezwykłe aromaty. Żeby się o tym przekonać trzeba jej po prostu spróbować. Najlepiej na miejscu…

Chile – najczęściej czytane

Ekspert Podróży – Chile (region Los Lagos)

 • Dorota Stańczyk

  Dorota Stańczyk

  Autor: Dorota Stańczyk

  Data publikacji: 09.05.2013 09:29

  Liczba odwiedzin: 3500

  Kocham podróże. To one mnie inspirują i dodają energii do życia. Od najmłodszych lat podróżowałam po Polsce i Europie, ale nie chciałam na tym poprzestać. I tak w 2011 roku zdecydowałam się pojechać do Chile i już z początkiem 2012 roku wylądowałam na lotnisku w Santiago. I od tego właśnie momentu zaczęła się moja nowa przygoda. »

  Tagi: eksperci podróży dorota stańczyk

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 09.05.2013 09:27

  Liczba odwiedzin: 1281

  Dorota Stańczyk »

  Tagi: kwestionariusz podróżnika dorota stańczyk

Wybierasz się do Chile? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Chile

Jedziesz do Chile? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Szamani i dżungla, czyli ucieczka ze szlaku gringo

  Szamani i dżungla, czyli ucieczka ze szlaku gringo

  Autor: Emilia Grzesik

  Data publikacji: 16.10.2012 09:44

  Liczba odwiedzin: 34708

  W celu odkrywania magii roślin i wierzeń amazońskich plemion zagłębiłam się w dżunglę. Przeżyłam lawiny błotne, głód i niezapomniany czterodniowy rejs rzeka Ucayalii do Iquitos. Napotkałam tragarzy narkotyków, przepłynęłam Amazonke wszerz, polowałam na kajmany i mieszkałam u lokalnych ludzi. „Hardkorowość” mojej podróży to nie tylko trudy nieturystycznego szlaku, ale codzienne obcowanie z lokalną ludnością i podążanie drogą nakreśloną przez ich wskazówki, a nie przewodniki. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, relacje, religia, podróżnicze hardkory, turystyka religijna, turystyka religijna relacje

 • Sposób na zresetowanie

  Sposób na zresetowanie

  Autor: Magdalena Solka

  Data publikacji: 17.07.2012 16:39

  Liczba odwiedzin: 5821

  „Witaj w Polsce! Nareszcie!” – tak mniej więcej wyglądało nasze pierwsze spotkanie w moim kraju. Vinay Kutty, poznany w Stanach podczas jednego z moich pobytów, zawitał do Polski, a przy okazji zwiedził też kraje skandynawskie. To był jego pierwszy pobyt w Europie. Zawodowo zajmuje się elektroniką w jednej z amerykańskich firm, hobbystycznie fotografuje, gotuje i oczywiście podróżuje. Choć jego korzenie są indyjskie, to on urodził się i dorastał w Zambii (południowo-centralna Afryka), aż ostatecznie rozpoczął studia i pracę w Stanach Zjednoczonych. »

  Tagi: azja, ameryka południowa, indie, wietnam, argentyna, magdalena solka, staż zadanie 6, wywiady

 • Naturalne piękno Argentyny

  Naturalne piękno Argentyny

  Autor: Paulina Ożarowska

  Data publikacji: 10.06.2012 15:18

  Liczba odwiedzin: 4639

  Argentyna, kraina wielkich wodospadów, wspaniałych gór i przepięknej przyrody. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, buenos aires, bariloche, relacje, staż zadanie 1

 • Peru – podróż po trzech krainach

  Peru – podróż po trzech krainach

  Autor: Magdalena Piekarska

  Data publikacji: 10.02.2012 00:49

  Liczba odwiedzin: 21278

  Opowieści o krainie pełnej złota rozpaliły wyobraźnię Francisca Pizarra – hiszpańskiego konkwistadora, który w XVI wieku przybył do Ameryki Południowej i podbił Imperium Inków. Dziś do Peru miliony turystów przyciąga nie złoto a wspaniałe krajobrazy, przyroda, a przede wszystkim ślady pozostawione przez Synów Słońca czyli inkaskie miasta z najsłynniejszym z nich Machu Picchu. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, machu picchu, andy, iquitos, zadanie 1

 • Ameryki dwie – Peru

  Ameryki dwie – Peru

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 06.12.2011 13:27

  Liczba odwiedzin: 7083

  O świcie przekroczyliśmy granicę w Tacna. Podróż zorganizowało nam sprawnie biuro transportowe, pomagając nawet w załatwieniu formalności na granicy. Początkowo surowe widoki szarawych wzgórz otaczających okolice, z czasem stawały się coraz bardziej zielone i zabudowane ciekawszą architekturą. Pierwsza na naszej drodze była Arequipa – białe miasto zbudowane z kamieni wulkanicznych, z okazałym wulkanem El Misti w tle, widocznym z każdego punktu miasta. Arequipa miała stanowić dla nas punkt wypadowy do najgłębszego kanionu świata – Kanionu Colca. »

  Tagi: ameryka południowa, peru, lima, kanion colca, arequipa, puno, uros, tititaca, cuzco, machu picchu, boca manu, paracas, caraz, llanganuco, relacje, joanna lisowska

 • Ameryki dwie – Boliwia

  Ameryki dwie – Boliwia

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 16:09

  Liczba odwiedzin: 7991

  Mimo groźnych informacji o epidemii gorączki krwotocznej, które docierały do nas niemalże zewsząd, podjęliśmy decyzję o podróży do Salar de Uyuni w Boliwii. Zapewniano nas, że na tak wysokich terenach „zabójczy komar” przenoszący dengę nie jest w stanie przeżyć, co praktycznie wyklucza chorobę. Ze względu na wysokość, na której położona jest Boliwia, mogliśmy się spodziewać jedynie choroby wysokościowej. Boliwia dostarczyła nam wiele przeróżnych emocji: od zachwytu nad zadziwiającymi widokami przyrody, po negatywne czasami odczucia w stosunku do miejscowych, którzy z pogardą odnoszą się do turystów. »

  Tagi: ameryka południowa, boliwia, salar de uyuni, uyuni, relacje, joanna lisowska

 • Ameryki dwie – Argentyna

  Ameryki dwie – Argentyna

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 14:24

  Liczba odwiedzin: 20013

  Kilkunastogodzinna podróż w kierunku Buenos Aires zmusiła nas do zatrzymania się w połowie drogi na odpoczynek. Od tej jazdy w trzęsącym się autobusie trochę kręciło nam się w głowie, więc z każdą mijającą chwilą coraz bardziej marzyliśmy o stałym lądzie, a ja dodatkowo o cieple. W nadmorskim Puerto Madryn zastała nas burza piaskowa, co oznaczało piasek dosłownie wszędzie... Miejsce słynęło z wypraw morskich połączonych z obserwacją wielorybów. W tym okresie jednak odpływały one w inne rejony świata. Następną dobę znowu spędziliśmy w autobusie. Kolejnym przystankiem była stolica Argentyny. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, buenos aires, salta, relacje, joanna lisowska

 • Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Palcem po mapie – „AMERYKI DWIE”

  Autor: Joanna Lisowska

  Data publikacji: 05.12.2011 11:04

  Liczba odwiedzin: 100705

  Nasza niesamowita podróż zaczęła się od pytania luźno rzuconego przez mojego męża: „ A co byś powiedziała, gdybyśmy pojechali w świat na pół roku?”. Z czasem ciekawy pomysł przerodził się w konkretne plany, sprecyzowane miejsca na mapie i chronologicznie rozrysowane zadania. Daliśmy sobie rok na skumulowanie oszczędności, zdobycie jak największej liczby informacji o krajach, do których zmierzaliśmy i solidne przygotowanie się do tak długiej i samodzielnej tułaczki z plecakiem. »

  Tagi: ameryka południowa, ameryka środkowa i karaiby, chile, ekwador, kolumbia, panama, argentyna, peru, boliwia, panama, kostaryka, relacje, joanna lisowska

 • Argentyna − podróż w rytmie tanga

  Argentyna − podróż w rytmie tanga

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 20.06.2011 15:09

  Liczba odwiedzin: 3905

  Potężne lodowce, lasy tropikalne, gigantyczne łańcuchy górskie, szemrzące wodospady, bezkresne plaże, bezludna pampa, zabytkowe miasteczka i rozpędzone metropolie Argentyna − ma wiele twarzy i na każdym kroku zachwyca, zarówno cudami natury, jak i tymi, które są dziełem ludzkich rąk. »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, buenos aires, artykuły, magda ramos

 • Wielkie Stopy i Jaskinia Rąk

  Wielkie Stopy i Jaskinia Rąk

  Autor: Paulina Dwużnik

  Data publikacji: 16.06.2011 14:55

  Liczba odwiedzin: 5631

  Kiedy w 1520 roku wraz ze swymi towarzyszami dotarł tu Ferdynand Magellan, określił tutejszych mieszkańców jako olbrzymów o wielkich stopach. W porównaniu z przybyszami z dalekiej Hiszpanii Patagończycy byli bowiem naprawdę wysocy. Ich wzrost sięgał często dwóch metrów. Ciekawe, co Magellan powiedziałby na widok dzisiejszych koszykarzy? »

  Tagi: ameryka południowa, argentyna, patagonia, santa cruz, lanin, artykuły, paulina dwużnik

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Chile w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Ameryce Południowej