Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Strona główna » Strefa Podróżnika » Azja » Uzbekistan » Miejsca » Buchara
Panorama Buchary. Fot. Adam Jones (CC SA)
Buchara widnieje jako obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Uzbekistanu. Nieważne, czy to będzie zorganizowany wyjazd z biurem podróży, czy samotna backpackerska poniewierka. Buchara musi się pojawić na szlaku, tak jak pojawiała się kilkaset lat temu na drodze kupców, którzy przemierzali Jedwabny Szlak kupując, sprzedając i transportując z Chin przez Azję Centralną do Europy cenne, egzotyczne towary. Buchara była jednym z głównych miast Jedwabnego Szlaku, centrum kultury, nauki (to tutaj mieszkał Ibn Sina, w naszym kręgu kulturowym bardziej znany jako Awicenna, słynny filozof, poeta a zarazem lekarz) i oczywiście handlu (najstarsze zabudowania miejskie datuje się na III w p.n.e.). Pozostałością tego są liczne bazary, medresy, meczety, których zliczenie jest karkołomnym zadaniem, a także czajchany – herbaciarnie tak popularne w Azji Środkowej, w których można przysiąść i przy szklaneczce aromatycznej herbaty leniwie obserwować toczące się wokół życie.
Co zwiedzać w Bucharze? Przede wszystkim stare miasto, w skład którego wchodzi, bagatela, 140 obiektów o wartości historycznej! Dodajmy, że są to często bogato i misternie zdobione zabytki – Buchara jako dobrze prosperujące handlowe miasto mogła sobie pozwolić na najlepszych architektów, rzeźbiarzy i rzemieślników, którzy zadbali o każdy detal wznoszonych budynków. I to, mimo upływu setek lat, nadal widać. Ciekawostką jest fakt, iż Buchara jest miastem partnerskim… Słupska.
Buchara stanowi więc prawdziwą gratkę dla pasjonatów historii i architektury. Ci, którzy niespecjalnie przepadają za oglądaniem zabytków mogą po prostu pospacerować krętymi uliczkami miasta, zajrzeć na któryś z licznym bazarów, na przykład na bazar dywanowy, spróbować swoich sił w targowaniu i skończyć dzień w którejś z licznych kafejek w podcieniach starego miasta.
Warto jednak wymienić kilka najważniejszych zabytków Buchary:
Ark – forteca emira, z której w zasadzie najlepiej zachowały się mury obronne, reszta została
w dużym stopniu zniszczona w trakcie bombardowania bolszewików w 1920 roku,
Twierdza Ark i jej imponujące mury obronne. Fot. Stomac
meczet Bala Chauz – wybudowany z wielkim przepychem na początku XVIII wieku drewniany mecz, niegdyś prywatna świątynia władców zamieszkujących Arku,
medresa (szkoła koraniczna) Uług Bega z XV wieku, najstarsza zachowana medresa w Azji Centralnej,
medresa Diwan Begiego,
Mauzoleum Samanidów (IX – X wiek) – najstarsze zachowane w Azji Centralnej mauzoleum, bogato zdobiona budowla na planie sześcianu z czterema kopułami w narożnikach,
bazar dywanów – nie można zaliczyć go do grupy wyżej wymienionych zabytków, ale z pewnością wart jest odwiedzin, bo tutaj toczy się prawdziwe życie Buchary. Na targu sprzedaje się słynne bucharskie dywany oraz te pochodzące z sąsiednich regionów. Ostatnio, niestety, coraz częściej ręcznie tkane kobierce, zastępuje maszynowa produkcja rodem z Chin.
Dojazd do Buchary nie stanowi żadnego problemu, zwłaszcza z oddalonego o 550 km Taszkentu, skąd do Buchary możemy dostać się samolotem (przelot liniami Uzbekistan Airways, kilka rejsów tygodniowo), pociągiem (regularne połączenia – dwa pociągi dziennie jadące do Buchary przez Samarkandę), ekspres nr 9/10 pokonuje trasę Taszkent – Buchara w 6,5 h, wolniejszy jest nocny pociąg 661/662, który ma jednak wagony sypialne, co zapewnia nam w miarę komfortowy nocleg.
Uliczny handel, Buchara. Fot. Fulvio's photos (CC BY)
Zostają jeszcze taksówki, które w Uzbekistanie kursują zarówno w obrębie miast, jak i na dalekich trasach. Jeśli więc jesteśmy w Taszkencie, a chcemy dostać się do Buchary możemy porozmawiać z napotkanym taksówkarzem o dalekobieżnym kursie, który przy większej liczbie osób może się kalkulować. Zawsze trzeba się targować.
Z Buchary dostaniemy się także do Samarkandy (270 km), Chiwy (470 km), Nukus (560 km).
Buchara jest mocno turystycznym miastem, stąd baza hotelowa jest jak na warunki uzbeckie rozbudowana i łatwo wybrać obiekt w odpowiedniej cenie. Ceny wahają się od 20 do 80 euro za pokój dwuosobowy.
Liczba opinii: 0 |
Średnia ocen: 0.00
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.