Dziś jest 26.04.2024

Imieniny obchodzą Marzena, Klaudiusz, Marcelina, Artemon

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 r.

Zasadniczo spośród milionów osób co roku odwiedzających Indie na poważne problemy zdrowotne uskarża się niewielki odsetek. Dla większości turystów wyjazd kończy się pomyślnie i poza zatruciem pokarmowym i rozstrojem żołądka (te problemy akurat dotyczą większości) nie cierpią na poważne dolegliwości zdrowotne. Co nie znaczy, że one nie występują. Kolejną kwestią są szczepienia. To, czy je w ogóle przyjmować jest sprawą indywidualną. Szczepienia przed wyjazdem do Indii nie są obligatoryjne, lecz zalecane. Najlepiej przed wyjazdem do danego kraju, upewnić się, jaka aktualnie panuje w nim sytuacja epidemiologiczna, a konieczność i harmonogram szczepień skonsultować z lekarzem.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A)
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B)
BTP (błonnica, tężec, polio)
Dur brzuszny (tyfus)
Wścieklizna – w zależności od charakteru pobytu
Meningo-koki (a+c) – w zależności od charakteru pobytu
Japońskie zapalenie mózgu – w zależności od charakteru pobytu

Poniżej przedstawiamy listę zagrożeń zdrowotnych, z którymi wcale nie musimy, ale możemy się zetknąć:

Problemy żołądkowe – cierpi na nie większość turystów w pierwszych dniach i tygodniach pobytu w Indiach. W ten sposób układ pokarmowy reaguje na nowe, nieznane pokarmy i odmienną florę bakteryjną. Reakcja bywa przykra, jest nią tzw. biegunka podróżnych, która może przybrać różne symptomy: od lekkich skurczy brzucha i łagodnej biegunki aż po nudności, wymioty, wysoką gorączkę (wymioty i gorączka oznaczają, że organizm próbuje pozbyć się toksyn) i majaczenia. W większości przypadków dolegliwości mijają po 3-4 dniach. Gdy tak się nie dzieje, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W najgorszym przypadku może to oznaczać zakażenie pierwotniakami (amebą czy lamblią).
Oczywiście nie jesteśmy bezradni i zawsze możemy minimalizować wystąpienie rozstroju żołądka czy zatrucia pokarmowego poprzez:

Picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody – to właśnie woda jest najczęstszym powodem zatruć pokarmowych. Dlatego w barach, restauracjach, ulicznych jadłodajniach i niestety także w prywatnych domach należy unikać wody z kranu i zawsze prosić o butelkowaną (choć i tutaj nie możemy mieć stuprocentowej pewności, co do jej pochodzenia. Specjalnie zgrzewane korki to dość często stosowany proceder). Lepiej też unikać napojów z lodem (nie ma się co łudzić – lód jest robiony z wody z kranu) i samych lodów. Na pewno kusząco wyglądają egzotyczne owoce, pokrojone w cząstki i sprzedawane na ulicznych straganach, które niestety też są płukane wodą wątpliwej jakości.

Obieranie warzyw i owoców ze skórki
– płukanie nie zawsze daje stuprocentową pewność, że będą czyste. Dlatego najlepiej zrezygnować z owoców i warzyw, których nie można obrać ze skórki.

Stopniowo przyzwyczajamy się do lokalnego jedzenia – „lokalne” w tym wypadku oznacza piekielnie ostre. W trosce o dobre samopoczucie powinniśmy stopniować sobie pikantne potrawy tak, by organizm powoli dostrajał się do miejscowej flory bakteryjnej. Oczywiście nie unikniemy ostrych potraw (przy założeniu, że nie jemy w typowo turystycznych knajpach, gdzie serwuje się zachodnie jedzenie), dlatego na pytanie kelnera: „Spicy?”, odpowiedzmy: „NO SPICY!!!”. Potrawa będzie pikantna, ale nie aż tak, by nie można było jej przełknąć.

Zdrowie w podróży

  • Zdrowie podróżnika

    Zdrowie podróżnika

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 22.09.2011 13:24

    Liczba odwiedzin: 1230

    Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, polio, dur brzuszny – charakterystyka chorób, objawy, profilaktyka szczepienia ochronne i ich koszty. »

    Tagi: zdrowie

  • Specjalistyczne punkty szczepień

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 21.09.2011 12:38

    Liczba odwiedzin: 1799

    To, czy w ogóle zdecydujemy się na szczepienia, powinno zależeć od miejsca, do którego się udajemy i przede wszystkim charakteru wyjazdu. A więc jeśli jedziemy do biednego kraju o bardzo niskim poziomie higieny, jeśli podróż będzie odbywać się w ekstremalnych warunkach, a budżet okaże się niewystarczający, by opłacić nocleg w kilku gwiazdkowym hotelu – tak, wówczas się zaszczepmy. Pamiętając jednocześnie, żeby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej 6 – 8 tygodni przed planowaną podróżą. Szczepionki zaczynają działać dopiero po kilkunastu dniach, poza tym po iniekcji mogą wystąpić skutki uboczne, np. stan podgorączkowy albo nudności. Najlepiej osobiście udać się do specjalistycznego punktu i skonsultować program szczepień z lekarzem. Poniżej lista placówek, w których znajdziemy pełną ofertę szczepień. »

    Tagi: zdrowie

  • Ośrodki medycyny tropikalnej i poradnie chorób tropikalnych

    Ośrodki medycyny tropikalnej i poradnie chorób tropikalnych

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 20.09.2011 15:29

    Liczba odwiedzin: 11628

    Planujesz wyjazd w egzotyczne miejsce. Przygotowujesz się do niego. Z czasem zaczynasz rozmyślać o bezpieczeństwie, także tym zdrowotnym. To naturalne. Chcesz wiedzieć na czym stoisz, a więc wertujesz przewodniki, przeglądasz kolejne strony internetowe, trafiasz na niezliczone fora dyskusyjne. I zaczynasz czuć, że dociera do ciebie zbyt wiele sprzecznych informacji. A więc jeśli wątpisz w wiarygodność i rzetelność przedstawionego materiału, idź na konsultację do ośrodka medycyny tropikalnej. Dotrzesz do źródła informacji, żyjących własnym internetowym życiem, poddasz się badaniom i ustalisz program szczepień pod kątem kraju, do którego się wybierasz. Poniżej lista ośrodków oferujących konsultacje, badania i szczepienia. »

    Tagi: zdrowie

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące