Dziś jest 26.04.2024

Imieniny obchodzą Marzena, Klaudiusz, Marcelina, Artemon

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Sewastopol – święte polis

Sewastos + polis = święte miasto, najjaśniejsze miasto, imperatorskie miasto, miasto sławy. Prosty rachunek, ale nie do końca oddaje tożsamość i znaczenie tych ziem. Krym, ze względu na swoje położenie i klimat, od wieków ciągnął ludność ku osadnictwu. Dzięki temu mamy teraz do czynienia ze szczególnym terytorium na Ukrainie, które w swym zróżnicowaniu historycznym, kulturowym i etnicznym, zachwyca wielowiekową tradycją i bogactwem zabytkowym.

Sewastopol.

Obok śladów kultury greckiej (w końcu to Półwysep Heraklejski), napotkamy na pozostałości po Rusi Kijowskiej, a obok twierdz genueńskich rosną pałace tatarskie. Przeplatają się tu akcenty imperialno-rosyjskie z ważnymi elementami kultury ukraińskiej. Do tego dołożyć trzeba jeszcze port, co oznacza nowoczesny ośrodek handlowy i fakt, że Sewastopol wciąż jest bazą floty czarnomorskiej Rosji.

Budowle, place, bulwary... wszystkie te miejsca pamiętają wielką obronę miasta. Co rusz napotykamy się na jakieś pamiątki związane z tym wydarzeniem: od Placu Nachimowa, przez Przystań Grafską, aż do nadbrzeżnej Promenady Korniłowa. Mijamy pomnik poświęcony obrońcom Sewastopola podczas drugiej wojny światowej i pomnik ku czci zatopionych statków. Bulwar historyczny to najpiękniejsza i prawdopodobnie największa atrakcja dla przyjezdnych, ale nie sposób z niej nie skorzystać. Pomniki, fortyfikacje, i wreszcie słynna Panorama Muzeum wieńcząca szlaki podróżników, wyglądają jeszcze lepiej na tle niepowtarzalnych widoków zatok, przylądków i jarów.

Naturalne tło, jakie ziemie krymskie serwują swym zabytkowym miastom są naprawdę warte zobaczenia, doświadczenia i zakochania. Haustu świeżego powietrza zaczerpniętego w regionie sewastopolskim, jaki daje początek wszystkim trzem pasmom górskim Krymu, nigdy się nie zapomina. Jeszcze tylko trzeba zajrzeć nad Zatokę Kozaczą, rozmarzyć się na przylądku Aja, popatrzeć na skały Laspi a potem zapoznać z miejscowymi handlarzami. Rynków ze świeżymi owocami tu nie brakuje. Na sam koniec obowiązkowo spróbować czebureków i można spokojnie wracać do domu.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące