Dziś jest 26.04.2024

Imieniny obchodzą Marzena, Klaudiusz, Marcelina, Artemon

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Iwano-Frankowsk dla festiwalowców

Niektórym znane jako Stanisławów, miasto Andruchowycza, Franki i kowali przez wieki odróżniało się swym warownym charakterem. Dziś z dawnej fortecy już niewiele zostało. Kamienie z rozebranego budynku wykorzystano do brukowania ulic w samym centrum. Dla Jurija idealnie rozplanowanego, wręcz „kompaktowego”. Zabytkowe uliczki najlepiej mu przemierzać pieszo, a Iwano-Frankowsk doskonale na te potrzeby odpowiada, wciąż „ciesząc oko”, nie dając się nowoczesnym intruzom pomału wpełzającym w przestrzeń miasta.

Iwano-Frankowsk. Jedna z rzeźb ze święta kowali.

Ten „Mały Lwów” zawsze gościnnie i z szacunkiem odnosi się do gościa, ciesząc się z jego wizyty – mówi pisarz, doceniając w nim bezpretensjonalność i dystans do swej prowincjonalności. Może nawet wcale taki prowincjonalny nie jest, ze swoją oryginalną architekturą i umiejętnym podtrzymywaniem tradycji i kultury ukraińskiej. Liczne festiwale, rekonstrukcje historyczne i spotkania literackie, sprawiają, że miasto tętni równym, miarowym rytmem, rozwijając się i prąc do przodu.

Spacer po Iwano-Frankowsku sprawia niesamowitą przyjemność. Spokojny tryb życia mieszkańców, da się zauważyć, podążając nawet utartymi ścieżkami turystycznymi, od rynku przez ulicę Niezależności, aż do teatru, któremu patronuje Franko. Restauracyjki i knajpy mijane po drodze przyjaźnie zapraszają na lampkę wina, albo jakiś smakołyk. Przechodnie niespiesznie wypełniają codzienne obowiązki, podczas gdy skwery zapełnione są wytrawnymi graczami w szachy. Miłe pogaduchy przy wesoło tryskających fontannach i rozśpiewanych ptakach nadają ciepłą, pozytywną atmosferę.

Po zapoznaniu się z klimatem miasta, warto zobaczyć kilka zabytków i zainteresować się ich historią. Tutejsze muzea to skarbnica wiedzy dla zaciekawionych Zakarpaciem. Do pozwiedzania mamy Kolegium Jezuitów (XVIII w.), Kościół Kolegialny Najświętszej Marii Panny (XVII w.) i skwer miejski na którym znajdują się nagrobki znanych działaczy kultury ukraińskiej z XIX i początku XX wieku. Piwosze zaś znajdą coś dla siebie w Browarze z XVIII w., który także jest jedną z atrakcji miasta.

A skąd ci, wspomniani na początku, kowale? Otóż, przez ładnych kilka wieków, Iwano-Frankowsk prężnie rozwijał się w przemyśle. Powstawało wiele cechów, między innymi trudniących się obróbką metalu. Teraz, począwszy od 2001 roku, w maju odbywa się międzynarodowy festiwal sztuki kowalstwa pt. „Święto kowali”. I tak kowale z najdalszych zakątków świata prezentują kunszt i piękno swych wyrobów, zachwycając wzorami i technikami wykonania. Mistrzowie w swym fachu to nie tylko ludzie znający się na obróbce metalu, ale prawdziwi artyści, rzeźbiarze. Niektóre z rzeźb zdobią główny deptak miejski.

Dla „festiwalowców” miasto przygotowało wiele atrakcji. Festiwal „Karpacki Wernisaż”, festiwale muzyki chóralnej, muzyki młodzieżowej, czy świątecznej oraz „Żywe średniowiecze”, czyli rekonstrukcje historyczne przyciągają co roku rzesze turystów i miłośników dobrej zabawy. Zafascynowani współczesną literaturą ukraińską przybywają na festiwal „Pokrowa”, który tradycyjnie zaczyna się 14 października. Iwano-Frankowsk zbiera tego dnia i miejscowych twórców i mistrzów słowa z całej Ukrainy.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące