Dziś jest 30.11.2022

Imieniny obchodzą Andrzej, Justyna, Konstanty, Jędrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Maroko – najnowsze artykuły i relacje

Maroko

Maroko staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Za tym sukcesem stoi wiele czynników. Położenie kraju w zachodnio-północnej części Afryki, u wybrzeży Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego zapewnia zarówno poczucie egzotyki (wszak to Afryka!), jak i geograficznej bliskości. Ponadto gorący klimat, dzięki któremu sezon turystyczny w Maroku trwa od kwietnia aż do października oraz naturalne piękno tego kraju – plaże, dzika roślinność oraz góry sprawiają, że Maroko jest postrzegane jako przysłowiowy „ciepły kraj”, do którego ma się ochotę uciec w każdej chwili.

To jednak nie wszystko. Królestwo Marokańskie to prawdziwa kolebka kultur, zabytki pochodzące z czasów Berberów przeplatają się z późniejszymi wpływami arabskimi. M.in. z powodu ciągnącego się przez wiele lat konfliktu z Saharą Zachodnią, Maroko nie stało się państwem członkowskim Unii Europejskiej, pomimo wielu podejmowanych prób. Co nie zmienia faktu, że maghrebskie państwo, przez dziesięciolecia będące pod protektoratem Francji, dziś posiada już ugruntowaną pozycję w świecie państw arabskich.

Zresztą, większość ludności stanowią Arabowie, około 30 proc. mieszkańców to Berberowie. Islam jest niemal powszechny – w sumie około 95 proc. populacji to muzułmanie. Niewielki procent chrześcijan to przybysze z Europy, którzy postanowili się tu osiedlić, głównie „sąsiedzi zza morza” – Hiszpanie i Francuzi. Zabawnie wygląda kwestia językowa. Urzędowym językiem jest arabski, mniej więcej połowa ludności porozumiewa się w różnych dialektach berberyjskich, zaś językiem używanym przez rząd i w dyplomacje jest francuski.

Kraj chętnie odwiedzają zarówno miłośnicy leniwego wypoczynku nad ciepłym morzem, jak i spragnieni kulturowych i architektonicznych odkryć podróżnicy. Agadir jest jedną z takich marokańskich, turystycznych mekk – to uzdrowisko o międzynarodowej renomie i bardzo popularny ośrodek sportów wodnych. Nowoczesność tłamsi tradycję, jednak między luksusowymi hotelami, restauracjami i pubami toczy się codzienne życie mieszkańców. Zderzenie cywilizacji nie razi tak bardzo, gdy pomyślimy o tym, że dzięki wpływom z turystyki państwo ma szansę na dalszy rozwój.

Podróżnicy chcący odkrywać Maroko na własną rękę, nie mogą przegapić trzech dawnych stolic królewskich – Fezu, Marrakeszu i Meknesu. Odnajdą tu architektoniczne ślady dawnej świetności, również budowle z czasów rzymskich oraz islamskie minarety. Obowiązkowym punktem wycieczki są suki – arabskie bazary, pełne najróżniejszych towarów, gwarne, ciasne i pachnące. To między innymi dzięki nim panuje pogląd, że Maroko zwiedza się głównie nosem.

Podobnie jak medyny – stare dzielnice arabskich miast, w których znajdują się główny meczet, bazary i gdzie wartko toczy się życie towarzyskie. Maroko jest też absolutnym rekordzistą – na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Afryce. Marokańskie obiekty zajmują aż 8 pozycji, przy czym połowa z nich to właśnie medyny: w Marrakeszu, Tetuanie, As-Sawirze oraz w Fezie. W ich obrębie łatwo o egzotyczne wrażenia kulinarne: barani móżdżek, bakłażany, ślimaki, bardziej popularny tadżin (duszone mięso z warzywami) lub harira (pikantna zupa z soczewicy), a wszystko popijane wszechobecną miętową herbatą (ataj) – to tylko nieliczne ze „smaczków” tamtejszej kuchni.

Ciepły klimat, piękne plaże, gorące morza, zabytkowa architektura, arabski gwar, pomarańcze i daktyle wiszące na drzewach – trzeba przyznać, że to brzmi jak wakacje z bajki. Maroko, choć leży tak blisko Europy, stanowi już zupełnie inną rzeczywistość.

Maroko – najczęściej czytane

 • Agadir – precz z mitami!

  Agadir – precz z mitami!

  Autor: Ola Klimowicz

  Data publikacji: 04.07.2011 15:32

  Liczba odwiedzin: 10983

  Odkąd skończyłam 18 lat, co roku spędzam z siostrą tydzień za granicą. Tegoroczne wakacje zaczęłam od pobytu w Agadirze, na wybrzeżu Maroka. A to dlatego, że moja siostra chciała postawić stopę na innym kontynencie. Szczerze mówiąc, przed wyjazdem nie wiedziałam wiele o tym kraju. Słyszałam jedynie dużo opinii od osób, które w Maroku były i Maroka doświadczyły. »

  Tagi: afryka, maroko, agadir, medyna, immouzer, essaouira, relacje, ola klimowicz

 • Off-road przez Afrykę

  Off-road przez Afrykę

  Autor: Iwona Suwara/Ekspedycja IV Kongo

  Data publikacji: 26.11.2013 09:41

  Liczba odwiedzin: 9183

  Afryka to kontynent wielu kontrastów i prawdziwa mieszanka wielu kultur. Tereny górzystych wzniesień i piaszczysty saharyjski bezkres, niepowtarzalny klimat lokalnych wiosek i większych miast. Uczestnicy Expedycji IV Kongo musieli zmagać się z niełatwymi warunkami podróży, niesprzyjającym klimatem i niekiedy z własnymi słabościami. Jednak dla wytrwałych miłośników off-roadu nie istnieją rzeczy niemożliwe. »

  Tagi: afryka, maroko, mauretania, senegal, relacje

 • Autostopem przez Saharę

  Autostopem przez Saharę

  Autor: Mikołaj Podworny

  Data publikacji: 31.07.2012 09:10

  Liczba odwiedzin: 6722

  Czy zastanawialiście się kiedyś czy na pustyni można złapać stopa? Ile wagonów ma najdłuższy pociąg świata? Gdzie znajduje się jedno z największych cmentarzysk statków? Gdzie znaleźć górę, której nie ma na mapach, nie ma szklaków, a szczyt można zobaczyć jedynie z satelity? Tego Łowcy Przygód chcą dowiedzieć się i poznać to na własnej skórze! Wyruszamy jak zwykle niemal bez pieniędzy, z namiotem i plecakiem na ramionach! »

  Tagi: patronat medialny, afryka, maroko, mauretania

 • Przecież jesteśmy Busbusters!

  Przecież jesteśmy Busbusters!

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 18.03.2013 10:58

  Liczba odwiedzin: 4507

  Kim są Busbusters i co kryje się pod tajemniczą nazwą „kanciak”? Ile czasu potrzeba, żeby dotrzeć z busem z Gdyni do Dakaru i jak uniknąć kulturowego faux pax? Busbustersi opowiadają o swoim nowym, podróżniczym projekcie. »

  Tagi: patronat medialny, afryka, senegal, mauretania, sahara zachodnia, maroko

 • EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

  EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

  Autor: Danuta Sikorska/Ekspedycja IV Kongo

  Data publikacji: 09.09.2013 11:34

  Liczba odwiedzin: 4186

  Godzinę wyjazdu z Zakopanego ustaliliśmy na 6:00, jednak pożegnalne zdjęcia przesunęły start na 8:00. Pierwszą granicę – ze Słowacją – przekroczyliśmy już po kilkunastu minutach. Chyba cała nasza czwórka zdawało sobie sprawę, że mogą się nam przydarzyć awarie samochodu, ale żeby już u naszych sąsiadów … na 130 km?! »

  Tagi: afryka, maroko, sahara zachodnia, mauretania, senegal, relacje

 • Maroko – w przedsionku Afryki

  Maroko – w przedsionku Afryki

  Autor: Monika Miszczak

  Data publikacji: 21.07.2011 14:26

  Liczba odwiedzin: 3986

  Od dłuższego czasu mieliśmy ochotę na spontaniczny wyjazd – nie do końca zaplanowany, z plecakiem i w wygodnych sandałach (bynajmniej nie w japonkach). Jednogłośnie zdecydowaliśmy się na Afrykę. A przynajmniej na jej przedmieścia, czyli Maroko. »

  Tagi: afryka, maroko, marrakesz, agadir, fez, tangier, chefchauen, merzouga, essaouira, relacje

 • Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

  Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 18.08.2014 10:17

  Liczba odwiedzin: 3696

  Podróżują wysłużonym golfem z 1978, który dorobił się swojego imienia – KaZIK – i 900 000 km przebiegu, są gotowi na wiele wyrzeczeń, by tylko być w drodze i właśnie przygotowują się do kilkunastomiesięcznej wyprawy dookoła Afryki. Poznajcie ekipę JednoOkonaMaroko. »

  Tagi: afryka, wywiady, inspiracje wywiady, maroko

 • "Paragon z podróży" – wywiad z Patrykiem Świątkiem

  "Paragon z podróży" – wywiad z Patrykiem Świątkiem

  Autor: Joanna Antonik

  Data publikacji: 06.04.2012 17:45

  Liczba odwiedzin: 10463

  Bloger, backpacker, zdobywca nagrody Blog Roku 2011, student, konferansjer, harcerz – to tylko niektóre rzeczowniki, którymi można określić Patryka Świątka. Więcej o swoich wyjazdach, sposobach na tanie podróżowanie, wrażeniach po wygranej w ogólnopolskim konkursie blogowym oraz planach na przyszłość Patryk opowie nam osobiście. Zapraszam do lektury wywiadu! »

  Tagi: afryka, europa, azja, maroko, hiszpania, wywiady, zadanie 8, joanna antonik

 • Europa na stopa!

  Europa na stopa!

  Autor: Piotr Lutomski

  Data publikacji: 15.02.2014 16:28

  Liczba odwiedzin: 5951

  Jaka jest Twoja definicja podróży? Dla mnie to nie tylko zwiedzanie, nawiązywanie nowych przyjaźni, poznawanie innych krajów, kultur, czy miejscowej kuchni, ale też odkrywanie siebie, swoich fizycznych i psychicznych możliwości, a także rozwój wewnętrznego "ja". »

  Tagi: autostop, wyprawa, podróż, niemcy, holandia, belgia, luksemburg, francja, włochy, hiszpania, katalonia, maroko, gibraltar, amsterdam, paryż, rzym, barcelona, tarragona, gibraltar, maroko, europa, podróż na medal

 • Maroko – siedem miejsc całkiem spoko

  Maroko – siedem miejsc całkiem spoko

  Autor: Martyna Świątek

  Data publikacji: 04.07.2012 14:02

  Liczba odwiedzin: 5190

  Wybrać siedem cudów Maroka? Myślę, że każdy, kto odwiedził ten kraj miałby problem z wyborem tylko siedmiu miejsc wartych odwiedzenia. Mało tego, każdy zaproponowałby prawdopodobnie inną siódemkę, a może po kolejnych wizytach w Maroku musielibyśmy modyfikować swoje propozycje. Tutaj przedstawię moją subiektywną (niestety bardzo okrojoną!) listę marokańskich faworytów (kolejność przypadkowa). »

  Tagi: maroko, szafszawan, marrakesz, volubilis, fez, casablanca, merzouga, moulay idriss, staż zadanie 5, martyna świątek

 • Marokańskie specjały

  Marokańskie specjały

  Autor: Anna Izabela Kraus

  Data publikacji: 17.03.2013 17:37

  Liczba odwiedzin: 4909

  Maroko to niezwykle ciekawy kraj, zróżnicowany geograficznie i kulturowo. Obszar pomiędzy Morzem Śródziemnym i Atlantykiem a Saharą zamieszkują trzy plemiona Berberów, Arabowie i Francuzi. Mieszkańców Maroka dzieli pochodzenie etniczne, rasa i religia, ale jednoczy ta sama, wyśmienita kuchnia. »

  Tagi: afryka, maroko, kuchnia, relacje, kuchnia relacje z podróży

 • Jebel Toubkal – mój pierwszy czterotysięcznik

  Jebel Toubkal – mój pierwszy czterotysięcznik

  Autor: Ola Bielecka

  Data publikacji: 15.02.2014 21:05

  Liczba odwiedzin: 4820

  Relacja z wyprawy do Maroka i wspinaczki na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego. Wspomnienia górskiego nowicjusza zestawione z narracją „po latach” tej samej, doświadczonej już we wspinaczce osoby. »

  Tagi: afryka, maroko, jebel toubkal, atlas wysoki, góry rif, góry, ola bielecka, góry relacje z podróży

 • Jeden dzień w Marrakeszu...

  Jeden dzień w Marrakeszu...

  Autor: Ilona Kotlewska-Kowalska

  Data publikacji: 03.02.2012 02:10

  Liczba odwiedzin: 4731

  Marrakesz przywitał nas przyjemnym chłodem o wschodzie słońca. To budzik Wojtka nie zorientował się, że zmienił kontynent. Nastawiony na 8:00 rano czasu europejskiego zerwał nas z łóżek o 6:00. Dwie godziny później byliśmy gotowi na podbój Afryki albo przynajmniej jej ponad milionowego kawałka. Poszukując śniadania, widzieliśmy jak miasto budzi się do życia... »

  Tagi: afryka, maroko, marrakesz, agadir, relacje, zadanie 1

 • Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

  Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

  Autor: Ada Uchmańska

  Data publikacji: 03.03.2014 01:43

  Liczba odwiedzin: 4218

  Zdecydowaliśmy się na wyjazd, ponieważ pragniemy czegoś więcej od życia i w końcu odważyliśmy się po to sięgnąć. Monotonność i przewidywalność zaczęły nas przytłaczać, w dodatku oboje chcieliśmy rozwijać swoje pasje. Uzbieraliśmy pieniądze, wsiedliśmy do auta i zostawiliśmy wszystko za sobą. »

  Tagi: podróże, jednookonamaroko, ada uchmańska, maroko, afryka, podróż na medal ii

 • W 3 miesiące zabytkiem po krajach Europy, Afryki i Azji!

  W 3 miesiące zabytkiem po krajach Europy, Afryki i Azji!

  Autor: Ada Uchmańska

  Data publikacji: 14.02.2014 00:00

  Liczba odwiedzin: 3710

  Czyli 2-osobowa ekipa oraz główny bohater, 36-letni Golf mk1 podbijają świat w poszukiwaniu nowych wrażeń. Poznaliśmy się, ponieważ oboje pragniemy czegoś więcej od życia i w końcu zaczęliśmy po to sięgać. Połączyła nas pasja do podróży i motoryzacji. Jesteśmy dowodem na to, że chcieć to móc :) i że te najwspanialsze podróże wcale nie muszą kosztować majątek. »

  Tagi: podróże, wyprawa, podróż na medal, jednokoknamaroko, maroko

 • Maroko – zastanówmy się!

  Maroko – zastanówmy się!

  Autor: Martyna Świątek

  Data publikacji: 23.06.2012 16:16

  Liczba odwiedzin: 3087

  Maroko może być dla nas zaskakującym krajem. Pobyt tutaj zmusza nas również do pewnych przemyśleń na temat tego, co Polaków i Marokańczyków różni, a co nas łączy. To nie jest galeria z pięknymi widoczkami z Maroka, jakich znajdziemy w Internecie całą masę. To galeria zdjęć, które mają nas zachęcić do „zastanowienia się”. »

  Tagi: afryka, maroko, martyna świątek, staż zadanie 3, fotorelacje

 • Rzut oka do Maroka

  Rzut oka do Maroka

  Autor: Martyna Świątek

  Data publikacji: 07.06.2012 10:51

  Liczba odwiedzin: 2047

  Na Maroko możemy spojrzeć z dwóch stron. Dla Europejczyków to okno na świat afrykański, dla Afrykańczyków to okno na świat europejski. To była moja pierwsza podróż do świata afrykańskiego. A teraz po ponad roku od marokańskiej przygody ja, Europejka, próbuję odtworzyć w mojej głowie sześć głównych wspomnień i odczuć z tego niezwykłego kraju. »

  Tagi: afryka, maroko, agadir, marrakesz, ouarzazate, casablanca, meknes, volubilis, staż zadanie 1, relacje, martyna świątek

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Maroku

Jedziesz do Maroka? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

  EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

  Autor: Danuta Sikorska/Ekspedycja IV Kongo

  Data publikacji: 09.09.2013 11:34

  Liczba odwiedzin: 4186

  Godzinę wyjazdu z Zakopanego ustaliliśmy na 6:00, jednak pożegnalne zdjęcia przesunęły start na 8:00. Pierwszą granicę – ze Słowacją – przekroczyliśmy już po kilkunastu minutach. Chyba cała nasza czwórka zdawało sobie sprawę, że mogą się nam przydarzyć awarie samochodu, ale żeby już u naszych sąsiadów … na 130 km?! »

  Tagi: afryka, maroko, sahara zachodnia, mauretania, senegal, relacje

 • Przecież jesteśmy Busbusters!

  Przecież jesteśmy Busbusters!

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 18.03.2013 10:58

  Liczba odwiedzin: 4507

  Kim są Busbusters i co kryje się pod tajemniczą nazwą „kanciak”? Ile czasu potrzeba, żeby dotrzeć z busem z Gdyni do Dakaru i jak uniknąć kulturowego faux pax? Busbustersi opowiadają o swoim nowym, podróżniczym projekcie. »

  Tagi: patronat medialny, afryka, senegal, mauretania, sahara zachodnia, maroko

 • Algierska turystyka życzliwości

  Algierska turystyka życzliwości

  Autor: Rozanna Bogacz

  Data publikacji: 14.03.2012 07:40

  Liczba odwiedzin: 9114

  Grandaja, warowna osada ksar, założona w XI wieku przez berberyjską społeczność Ibadytów będącą odłamem islamu i do dziś restrykcyjnie chroniąca swoją tożsamość. Czego się może spodziewać podróżnik, który przekroczy tysiącletnie mury w wymaganym towarzystwie przewodnika, by w wyznaczonym czasie do zachodu słońca móc podpatrywać codzienne życie przywiązanej do tradycji, zamkniętej wspólnoty? Znajdujemy się w Algierii. Jeśli przebywa wśród jej mieszkańców już parę tygodni, to zapewne trafnie przewidzi, że przypadkowo napotkany przechodzień wyrosły w konserwatywnym środowisku ksaru zaprosi go do siebie na kolację. Gościnność i życzliwość jest bowiem najgłębiej wpisana w pustynne algierskie umysły i stoi na pierwszym miejscu nawet w społecznościach, gdzie każdy przybysz niesie niepokój niepożądanych zmian. Nawet on może jednak liczyć na wielogodzinne biesiadowania przy kawie, lemoniadzie i kuskusie z baraniną. »

  Tagi: afryka, algieria, grandaja, zadanie 5, rozanna bogacz

 • Algieria – kulturowe ogrody pustyni

  Algieria – kulturowe ogrody pustyni

  Autor: Rozanna Bogacz

  Data publikacji: 12.02.2012 01:38

  Liczba odwiedzin: 14237

  Afryka północna, kultura muzułmańska, spuścizna europejska. Wielokulturowe dziedzictwo rozkwitłe na prawie dwóch milionach kilometrów kwadratowych wyjałowionych pustyń. Rozpocznij wędrówkę po kraju, który wciąż czeka na odkrycie obrazów historii i gościnnych społeczeństw ukrytych wśród piaszczystych wydm i tętniących życiem w śródziemnomorskich portach. »

  Tagi: afryka, algieria, algier, mzab, dżamila, artykuły, zadanie 1

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Maroka w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Afryce