Dziś jest 01.05.2024

Imieniny obchodzą Józef, Jeremi, Lubomir, Aniela

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Transport

Po pierwsze i najważniejsze - http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/. Internetowy rozkład jazdy, biorący pod uwagę zarówno pociągi, jak i autobusy, a także komunikację miejską. Mistrzostwo świata.

Autobus. Jest kilka firm, warto przyjrzeć się Student Agency – z kartą ISIC całkiem przyjemne zniżki. W cenie biletu napoje gorące bądź zimne i bardzo wygodne fotele. Przykładowe ceny biletów – 200 Kč Student Agency z Pragi do Brna, z Eurolines odrobinę taniej (trzy połączenia dziennie, 150 Kč).

Pociągi. Absolutny bestseller. W Czechach połączenia kolejowe są bardzo dobrze rozplanowane, dojechać można niemal wszędzie. Całkiem niedawno uruchomiono ciche przedziały, w których obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy – dla chcących odpocząć w podróży. Nowością są też przedziały tylko dla kobiet, które mają poprawić ich poczucie bezpieczeństwa.

Nie ma oddzielnej taryfy na pociągi osobowe (Os), przyspieszone (Sp), pospieszne (R), ekspresy (Ex), InterCity (IC), EuroCity (EC). Cena przy zakupie biletu w taryfie podstawowej (obyčejné jízdné) jest taka sama. Bilety można kupić, poza tradycyjnym sposobem w kasach na dworcach, również w sklepie internetowym ČD (https://www.cd.cz/eshop) . Do zakupu niezbędne jest utworzenie indywidualnego profilu, płatność kartą.

System zniżek obowiązujących w czeskich pociągach jest bardzo rozbudowany – znów odsyłam na http://www.kolej.one.pl/~halski/cestovani_vlakem.html, gdzie znajdziemy naprawdę wyczerpujące i aktualne informacje. Grzechem byłoby nie skorzystać z tych podstawowych – grupowej (już od dwóch osób) i 5% przy zakupie biletu powrotnego (można je łączyć).

Samochód.
Drogi są lepsze niż w Polsce, ale wielu kierowców nie poleca – zdarzają się mandaty za przekroczenie prędkości o dwa (sic!) kilometry. W Czechach 99% kierowców będzie hamować, żeby w mieście nie przekroczyć 50km/godz – w Polsce raczej nie do pomyślenia.

Na autostradach i większości dróg ekspresowych obowiązują winietki (dziesięciodniowa 310 Kč, miesięczna 440 Kč i roczna 1500 Kč; można je kupić na stacjach benzynowych), za ich brak wlepiane są słone kary. Na winietce trzeba wpisać numer rejestracyjny i koniecznie zachować drugą część, którą odrywa się przed przyklejeniem na szybę (sprawdzane przez policję).

Autostop (stopář) jest bardzo popularny wśród młodych ludzi. Na trasach wyjazdowych z Pragi w najlepszych miejscach raczej nie będziemy jedynymi chętnymi. Więcej o autostopie w ogóle m.in. na hitchwiki.org.

Metro
tylko w Pradze. Trzy linie, w planach przedłużanie istniejących i dodanie nowych. Bilety takie same jak w całej komunikacji miejskiej.

Samolot. Czeskie linie lotnicze latają między Pragą, Karlowymi Warami i Ostrawą. Międzynarodowe lotniska są jeszcze w Brnie i Pardubicach.

Rower. Nie jest popularny jako sposób na dostanie się do pracy, a jako rekreacja. Jest wiele dobrze przygotowanych tras rowerowych, m.in. w pięknym rejonie Czeskiej Szwajcarii. Dostępne są liczne przewodniki rowerowe, przede wszystkim po czesku. Ciekawostką są tzw. trasy piwne, np. Beskidy Radegast CykloTrack, na trasie mija się ok. 40 gospod i restauracji.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące